Zavřít reklamu

Je vcelku logické, že se reklamy společnosti Apple postupem času změnily. Z tisku se přemístily převážně do virtuálního prostoru a zdá se, že také míří na jinou cílovou skupinu. Zatímco v roce 1993 si Apple mohl v reklamě dovolit propagovat Mac jako dostupnou alternativu osobního počítače, dnes by za to nejspíš sklidil ironický výsměch.

Web MacMothership nabízí komplexní, obsáhlý archiv tiskových reklam společnosti Apple. Při pohledu na všechny tamní galerie můžeme jasně vidět, jakým směrem se cupertinská společnost postupně ubírá. První reklamy na jablečné produkty pocházejí ze sedmdesátých let minulého století. Obsahovaly více textů než obrázků a zcela jednoznačně cílily na odbornější veřejnost. V osmdesátých letech Apple svou cílovou skupinu rozšířil i na zaměstnance kanceláří – jeho tehdejší reklamy se jen hemží mladými úspěšnými lidmi v elegantních, na míru šitých oblecích. Svou snahu protlačit Macy do korporátního prostředí myslel Apple skutečně vážně, proto v jedné ze svých reklam z roku 1983 upozorňoval i na možnost předvedení Maců v kancelářích.

Vtipně působí z dnešního pohledu i reklama z roku 1993, kde Apple svůj Mac propaguje jako počítač, který „udělá více a méně stojí“.

Na ještě širší cílovou skupinu se Apple viditelně zaměřil v populární sérii „Get a Mac“. Kampaň odstartovala v roce 2006 a v sérii videí dva chlapíci ztělesňovali Mac a běžné PC. Reklamní spoty, které nepostrádaly dávku vtipu, se dočkaly i nejrůznějších parodií.

Osobní počítače nebyly od samého počátku samozřejmou součástí každé běžné domácnosti. Byly doby, kdy si většina lidí ještě neuvědomovala potenciál výpočetní techniky a počítače považovala spíše za složitě ovladatelný pracovní nástroj pro odborníky. Apple si dal za úkol tento mýtus zbořit pomocí masivní kampaně na Macintosh s grafickým uživatelským rozhraním – ten propagovala jako „první počítač, který lze přenášet v tašce“. Ve druhé polovině devadesátých let Apple smazal další zažitou představu – tentokrát o tom, že počítač musí nutně být kombinací béžového hranatého monitoru a caseu ve stejné barvě. Nové iMacy, se kterými Apple tehdy přišel, se rychle staly pestrobarevným, stylovým (a nákladným) módním doplňkem.

Novější reklamy Applu se zaměřovaly především na zdůraznění minimalistického designu, užitečných funkcí a výkonu. Zatímco v minulosti Apple sázel na větší poměr textu a obšírné vysvětlení všech výhod produktu. Dnes se jablečná společnost soustředí spíše na chytlavé fráze a líbivé záběry. Stovky jablečných reklam a letáků si můžete prohlédnout zde.

Jak tedy můžete sami vidět, i reklamy ušly za posledních pár desítek let pořádný kus cesty, na které je skvěle vidět, jakým směrem se Apple rozhodl stočit kormidlo. Zda je však jeho nynější kurz správný, nebo se měl naopak kdysi přidržet toho starého už necháme na vás.

iMac ad fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější