Zavřít reklamu

Také vzpomínáte na časy, kdy jste si mohli vybrat PowerBook na práci nebo iBook na studia a volný čas? Veškeré rozhodování tak v podstatě spočívalo v tom, zda chcete počítač využívat skutečně k produktivní činnosti a měl by si sám na sebe vydělat anebo jej potřebujete pro něco, co je sice produktivní, ale peníze to přímo nevydělává. Ty časy jsou bohužel dávno pryč a postupně jsme si v nabídce Applu museli zvykat na nové počítače a jejich konfigurace. Během včerejšího dne se však odehrálo něco, co v případě novodobé historie společnosti nemá obdoby. Apple má nyní v nabídce šest různých přenosných počítačů a pokud se podíváme na jejich jednotlivé konfigurace, které jsou k dispozici bez toho, aniž byste si cokoli konfigurovali sami, pak je to rovnou 11 různých strojů.

Pojďme se nejprve podívat na ultra přenosná zařízení, mezi která patří 12″ MacBook, nový MacBook Air a v neposlední řadě pak také starý MacBook Air, který i nadále zůstává v nabídce Applu. Právě původní MacBook Air je v současné době nejlevnějším přenosným počítačem společnosti Apple. Bohužel jeho parametry a cena která je oficiální, jsou v roce 2018 tak trošku mimo realitu. Apple jej však sále nechal v nabídce a podle mého názru vsází zejména na to, co prodejci dělají již dlouhé roky právě s tímto modelem. Často jej totiž můžete sehnat za cenu okolo 25 tisíc včetně daně a jako bonus k němu tu a tam ještě navíc získáte sluchátka, předplatné Office nebo něco podobného. Ani v tomto případě si však troufám říct, že již MacBook Air původní generace nedává smysl a zaplatit za tento počítač v roce 2018 jakoukoli částku nad 25 tisíc korun je nesmysl.

Další možností, po čem sáhnout je MacBook 12″, ten osobně používám a mám jej již několik let k naprosté spokojenosti. Navzdory tomu, jak totiž Apple včera prezentoval extrémně tenké a malé tělo MacBooku Air, je 12″ MacBook stále tím nejmenším a nejlehčím v nabídce společnosti. Upřímně řečeno 300 gramů rozdílu a menší tloušťka v kombinaci s velikostí díky 12″ displeji dělají svoje a jedná se o skutečně miniaturní počítač, který však nabízí pro mě osobně dostatečně velký displej. Pravdou však je, že jej Apple nabízí o 4000Kč dráže než včera představený MacBook Air, ovšem s 256 GB pamětí. Air má v základu pouze 128 GB a rozšíření na 256 GB vás vyjde na 6000Kč. Na druhou stranu, co se výkonu týká, je 12″ MacBook s novým Airem zcela nesrovnatelný a dostačuje skutečně jen na kancelářskou práci nebo zcela základní úpravy ve složitějších programech.

Navíc Air je včera představený počítač, zatím co MacBook 12″ je ve své podobě na trhu již dlouhou řadu let a některé jeho části se zkrátka nedočkaly takového vylepšení, které nabízí Air. Za zmínku stojí Touch ID, bezpečnostní čip T2, lepší klávesnice, trackpad a řada dalších novinek, které nabízí Air. Pokud vám tedy nevadí 300 gramů navíc a jde vám o výkon, pak není příliš nad čím váhat a v podstatě kupovat od Apple v oblasti těchto ultratenkých počítačů cokoli jiného, než nový Air nedává v současné době pro mě osobně žádný smysl. Ten totiž i s 256 GB pamětí koupíte jen o 2000Kč dráže než 12″ MacBook a jeho výkon i vychytávky jsou s 12″ zkrátka o míle dopředu.

Pokud vám nejde až tak o mobilitu, pak do hry vstupují také MacBooky Pro. Zde v podstatě za stejnou cenu jako MacBook Air můžete koupit MacBook Pro bez TouchBar, který nabízí rozdíl v grafickém čipu a v procesoru a také displeji s vyšším jasem a gamutem P3. Problém je že v současné době nevíme, jak markantní rozdíl ve výkonu je mezi sedmou a osmou generací procesorů i5, které používá Apple v Airu a v Pro. Osobně si však myslím, že je to poměrně zanedbatelný rozdíl. Opět zde tedy narážíme na to, že si nedokáži nijak zdůvodnit proč kvůli o trošku vyššímu výkonu sáhnout po Pro místo Air a připravit se tak o T2 nebo TouchID a dalších vychytávky.

Nakonec tedy ve hře zůstává pouze MacBook Air a MacBook Pro s TouchBar, který je již o poznání výkonnější, má lepší displej a je to zkrátka skutečně počítač na práci včetně té nejnáročnější jako je střih videa nebo editování složitých PSD souborů a tak podobně. Pokud tedy chcete skutečně pracovat a produkovat každý týden množství věcí, volil bych MacBook Pro s TouchBar. Pokud vám jde o mobilitu a chcete počítač který je lehký, tenký a zároveň na své rozměry poměrně výkonný, pak není nad čím váhat a máte zde MacBook Air. Je tedy otázkou k čemu jsou všechny ty ostatní počítače v nabídce, když jsme zcela logickým dedukováním opět skončili u PowerBooku a iBooku, jen tentokrát s názvy MacBook Air a MacBook Pro.

recenze-Macbook-Air-3
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější