Zavřít reklamu

Nebudu vám lhát. Od mého posledního rozbalení nového iPhonu uplynulo už mnoho vody. Poslední roky jsem totiž ke svému fungování bez problému používal iPhone 6, který mi nabízel víceméně vše, co jsem potřeboval. Loňský iPhone X mě sice zaujal, než jsem se však rozhoupal k jeho koupi, bylo několik měsíců po jeho představení a já se tak začal dívat spíše směrem k novinkám. Když proto Apple před nedávnem představil jeho nástupce iPhone XS, měl jsem o svém budoucím telefonu jasno. A teď tu s ním sedím a přemýšlím, jak ty tuny pocitů, které z něj po prvních desítkách minut mám, zformulovat do smysluplného článku. Pusťme se tedy do toho .

Jelikož se jedná o “eskovou” řadu iPhonu, designem nového XS se příliš zabývat nemusíme. Jedná se totiž o telefon s téměř stejným designem, kterým se chlubí jeho bratříček iPhone X. Drobnou kaňkou však může pro některé být přidání nové antény na spodní stranu iPhonu, kvůli které už nejsou otvory pro reproduktory rozloženy symetricky po obou stranách Lightning portu. To sice ničemu nevadí, jelikož na straně, kde přibyla anténa, byly u loňského modelu otvory jen a pouze kvůli symetrii, nicméně oko puntičkáře by mohlo zaplakat. Pokud má ale tento upgrade zrychlit WiFi či LTE, osobně ho beru všemi deseti. 

Antény a otvory na spodní straně iPhonu však rozhodně nebudou tou první věcí, kterou budete na novince zkoumat. Po otevření krabičky a zapnutí telefonu vás totiž uhrane displej. Ten se stejně jako v loňském roce Applu extrémně povedl a na iPhonu XS vypadá náramně. Veškeré barvy, pozorovací úhly, linie kolem ikon či písmen – vše je zkrátka perfektní. Přestože jsme si na to díky loňsku již tak nějak zvykli, mnohé z nás včetně mě nepřestane kvalita displeje udivovat. 

Sklo, ze kterého je novinka vyrobena, je podle slov Applu nejodolnější, které kdy bylo na telefonu použito. To sice potvrdit nemůžu, protože si chci iPhone užít co možná nejdéle bez šrámů, nicméně nemohu se nezmínit o povrchovém opracování skla. To se mi totiž zdá v porovnání s modely z loňska o něco hrubší. Nechápejte to ale tak, že se telefon drží v ruce nepříjemně, ba naopak. Podle mě je právě toto opracování pro uživatele, kteří chtějí nosit iPhone XS bez krytu, daleko lepším řešením než to v minulém roce. Telefon totiž nepůsobí tak kluzce, jak možná na některé z vás mohl. Ani lehce pozměněná povrchová úprava ale nezamezí šmouhám od prstů, které se při používání bez krytu na telefonu objeví. Zejména na tmavé variantě, kterou tu před sebou mám, jsou totiž šmouhy vidět už nyní. Zatím se sice nejedná o nic dramatického, nicméně pomyslný nádech luxusu je ten tam. 

Apple se na konferenci chlubil i rychlejším Face ID, kterého docílil díky novému čipsetu a přepracovaným algoritmům. Zda se mu to ale skutečně povedlo posoudit nemůžu. V porovnání s redakčním iPhonem X jsem si totiž rychlostní změny nevšiml a pokud tam skutečně byla, musela být mikroskopická. Kdybych pak měl Face ID porovnávat s Touch ID 1. generace, se kterým jsem si doposud vystačil na iPhonu 6, porovnával bych neporovnatelné. Face ID je zkrátka jiná liga a dokáže ušetřit spousty času. 

Rychlému testu jsem stihl podrobit i stereo reproduktory, které zní opravdu parádně. Při jejich poslechu mě dokonce najednou začalo dávat svým způsobem smysl, proč Apple přestal přibalovat adaptér Lightning/3,5mm jack. Proč? Odpověď je jednoduchá. Sluchátka dostanete v balení s Lightningem a připojování reproduktorů přes 3,5 mm jack například doma či někde s přáteli na chatě také postrádá smysl. Reproduktor totiž dokáže nahradit samotný iPhone, který hraje opravdu velmi hlasitě a hlavně kvalitně. 

Na závěr bych rád v krátkosti zhodnotil i fotoaparát, který je pravděpodobně tím největším vylepšením nového iPhonu. Hned na úvod musím říci, že si s ním musím ještě pár hodin pohrát a nafotit s ním další desítky fotek, abych si na něj mohl udělat komplexnější obrázek. Po prvních desítkách minut používání jej však hodnotím jako naprosto perfektní. Díky Smart HDR totiž prakticky nemáte šanci udělat fotku jinak než hezky. Dodatečné rozostření pozadí po vyfotografování portrétní fotky funguje též perfektně. Čert vem, že právě s rozostřováním se chlubili někteří konkurenti dříve. Applu zkrátka inovace chvíli trvají, ale o to lepší ve výsledku jsou. 

Novému iPhonu se budu muset ještě pár desítek hodin věnovat, abych dokázal objektivně zhodnotit, co se na něm povedlo více a co naopak méně. Už nyní ale mohu s klidem říci, že první dojem zanechal perfektní. Snad budu moci podobný závěr napsat i do samotné recenze. 

foto4

Související články

Dnes nejčtenější

.