Zavřít reklamu

Letos uplynulo již deset let od doby, kdy Steve Jobs vystoupil na konferenci Macworld Expo a legendárně vytáhl první MacBook Air z obálky. Vysloužil si tehdy oprávněné ovace, jednalo se totiž skutečně o přelomový produkt, který ohromil laiky i odborníky. Nikoli však z hlediska výkonu, ale především kvůli zpracování. Apple tak opět dokázal, že umí skvěle prodávat emoce. Nyní po celé dekádě tomu není jinak a ani nový MacBook Air není nejvýkonnějším notebookem s logem nakousnutého jablka, ale pro určitou a značně rozsáhlou skupinu uživatelů má své specifické benefity. MacBook Air (2018) je opět o něco lehčí, menší, tenčí, ale také dražší. A proto se v dnešní recenzi podíváme zejména na to, zda se i přes svou vyšší cenu stále vyplatí.

Design

Když jsem si před dlouhými pěti lety pořizoval svůj první MacBook Air, miloval jsem jeho design. Tenké unibody šasi ze stříbrného hliníku bylo zkrátka nadčasové a spolu s černou klávesnicí a svítícím logem působil notebook elegantně i po několika letech. Doba však pokročila a postupně zastarával i design Airu. Apple otálel s novým modelem skutečně dlouho, tak dlouho, že už se dokonce spekulovalo o možném konci této produktové řady. Nakonec ale před pár týdny potěšil všechny fanoušky a na říjnové konferenci představil ještě minimalističtější MacBook Air (2018). Nový model je o 100 gramů lehčí, o 10 procent tenčí v nejširším místě a především pak o 17 % menší než předchozí model. Nejde o nijak výrazné změny, které by byly znatelné na první pohled, ale jsou určitě vítané.

Celkově je nový Air po designové stránce povedený a konečně má Apple všechny své notebooky již aktualizované do moderního kabátku. Vítám i rozšířenou paletu barevných variant, kde kromě klasické stříbrné je nově na výběr také vesmírně šedá a zlatá. Ta největší změna na vás ale čeká po otevření víka, kdy poprvé spatříte vnitřní část a především pak displej. Zde na sebe upoutají pozornost o padesát procent užší a hlavně černé rámečky okolo displeje, které zkrátka vypadají mnohem lépe než stříbrné u starého modelu. Moderněji působí také nová klávesnice s nižším zdvihem, Touch ID a obrovský trackpad. Zamrzí tak asi jen obyčejné Apple logo, které již nesvítí, což byl kdysi ikonický prvek právě u jablečných notebooků.

Výrazně se změnily i boky notebooku, konkrétně pak plejáda osazených portů. Z kdysi poměrně rozšířené nabídky se celá konektorová výbava zredukovala na pouhé dva USB-C/Thunderbolt 3 porty na levé straně a 3,5mm jack na straně pravé. Osobně mi nové porty nevadí, jsem na ně zvyklý už z MacBooku Pro a myslím si, že doba pokročila natolik, že se USB-C již stává standardem. Nevadí mi ani počet portů – dva jsou pro běžné uživatele dostačující a jen podtrhují fakt, že je MacBook Air počítač určený především na bezdrátovou komunikaci, nikoli na připojování několika (profesionálních) periférií. Co mi ale příliš nevyhovuje, je umístění obou portů na jedné straně – přeci jen občas by se hodilo mít možnost připojit příslušenství nebo nabíječku z pravé strany. Z pohledu rozložení vnitřních komponent je ale zcela logické, že jsou oba dva USB-C/Thunderbolt 3 u sebe.

MacBook Air 2018

Ačkoli jsem výše zmínil, že mi nástup USB-C portů nevadí, přeci jen mě zamrzel definitivní konec MagSafe 2. Právě starý MacBook Air je posledním počítačem od Applu, který jím disponuje. Šlo o tak elegantní řešení, že s ním byli spokojeni prakticky všichni a do teď se nejeden fanoušek podivuje, proč Apple odstranil něco, co vyhovovalo snad úplně každému. MagSafe ale zkrátka odešel na odpočinek a spolu s tím se změnila i nabíječka, kterou Apple k MacBooku Air přibaluje. K novému modelu dostanete 30W USB-C adaptér (lze použít i na rychlé nabíjení iPhonů) a dvoumetrový USB-C kabel, který je odnímatelný. Ostatně právě to je i výhoda nového řešení – v případě poškození kabelu stačí jen zakoupit nový a nemusíte pořizovat celou nabíječku včetně adaptéru jako u předchozích modelů.

Displej

„Konečně Retina.“ Přesně to jsem si řekl, když Apple nový MacBook Air představil. Je až k nevíře, jak dlouho jsme si museli počkat na pořádný displej s rozlišením odpovídající dnešní době. Popravdě už před rokem bylo pozdě. Nakonec jsme se ale přeci jen dočkali a novinka se může pochlubit displejem s rozlišením 2560 x 1600. Retina obvykle u Applu znamená dvojnásobek více pixelů, v tomto případě to ale neplatí, protože předchozí model měl rozlišení 1440 x 900.

Vyšší jemnost ale není jediná oblast, ve které se displej MacBook Air zlepšil. Nový model totiž dokáže ve srovnání se svým předchůdcem zobrazit o 48 % více barev, konkrétně pak podporuje celý sRGB rozsah. Oproti starému Airu je rozdíl opravdu znát a právě displej je u novinky jeden z klíčových prvků, proč upgradovat. Na vyšší řadu Pro ale stále nesahá, protože ta disponuje panelem s podporou barevného gamutu DCI-P3. Pokud tedy potřebujete profesionálně upravovat fotografie (nebavíme se teď o úpravě pro Instagram apod.), pak MacBook Air není pro vás a doporučuji si připlatit pár tisíc za MacBook Pro.

Kromě vyššího rozlišení a podpory větší palety barev se displej nového Airu může pochlubit také lepšími pozorovacími úhly, a to především díky IPS technologie. Naproti tomu se nijak nezlepšil maximální jas displeje, jež i nadále zůstává na hodnotě 300 nitů. Pro běžného uživatele jde o dostačující hodnotu, jakmile si ale jas displeje porovnáte s MacBookem Pro, okamžitě uvidíte citelný rozdíl. V praxi nižší jas displeje pocítíte při práci na světle a především pak na slunci.

IMG_0550

Zvuk a kamera

Až překvapivým progresem prošly také reproduktory notebooku, které jsou o 25 % hlasitější a nabízí dvakrát více basů s větším dynamickým rozsahem. Upřímně, zvuková reprodukce nového MacBooku Air je na velice slušné úrovni a je až s podivem, jak tak malý a tenký počítač umí hrát nahlas. Ani při nastavení maximální hlasitosti ale neklesá kvalita zvuku a pochvalu si zaslouží především basy, jež jsou skutečně kvalitně podané. Upřímně mi zvuk přijde dokonce o něco lepší než u loňského MacBooku Pro, srovnávat jej se starým Airem ani nemá cenu. Stále však platí, že jde spíše o dobrého společníka při sledování filmů a poslechu hudby z YouTube či Apple Music, dostanete však kvalitní zážitek.

V případě přední FaceTime kamery je tomu přesně naopak. Popravdě sám jsem za celé ty roky kameru na MacBooku nikdy nepotřeboval, ale chápu, že jsou tací, kteří ji pro hovory skrze Skype/FaceTime využívají pravidelně. I proto jsem ji v rámci testování vyzkoušel. Nicméně kvalita obrazu je skutečně nízká a obzvlášť při horších světelných podmínkách je až tristní. Mohu tak jen potvrdit nedávné stížnosti uživatelů, kteří si na kvalitu FaceTime kamery stěžovali na zahraničních fórech. Jestliže se tedy často spojujete například s rodinou nebo se svou drahou polovičkou skrze videhovory, pak vás nový MacBook Air příliš nepotěší.

ScreenShot 2018-12-11 v 19.16.18

Klávesnice a Touch ID

Stejně jako letošní MacBook Pro, i nový Air disponuje třetí generací klávesnice s křídlovým mechanismem. Oproti předchozím generacím je nový model obohacen o speciální membrány, jež se nachází pod každou klávesou. Díky tomu je klávesnice odolnější proti nečistotám, je méně poruchová a především je také výrazně tišší. Ve srovnání s předchozím Airem má pak klávesnice 4krát stabilnější klávesy, ale také citelně nižší zdvih, což nemusí vyhovovat úplně každému.

Celkově se ale na klávesnici nepíše vůbec špatně, nějakou dobu ale trvá, než si na ni zvyknete. Vzhledem k nové membráně jsou klávesy o něco tužší, avšak působí bytelnějším dojmem. Osobně má ale klávesnice vyhovuje, píše se na ni rychle, přesně, tedy bez překlepů a pochvalu si zaslouží i její nízká hlučnost. Právě třetí generaci shledávám mezi butterfly klávesnicemi Applu zatím jako nejpovedenější. Vítám také přítomnost tradičních multifuknčních kláves namísto Touch Baru a především pak klasického Escape. Co se mi naopak nelíbí je podsvícení, které není příliš rovnoměrné, obzvláště pak u kláves jako Command nebo Caps Lock.

Pochvalu si jistě zaslouží také přítomnost Touch ID, díky kterému se můžete počítač snadno a rychle odemykat, přihlašovat se do některých aplikací nebo získat přístup k některým předvolbám. Největší benefit Touch ID ale tkví ve schvalování Apple Pay plateb, kterých se dočkáme snad již brzy. Za pár měsíce tak při nákupu na e-shopu bude stačit přiložit prst a rázem bude zaplaceno.

MacBook Air 2018

Výdrž a nabíjení

Hlavní důvod, proč si bude většina zákazníků MacBook Air pořizovat, je bezesporu výdrž baterie. I navzdory menšímu tělu, výrazně náročnějšímu displeji a výkonnějšímu hardwaru ale dokázal Apple zachovat 12hodinovou výdrž na jedno nabití, při sledování filmů v iTunes dokonce 13 hodin. Alespoň to tvrdí oficiální specifikace, avšak realita je udávaným hodnotám velice blízko.

Na slibovaných 12 hodin se dostanete při snížení jasu téměř na minimum a při vypnutí všech nepotřebných aplikací a určitých funkcí, jako je například podsvícení klávesnice. Osobně jsem se při klasické, v podstatě neomezené práci na notebooku dostal vždy na výdrž mezi 9 a 10 hodinami. Měl jsem však nastavený jas přibližně na 70 %, několik hodin podsvícenou klávesnici přibližně na poloviční intenzitu, spuštěných několik aplikací včetně Mailu, Zpráv, WhatsAppu, Pixelmatoru, RSS čtečky a především pak Safari, kde jsem měl otevřených okolo deseti panelů, včetně YouTube, kde se přibližně dvě hodiny přehrávaly skladby. Tři čtvrtě hodiny pak bylo aktivní i přehrávání filmu na Netflixu. Vzhledem k vytížení je tak téměř desetihodinová výdrž více než uspokojivá, za což si inženýři v Applu zaslouží pochvalu, a to především vzhledem k výše uvedeným změnám ve velikosti a náročnosti komponent.

Opětovné nabití pak skrze 30W adaptér zabere necelé tři hodiny. Záleží především na tom, co všechno budete během nabíjení na MacBooku dělat. V případě, že počítač vypnete, jste schopni jej nabít dokonce za dvě hodiny. Kromě dodaného adaptéru můžete pro nabití využít i různé docky nebo monitor s USB-C/Thuderbolt 3, které jsou zpravidla schopné dodat vyšší výkon. Na rychlosti nabíjení se to však nijak neprojeví.

Výkon

Z hlediska výkonu je nový MacBook Air svým způsobem jedinečný. Jedná se totiž o první notebook osazený procesorem Y-series od Intelu aktivně chlazený ventilátorem, nikoli pasivně jako v případě 12″ Retina MacBooku. To znamená, že i zdánlivě slabý procesor může podávat poměrně úctyhodný výkon, minimálně tedy na poměry základního jablečného notebooku. Konkrétně Apple u nového Airu nabízí jen jeden jediný procesor – dvoujádrový Intel Core i5 osmé generace s taktem jádra 1,6 GHz (Turbo Boost 3,6 GHz).

A stačí to. Výkon je dostačující na drtivou většinu základních operací. Ostatně jak už jsem zmínil výše, v drtivé většině případů mám zapnutých hned několik aplikací a k tomu aktivních 10 až 15 panelů v Safari, a nikdy jsem se nesetkal s případem, že by měl nový Air problémy vše zpracovat a omezit tak například plynulosti animací či celkově chod systému. Problém není ani s úpravou klasických fotografií (nebavíme se zde o obrovských fotkách ve formátu RAW) například v Pixelmatoru, nebo základním střihem videa v iMovie či dokonce Final Cut. Ano, renderování zabere více času, ale ve finále se s ním MacBook Air popasuje slušně. I na základní programování bude nový Air bohatě stačit, osobně jsem na vysoké bezproblémově programoval i na modelu z roku 2013, tudíž novinka nemá jediný problém.

Jediný menší problém nastává při připojení notebooku k monitoru. Sám Air občas používám spolu se 4K monitorem a jsou zde znát mírně omezené animace při přecházení mezi aplikacemi. Nicméně novinka podporuje dokonce i 5K displej (nebo dva 4K monitory najednou), osobně si ale takový setup nedokážu příliš představit. Právě zde je znát slabší integrovaná grafika UHD Graphics 617. Nechci tvrdit, že využít MacBooku Air spolu s kvalitním monitorem je nepředstavitelné, to to rozhodně ne, sám jej tak používám, ale pokud k němu chcete používat primárně s 5K displejem, nebo dvojicí 4K monitorů, doporučuji sáhnout raději po MacBooku Pro.

Resumé

Nový MacBook Air (2018) se podle mého názoru Applu povedl. Škoda jen té vyšší ceny, za původních 30 tisíc by to byla velice slušná koupě. I tak se ale stále jedná o nejlevnější jablečný notebook. Pokud jste tedy běžný uživatel a chcete přenosný počítač s macOS, je nový Air aktuálně ta nejlepší volba. Skvělá je především výdrž, Touch ID, nová klávesnice, lepší displej a nejnovější komponenty. Jediným negativem je méně jasný a barevný displej, avšak jen v porovnání s MacBookem Pro. Pro drtivou většinu kupujících ale jde o přehlédnutelné mínusy.

IMG_0486
MacBook Air

Dnes nejčtenější

.