Zavřít reklamu

První, co vás napadne v momentě, kdy poprvé chytíte iPhone XS Max, jsou slova nadšení – nadšení z jeho obrovského displeje. Apple totiž tomuto telefonu dopřál hned dvě prvenství. Jedná se o historicky největší displej, který kdy Apple použil ve svém telefonu. To se taktéž odrazilo do druhého prvenství, kterým je cena. iPhone XS Max tak zároveň i nejdražším telefonem v historii značky Apple. Na první pohled budou překvapeni hlavně majitelé iPhone 8 Plus, kteří chytí do ruky stejně velký telefon, který má však o palec větší displej. Najednou si tak uvědomíte, jak vlastně nevyužité bylo tělo předchozího Plus modelu.

Další novinkou je nahrazení hliníkového rámečku telefonu ocelí. Ta jednak působí mnohem prémiovějším dojmem, ale také v ruce výrazně méně klouže. Stále však mám pocit, že mi může iPhone XS Max kdykoli vypadnout z rukou. Je to tedy telefon, u kterého si musíte uvědomit, že si zprávy při chůzi jen tak jednou rukou nenapíšete, ale budete muset použít obě ruce. Hmotnost je totiž stále vysoká a tak její značná část není na vašich prstech ale mimo ně a je tudíž o to snadnější, aby vám telefon z rukou vypadl.

IMG_5160

Samozřejmě se stále jedná o telefon a srovnávat jeho využití s tabletem nebo dokonce počítačem je dle mého názoru zcela mimo mísu. Navzdory tomu však při pohledu na displej vidíte výrazně větší využitelnost samotného zařízení. Najednou zjistíte, že základní editace tabulek, fotografií, videí nebo psaní mailů, které budou obsahovat víc než tři slova, je mnohem snadnější a přehlednější. Po pár desítkách hodin si zatím netroufám říct, zda tomu tak skutečně bude, ale věřím, že majitelé tohoto zařízení budou pro svůj tablet nebo MacBook sahat o něco méně než doposud a drobnější editace nebo tvoření obsahu zvládnou i na telefonu.

Obrovský displej však má i své stinné stránky, které poznáte hned, jakmile otevřete například Safari nebo spustíte video na YouTube. Apple totiž díky výřezu v samotném displeji přizpůsobil také samotné iOS a tak se vám poměrně často stane, že vrchní část displeje zkrátka zakrývá bílý proužek, který je nevyužitý. Problém je pak také u YouTube, který logicky nabízí videa v poměru stranu 16:9, ve kterém v dnešní době natáčí naprosto drtivá většina kamer, a to včetně těch v mobilních zařízeních. iPhone XS Max má poměr stran 19,5:9 a tak se buď smíříte s tím, že video nezakrývá celou délku telefonu anebo si jej v aplikaci YouTube přepnete do režimu ve kterém sice překrývá celou délku, ale pro změnu máte zase nad a pod videem černé orámování. Displej je tak sice to nejpůsobivější, čeho si na telefonu okamžitě všimnete, na druhou stranu rychle zjistíte, že jej většina aplikací nebo běžně používaných funkcí nedokáže využít celý.

Pokud jste milovníci velkých displejů a dokážete si představit na telefonu skutečně dělat něco jako produktivní činnost, pak vám to iPhone XS Max oproti předchozímu iPhone 8 Plus rozhodně usnadní. Na druhou stranu je to stále obrovské zařízení, které se ovládá pro mě osobně zcela jiným stylem než klasický telefon, na který jsem roky zvyklý. Na další poznatky si budete muset počkat do recenze, prozatím si však můžete přečíst recenzi menšího modelu iPhone XS, kterou naleznete v článku: Recenze iPhone XS: Povedená evoluce, která zaujme především majitele starších iPhonů

IMG_5158

Související články

Dnes nejčtenější

.