Zavřít reklamu

Přestože je to skoro až k nevíře, od představení revolučního iPhonu X uplynul již více než rok a my se před nedávnem dočkali příchodu jeho nástupců XS a XS Max. Ty Apple pojal jako klasickou “eskovou” řadu, která nepřináší žádné obří designové upgrady (až na velikost Max), ale vylepšení přináší uvnitř. I ty jsou ale letos pěkné a stojí za povšimnutí. Pojďme si tedy na první model z výše zmíněné dvojice posvítit. 

Balení neurazí, ani nenadchne

Všechny letošní iPhony zabalil Apple do klasických bílých krabiček, na jejichž víka po vzoru loňska natiskl odemčený displej telefonu s jednou z živých tapet, které v něm naleznete. Po odklopení horní části balení nejprve přijdete do kontaktu s papírovým pouzdrem obsahujícím několik manuálů spolu s jehlou na vysunutí slotu pro SIM kartu a dvou samolepek nakousnutého jablíčka. Poté už přichází řada na samotný iPhone, pod kterým se skrývá zbylé příslušenství. Mezi tím však už bohužel nenaleznete adaptér Lightning/3,5 mm Jack konektor, který Apple přibaloval k iPhonům po odstranění Jacku z jejich spodní strany. Zamrzet může i absence rychlonabíječky, která by balení rozhodně slušela. Apple si to však nejspíš nemyslí a tak vsadil opět jen na 5W adaptér spolu s metrovým Lightning kabelem a samozřejmě EarPods zakončenými též Lightningem. 

Design – Stejný a přesto jiný

Po designové stránce se toho u nového iPhonu XS oproti loňskému iPhonu X příliš mnoho nezměnilo. Asi nejvýraznější změnou, kterou však téměř nezpozorujete, je přidání nového anténního pruhu na spodek telefonu, čímž se narušila symetrie otvorů pro reproduktory po obou stranách Lightning konektoru. Jedná se sice jen o malinký detail, který není ničím omezující (na straně, kde je nyní anténa, byly u iPhonu X jen kvůli symetrii), nicméně zákazníky milující detaily může i tato věc rozladit. Pokud ale bude skutečně nová anténa znamenat výrazné zrychlení LTE a Wi-Fi připojení, budeme ochotni Applu i tento mírný designový přešlap odpustit. 

Druhou designovou změnou, která je ještě méně patrná než otvory na spodní straně iPhonu, je mírně zvětšený fotoaparát. Toho si sice pouhým okem a bez iPhonu X vedle sebe téměř nevšimnete, při použití některých krytů z “desítky” však může nastat problém, kdy právě u fotoaparátu nebudou zcela přesně pasovat. Pokud ale vlastníte kryty z iPhonu X, které měly na zadní straně výřez pro fotoaparát nepatrně širší, problém s jejich používáním u iPhonů XS mít nebudete.

Jelikož jsem na iPhone XS přecházel ze stařičké “šestky”, měl jsem obavy především ze skleněných zad a toho, jak moc budou náchylná na usazování různých nečistot. iPhony 8, 8 Plus a X jsou totiž alespoň podle našich redakčních testů na různé šmouhy skutečnými magnety a pokud je chcete udržet alespoň trochu v úhledném stavu, musíte minimálně u tmavší varianty sáhnout po krytu. Sklo na loňských iPhonech pak mně osobně přišlo i poměrně kluzké a ačkoliv se v ruce drží dobře, určitou “protiskluzovost” bych u nich ocenil. Obě tyto věci ale Apple u nových iPhonů dle mého názoru vyřešil. 

V porovnání s iPhony z minulého roku se mé tmavé XS špiní při používání bez krytu méně a i bez veškeré péče vypadá prakticky tak, jak když jsem z něj sundal ochranné folie. Záda telefonu se mi pak zdají oproti loňsku o něco “hrubší”, díky čemuž je úchop telefonu jistější. Nechápejte to však tak, že by byl telefon hrubý a neblýskal se, ba naopak. Povrchová úprava nového skla, které by mělo být podle Applu nejodolnější ze všech použitých v telefonech, však zkrátka udělala své. 

Displej – Opět vyrazí dech

O Super Retina displeji, na který Apple po loňském úspěchu opět vsadil, nelze mluvit jinak než v superlativech. Rozlišení 2436 x 1125 pixelů, podpora HDR a Dolby Vision, široký barevný gamut, True Tone či starý známý 3D Touch prostě musí bavit. Veškeré barvy displeje jsou dokonale živé, výrazné a přesné. Pokud budete přecházet z iPhonů s LCD displeji, ten na iPhonu XS vám skutečně vyrazí dech. V případě přechodu z iPhonu X si pak budete “jen” užívat ten samý luxus, který jste si mohli poprvé dopřát již před rokem. Displeji se zkrátka nedá prakticky nic vytknout, jelikož působí v kombinaci s úzkými rámečky skutečně famózně. Při zvolení černé tapety pak například nemáte šanci rozeznat, kde končí a kde vlastně začíná. 

Abych však jen nechválil, najde se i pár věcí, které mě trochu mrzí. Tou první a největší je dle mého názoru velmi špatně využitý prostor v nativní aplikaci Fotoaparát. Ta by nyní totiž mohla vypadat právě díky výraznému zvětšení displeje zcela jinak, avšak Apple vsází stále na stejný design s černými pruhy dole a nahoře. Ty jsou tam ale naprosto k ničemu a zbytečně zmenšují prostor pro fotografie, které se stále fotí ve formátu 4:3. Dole i nahoře by přitom dobrý půlcentimetr odebrat rozhodně šel. Tím by navíc Apple konečně umožnil měnit formáty, do kterých se fotí, což nyní bohužel nemůžeme. Konkurence se však podobnou věcí pochlubit již nějaký pátek může. Dokud ale budeme fotit na iPhonu do 4:3, zúžení černých rámečků se nedočkáme.

Další věc, která mě rozčiluje, nelze vyčítat Applu, ale vývojářům. Mnozí z nich totiž nebyli stále schopni přizpůsobit některé své aplikace právě displeji nových iPhonů. Nejedná se však o “no name” tituly, ale o zajímavé a oblíbené appky typu Angry Birds či Assassin’s Creed: Identity. Dokonce ani mobilní aplikace iDnes si ještě podporu pro displeje s výřezem nezasloužila, ačkoliv je využívána opravdu hojně. Apple se tento nešvar snaží řešit různými směrnicemi pro vývojáře, které jim nedávno přikázaly veškeré aplikace vytvářet i ve verzi pro bezrámečkové displeje, zatím se mu však evidentně všechny přinutit nepodařilo. Je to škoda, potenciál displeje tak zůstává ne úplně využitý. Zatímco před rokem bychom byli ještě podobné nešvary ochotni do určité míry tolerovat, letos to tak rozhodně necítím. 

xs fb

Přemýšlel jsem, zda má cenu psát i o výřezu v horní části displeje, na který jsme si už tak nějak zvykli. Pár řádků si ale vzhledem k tomu, že jde i letos o jeden z nejvýraznějších designových prvků, jistě zaslouží. Pokud jste doufali, že se Apple rozhodne pro jeho odstranění nebo minimálně zmenšení, jste na omylu. Letošní výřez je totiž zcela stejný, jako tomu bylo vloni. Poměrně zajímavé ale je, že zatímco vloni se s ním Apple víceméně chlubil a nebál se jej ukazovat ve vší parádě na krabičkách iPhonů, letos se jej naopak rozhodl pomocí tapet chytře skrýt. To by mohlo teoreticky značit to, že s jeho nynější podobou Apple už tak úplně spokojený není a brzy bychom se s ním mohli rozloučit. 

Jedno se ale výřezu v displeji musí nechat – ukrývá perfektní technologii pro zabezpečení, která by měla být u novinky ještě o něco lepší. Apple se totiž na zářijové konferenci pochlubil tím, že se Face ID dočkalo na nových iPhonech zrychlení, díky čemuž by mělo být jeho využívání opět o něco pohodlnější. Když jsem však zkoušel porovnat rychlost Face ID na redakčním iPhonu X a mém XS, rozdíl v rychlosti jsem nezaznamenal. Obě varianty jsou totiž zkrátka zatraceně rychlé a jejich používání je příjemné. Dokonce i já, zapřísáhlý milovník Touch ID, jsem si na něj po pár hodinách natolik zvykl, že odemykání skrze otisk beru nyní spíše jako přežitek historie. Dokonce i obavy z toho, že se budu muset nad XS vždy nahnout či že mě nerozezná s půlkou obličeje zaraženou v polštáři byly marné. Snímač vás totiž zachytí skutečně z mnoha úhlů bez problému.

Ovládání a systém – Rok stará návykovka

Coby uživatel, který byl zvyklý na Home Button, jsem měl z gest na novém iPhonu mírný respekt a to i přesto, že jsem s nimi již do styku mnohokrát přišel. Strach ale rozhodně není na místě, jelikož je toto ovládání velmi návykové a jednodušší, než s klasickým Home Buttonem. Díky procesoru A12 Bionic je navíc vše velmi rychlé a celkově se v procházení telefonu nesetkáte s žádnou situací, kdy by se zadýchal či alespoň mírně naznačil zásek. Nicméně od loňského bratříčka se v tomto ohledu novinka prakticky neliší, takže je její vychvalování lehce bezpředmětné. 

FotoaparátPosadí na zadek především majitele starších iPhonů

Zřejmě největší vylepšení dostal iPhone XS u zadního fotoaparátu. Ten disponuje stejně jako vloni dvěma 12 MPx moduly, přičemž primární – širokoúhlý – se chlubí světelností f/1,8 a sekundární – teleobjektiv s dvojnásobným optickým zoomem – pak světelností f/2,4. Obě čočky jsou navíc opět opticky stabilizované, což oceníte jak při natáčení videa, tak i při fotografování například v pohybu. Uvnitř fotoaparátu se však skrývá zcela nový senzor, který je výrazně větší než u iPhonu X. Zatímco “desítka” se chlubila senzorem o velikosti 1,22μm, iPhone XS nabízí 1,4μm. To by mělo v praxi znamenat, že bude fotit lepší fotografie i za zhoršených světelných podmínek. Mohu potvrdit, že za tmy či horších světelných podmínek zvládá iPhone XS fotit skutečně velmi dobře a zatímco u starších modelů byste měli na displeji jen černo, maximálně pár světle šedých míst, XS nemá se zachycením fotky problém. 

O dokonalé fotky se dále stará i softwarová novinka Smart HDR, která vám je schopna poskládat z několika záběrů vzniklých ve stejnou chvíli co nejlepší fotku. Z jednotlivých záběrů si totiž vždy vezme jen to nejlepší a to následně použije při skládání fotografie. V praxi to pak vypadá tak, že zatímco u starších modelů byste se mohli na určité fotografii setkat s tmavými nebo naopak světlými místy, které by z ní kazily dojem, Smart HDR tyto neduhy odstraní a nabídne vám perfektní fotku bez rušivých elementů. Téměř vše vždy navíc vypadá velmi přirozeně, což je velké plus. Zadní kamera pak opět zvládá 4K při 60 fps, přičemž záběry z ní jsou stejně jako u iPhonu X parádní. Ve zhoršených světelných podmínkách si pak opět vede o něco lépe.

Fotky za ideálního či mírně horšího světla:

Fotky za tmy. Na posledních dvou záběrech v galerii můžete porovnat kvalitu fotky z iPhonu 6 a iPhonu XS:

Fotky za umělého světla:

Co se pak týče předního fotoaparátu, ten se může pochlubit 7 Mpx a světelností f/2,2. Užijete si u něj opět portrétní režim, který z vašich selfie vykouzlí skutečně povedená díla. Bohužel, někdy až moc povedená. Mnoho uživatelů si stěžuje na to, že přední fotoaparát iPhonu XS zachycuje osoby hezčí, než ve skutečnosti jsou. To můžu potvrdit i z vlastního testování, nicméně musím jedním dechem dodat, že se nejedná o nic výrazného. Pleť na selfíčkách je sice vyhlazenější, na druhou stranu jsou na ní i nadále vidět detaily a tudíž bych určitě o nějakém Beauty filtru nemluvil. Navíc si myslím, že se dá tento neduh velmi snadno opravit softwarvou aktualizací.

Možná nejzásadnější věcí, kterou fotoaparát přinesl, je možnost rozostřovat pozadí na již vyfocených portrétních snímcích dle vašeho gusta. To lze provádět velmi jednoduše pomocí posuvníku, jehož posouváním měníte rozmazání pozadí přímo v reálném čase. Jasně, podobné věci zvládaly už i některé aplikace dlouho před Applem. Ten to však nyní přinesl v zatraceně dobré podobě, která vás bude bavit. I z neuměla totiž udělá fotografického kouzelníka. 

Z pohledu majitele iPhonu 6, který si mohl v minulosti pohrát jak s iPhony 7, tak 8, mohu s klidem říci, že fotoaparát je na iPhonu XS skutečně vynikající a pokud vlastníte starší model, budete z něj nadšeni. Jedná se totiž o obrovský skok, který budete rozdýchávat pěkných pár dní. Zda se ale vyplatí majiteli iPhonu X přecházet na XS právě kvůli fotoaparátu si soudit netroufnu. Osobně bych se k něčemu takovému ale nepřiklonil. 

Zvuk – mistr ve svém oboru

Za zmínku stojí rozhodně i zlepšení reproduktorů. Ty jsou jako každý rok opět o pár procent lepší než u stávajícího modelu, což oceníte prakticky u všeho, co budete na iPhonu dělat. Ať už se jedná o hry, poslech hudby či sledování filmů a videí, vše bude jednoduše znít perfektně. Stereo reproduktory jsou velmi hlasité a pocitově překonávají loňské X o několik desítek procent. Podání zvuku je velmi dobré a ani za basy se nový iPhone nemusí vůbec stydět. Po pár desítkách hodin používání si stále stojím za myšlenkou, kterou jsem napsal už do svých prvních dojmů a to sice, že mi nyní dává smysl, proč Apple přestal přibalovat redukci na Jack do balení k iPhonům. Jejich reproduktory jsou totiž nyní zkrátka tak dobré, že mnohdy bez problému zastoupí i reproduktory a to jak po stránce kvality, tak i hlasitosti.

Výdrž a nabíjení – hned tak ho nevybijete, ani nenabijete

Pokud jste od letošních iPhonů čekali ve výdrži baterie revoluci, budete nejspíš zklamaní. Pravdou totiž je, že při aktivním využívání se minimálně s iPhonem XS dostanete na klasický jeden den. Večer vám sice nějaké to procento ještě zbývat bude, druhý den byste však s takto nabitou baterií vydrželi jen těžko. Pokud se však například chystáte někam na túru a víte, že telefon prakticky používat nebudete, určitě nebude mít problém ani se dvěma dny mírnějšího využívání. Právě výdrž je ale skutečně velmi specifické téma a odvíjí se především od toho, jak moc uživatel telefon zatěžuje, takže bych se nerad pouštěl do hlubšího hodnocení. Za sebe ale mohu říci, že jsem s výdrží spokojen a oproti mé staré “šestce” vítězí iPhone XS na plné čáře. 

Co se pak týče samotného nabíjení iPhonu, to úplně veselé není. Přibalený adaptér je totiž skutečně velmi pomalý a telefon vám z 0 na 100 % nabije zhruba za tři hodiny. Se silnějším adaptérem například od vašeho MacBooku se pak dostanete z 0 na 50 % za velmi slušných 30 minut. Pokud ale MacBook či speciální adaptér nemáte, budete muset přetrpět dlouhé nabíjení s 5W adaptérem z krabičky. Na druhou stranu, pokud patříte stejně jako já mezi tu sortu lidí, která před spaním připojuje iPhone automaticky k nabíječce, nebudete mít absolutně žádný problém ani s 5W adaptérem. 

Resumé 

Jak tedy iPhone XS zhodnotit? Dle mého názoru jako vydařenou evoluci takřka dokonalého iPhonu X, kterou Apple cílí především na majitele starších iPhonů. Pro majitele “desítek” totiž asi přechod na XS smysl mít nebude, pokud tedy samozřejmě neprahnou pro modelu Max. Pokud ale vlastníte starší model a nad novým iPhonem uvažujete, XS si určitě zamilujete. Spojuje totiž to nejlepší, co momentálně Apple nabízí, v jeden celek. Jeho vysoká cena může být sice pro mnohé překážkou, dostanou za ní však perfektní kousek technologie, na který budete první dny hledět s otevřenými ústy. Přestože se tedy jedná o “eskový” iPhone, rozhodně se povedl. 

iPhone XS
xs fb

Související články

Dnes nejčtenější

.