Zavřít reklamu

Od chvíle, kdy jsem rozbaloval první Apple Watch, uběhly tři roky. Za tu dobu se toho příliš nezměnilo. Samozřejmě jsme dvakrát získali lepší procesor, pár funkcí navíc a v neposlední řadě voděodolnost. Až letos na podzim však Apple představil novinku, na kterou jsem se opravdu těšil od prvního okamžiku, kdy jsem ji měl společně s vámi možnost poprvé spatřit. Letos se totiž poprvé výrazněji změnil nejen design, ale přibyly také nové funkce, které v podstatě nikdo nečekal a z mého pohledu je rozhodně můžeme považovat za revoluční.

Apple poprvé od uvedení svých hodinek na trh změnil jejich velikost, a to nejen velikost samotných hodinek, ale především pak displeje. Nově si můžete zvolit mezi 44mm a 40mm variantou, z nichž i ta menší nabízí větší plochu displeje než předchozí generace u větší varianty. Konkrétně tak máte na výběr mezi displejem s plochou o velikosti 977 mm² v případě většího modelu a plochou 759 mm² v případě menší varianty. Oba modely se dále nijak neliší a v ČR/SR máte k dispozici pouze možnost zvolit si jejich barvu a řemínek, případně sáhnout po variantě Nike+. My jsme na recenzi zvolili hodinky ve variantě 44 mm ve zlaté barvě s růžovým sportovním řemínkem, který není gumový, ale nylonový. Úvodní omáčku už máme tedy za sebou a pojďme se vrhnout na to nejzajímavější, co jsme o letošní novince zjistili.

Nový, lepší design

Letošní generace Apple Watch se dočkala první změny designu od uvedení prvního modelu. Apple zvětšil nejen samotný displej, ale také tělo hodinek, ovšem co se tloušťky týká, ta je o 0,7mm menší než u předchozí generace. Hodinky tak díky větší velikosti a menší tloušťce vypadají opticky skutečně tenčí než jejich předchůdci, a to navzdory faktu, že oba modely od sebe nedělí ani jeden milimetr. Na ruce jsou mnohem více přilepené a působí díky tomu elegantnějším dojmem. Větší displej sahá až téměř do okrajů hodinek, ale věřím, že v příštím roce již při přímém pohledu neuvidíme ani těch pár milimetrů kovu, které vidíme nyní. Zároveň jsme se dočkali také přepracované korunky a samotného tlačítka hodinek, které je tentokrát zcela zapuštěno v těle hodinek. Zadní strana je pak přepracována zcela, a to díky druhé generaci optického snímače tepové frekvence a díky elektronickému měření EKG (to není v současné době dostupné v žádné zemi na světě). Tělo hodinek působí jako skutečný šperk a je elegantnější než předchozí generace.

Bohužel i tentokrát udělal Apple dva typy hodinek, z nichž ten druhý nemáme v ČR vůbec šanci koupit. Hodinky, které se prodávají u nás, mají hliníkové tělo a ion-x sklíčko na displeji. Druhá varianta nabízející ocelové tělo a safírem chráněný displej je k dispozici pouze v zemích, kde máte možnost koupit LTE verzi hodinek nebo Hermés verzi. V ČR/SR se tedy zkrátka setkáte v prodejích pouze s nižší řadou Apple Watch, co se materiálů týká. Zadní část se senzory jsou pak skutečně keramické se safírovým sklíčkem pro všechny modely stejné. I přes chybějící ocelovou variantu a safírové sklíčko vypadá u nás prodávaná hliníková verze skvěle a její zpracování je dle mého názoru ještě na větší úrovni než u předchozích generací.

Ačkoli se spekuluje nad tím, zda používají všechny modely hodinek nový displej LTPO OLED Retina nebo se této novinky dočkala pouze dražší ocelová varianta, budu vycházet z informací na Apple.cz. Jako uživatel totiž nemáte v podstatě moc šancí rozdíl v displeji s technologií LTPO a klasickým OLED displejem poznat. Apple.cz uvádí, že i u nás prodávané modely mají LTPO displej. Ten má vyšší rozlišení, ale zároveň také větší velikost. Hustota rozlišení tak zůstává téměř nezměněna, a i když Apple označuje displej jako Retina, připadájí mi na rozdíl od iPhonu jednotlivé pixely viditelnější. Celkově se mi zdá displej v iPhonu kvalitnější a i jas by mohl být pro mě osobně u hodinek trošku vyšší, než jaké je jeho současné maximum. Osobně bych tedy uvítal do budoucna kvalitnější displej, který bude skutečně stejný jako ten v iPhonu. Abyste to nechápali špatně, displej rozhodně není nijak pohoršující, ale zkrátka se mi zdá, že iPhone má o poznání kvalitnější a hezčí zobrazení a rád bych jej viděl také v Apple Watch.

Gucci apple watch

Nová velikost, nový rozměr!

Jakmile poprvé spustíte Apple Watch Series 4, první, co vás napadne při pohledu na jejich displej, je hned po slově wow, jak jej využijí vývojáři. Apple totiž spolu s větším displejem nejen že změnil design samotných hodinek, ale také to, jak je vnímáte. Najednou máte pocit, že jsou mnohem užitečnější než dříve. Osobně jsem stále vnímal Apple Watch především jako notifikační zařízení, které zároveň dokáže sbírat fyziognomická data. To se však s příchodem novinky na trh změnilo. Zapomeňte na navigaci, která vám říkala jen, zda máte zatočit doprava nebo doleva. K dispozici je nyní plnohodnotná mapa, stejná jako ve vašem iPhoneu. Můžete na ní vyhledávat, navigovat, plánovat trasy. Jediný rozdíl je, že Apple na Apple Watch Series 4 nepodporuje satelitní snímky, ale jinak máte plnohodnotnou mapu.

Podívejte se na zprávy, volání, kalendář, vše prostě nyní působí mnohem užitečněji a plnohodnotněji než doposud. Apple dokázal ve svých aplikacích dokonale využít větší displej a udělat z Apple Watch produktivní zařízení, na kterém již skutečně můžete dělat věci, jež jste si u předchozích generací nedokázaly ani představit. Může se vám zdát, že pár pixelů navíc přece nezmění vnímání celého zařízení, ale tentokrát tomu tak skutečně je a díky těm pár pixelům si troufám říct, že se jedná o jednu z největších revolucí, které kdy Apple u svého produktu udělal. Dokázal totiž změnit jeho využitelnost. Aplikací třetích stran, které však již dnes využívají celý displej a jsou vůbec na Apple Watch Series 4 k dispozici je skutečně jen hrstka. Vývojáři totiž teprve začínají aktualizovat své aplikace a může se vám stát, že se po přechodu na nový model na vašich hodinkách neobjeví zdaleka tolik aplikací, jako tomu bylo u předchozí generace.

Dokonce i prohlížení webových stránek je díky využití celého displeje a funkce readeru poměrně snadné a přehledné. Aniž bychom zatím optimalizovali LsA pro watchOS, vypadá web na displeji hodinek skvěle a čtení článků je snadné a přehledné. Apple zkrátka dokázal využít maximum displeje a rozložit web tak, abyste dokázali pohodlně přečíst i titěrné písmo na displeji a zároveň po výběru článku vnímali jen text. Pokud tedy večer usínáte a pípne vám notifikace o zajímavém článku, nemusíte už brát iPhone do ruky, ale vše si přečtete pohodlně také přímo na svých hodinkách.

Rychlost, která vás nebude omezovat

Nadpis tohoto odstavce by sice mohl na první pohled působit přehnaně, ale když vezmeme v potaz, jaké aplikace jsou na Apple Watch k dispozici, je jejich rychlost velmi podobná tomu, co znáte z iPhonů. Samozřejmě se nejedná o stejně výkonná zařízení, ale pocitově konečně na nic nečekáte a vše se načítá v podstatě instantně. Apple využil zcela nový procesor Apple S4, který je dvakrát rychlejší než procesor S3 v předchozí generaci hodinek. Dokáže si tak poradit nejen se složitějšími animacemi, ale i s chodem samotných aplikací s rychlostí, která vás při používání nebude nijak omezovat.

Vylepšení se navíc nedočkal jen samotný procesor, ale také senzory. Kromě druhé generace optického měření tepu, vylepšil Apple také akcelometr a gyroskop. Všechny senzory jsou tentokrát výrazně přesnější, co je však možná ještě důležitější, jsou také mnohem rychlejší. Rychlejší senzory zaznamenáte již při takové maličkosti, jako je zvednutí zápěstí, které automaticky rozsvítí hodinky. Zapnutí displeje je skutečně instantní. Celkově se mi během používání nestalo, že bych si mohl stěžovat na rychlost používání. Jediné, co trvá delší dobu, je vykreslování webových stránek, což je však naprostá novinka a je možné, že ji Apple ještě doladí. Dokonce se mi párkrát stalo, že se stránka nechtěla načíst vůbec a musel jsem čekat několik vteřin, než načítání vůbec začalo.

S rychlostí souvisí také výdrž baterie. Ta je dle mého názoru zcela stejná jako u předchozí generace. Upřímně řečeno jsem neměřil na desítky vteřin přesně, jak dlouho vydrží běžet hodinky třetí a čtvrté generace, ovšem při opravdu intenzivním používání se opět dostáváte na celodenní výdrž a pokud je používáte klasickým způsobem a nevytěžujete je na maximum, pak budete nabíjet až následující den večer.

Digitalální korunka – není všechno zlato, co se třpytí

Jednou z hlavních novinek letošních Apple Watch je digitální korunka s haptickou odezvou. Zatím co u Trackpadu, Touch ID nebo samotného iPhonu jsou si na haptickou odezvu zvykl okamžitě, u Apple Watch z ní až tak nadšený nejsem. Rád bych však zdůraznil, že následující řádky popisují pouze můj subjektivní názor a zrovna vy můžete mít zcela opačný pocit. Samotná korunka hodinek je totiž až moc „skutečná“ věc na to, aby se její chování dalo regulovat pomocí haptického motorku. V praxi mi tak vadí, že se korunka chová v každém menu jinak a zatímco jednou rolujete po jednotlivých položkách, podruhé plynule jedete celým menu. To stejné platí také u setrvačnosti, která je vždy jiná a na můj vkus až příliš umělá. Navíc upřímně řečeno neznám klasické hodinky s korunkou, u kterých dokážete roztočit korunku tak, aby pokračovala v pohybu vlastní setrvačností.

Apple se chtěl díky haptickému motorku co nejvíce přiblížit ke klasickým hodinkám, ovšem ty se chovají skutečně jinak už jen z podstaty věci, kdy přes jejich korunku pouze nastavujete datum, čas anebo je natahujete. Mě osobně tedy nová korunka příliš nevyhovuje a jsem rád, že lze haptickou odezvu vypnout, a to pouze pro korunku, která se následně chová stejně jako u předchozí generace Apple Watch. Korunka působí příliš uměle a její rozdílné chování napříč jednotlivými položkami v menu je sice užitečné při listování například jednotlivými maily, ale rozhodně není přirozené. Na druhou stranu věřím tomu, že se jedná o věc, kterou může Apple jednoduše odladit pouze aktualizací softwaru. Je tedy otázkou, zda stejný pocit jako já budou mít stovky tisíc dalších uživatelů a dočkáme se změny nebo se chování korunky nezmění.

IMG_3186

Hodiny hudby přímo na vašem zápěstí

Dalším skvělým benefitem nových Apple Watch Series 4 je zvýšení jejich úložiště ze stávajících 8 GB na 16 GB ve všech verzích hodinek. Tuto velikost nabídly sice již vloni Apple Watch Series 3, avšak pouze u modelů s podporou LTE. Větší úložiště si ale letos konečně užijeme i na hodinkách prodávaných v České a Slovenské republice. V praxi hodinky nabízí pro uživatele 12,6GB paměti, zbytek zabírá samotný operační systém.

Větší úložný prostor ocení především ti uživatelé, kteří jsou zvyklí nahrávat do hodinek svou hudbu a následně je poslouchat přes AirPods či jiná bezdrátová sluchátka, čímž se skvěle oprostí od závislosti na iPhonu. Z obřího úložiště tak budou mít radost především sportovci, kteří jsou zvyklí sportovat bez nutnosti telefonu při sobě. Na druhou stranu se tu však opět setkáváme s určitým omezením ve formě absence podpory LTE, která mnohé uživatele nových Apple Watch v Česku a na Slovensku donutí mít telefon neustále při sobě, přestože jej pro hudbu nepotřebují, ale stále chtějí být ve spojení se světem.

Velké úložiště pro všechny modely ale zvolil Apple dle mého názoru i z jiného důvodu. Větší displej totiž přináší pro vývojáře daleko více možností pro tvorbu aplikací, které by mohly být mnohem propracovanější než doposud. Propracovanější aplikace budou ale zabírat více paměti a právě proto mohl Apple sáhnout po 16 GB úložišti pro všechny modely. V dalších letech bychom se pak mohli teoreticky dočkat dalšího nárůstu.

IMG_3167

Volejte přes Apple Watch pohodlněji než kdykoliv předtím

Ruku na srdce. Vyřizování hovorů přes Apple Watch bez AirPods či jiných sluchátek je pro většinu z nás spíše nouzová varianta, kterou využijeme jen v případě, kdy nemáme po ruce iPhone nebo právě AirPods. I to se ale s příchodem Series 4 mění. Dočkali jsme se u nich totiž výrazného zesílení a zkvalitnění reproduktorů, což poznáte prakticky okamžitě, kdy se z nich poprvé ozve hlas osoby “na druhé straně drátu”. Zvuk reproduktorů zní totiž opravdu úchvatně, a hlavně je výrazně hlasitější. Apple už při představení uvedl, že se mu podařilo maximální hlasitost díky přepracování reproduktorů zvýšit o 50 %, z vlastní zkušenosti však mohu říci, že v porovnání s Apple Watch Series 3 mi přijde nárůst ještě výraznější.

Není to ale jen zvuk, který se Applu podařil dotáhnout u hodinek k dokonalosti. Obrovskou pochvalu zaslouží i velmi kvalitní mikrofon, který zachytí váš hlas lépe než kdy předtím a to i v případě, že necháte zápěstí dole. Mikrofon zkrátka snímá perfektně každé vaše slovo bez ohledu na to, v jaké jsou hodinky zrovna poloze. Přemístění z levého boku na pravý mezi korunku a fyzické tlačítko se tak Applu v tomto případě náramně vyplatilo.

Diskriminace Applem tentokrát vážně zamrzí

Víte, upřímně bych Siri asi v životě nepoužil. Asi už jsem starý, ale raději si popovídám se ženou nebo klidně i se psem, než s hodinkami. Placení pomocí Apple Pay je funkce, která mi skutečně chybí, protože stejně platím menší položky pomocí NFC na své kartě a musím ji kvůli tomu vždy vytahovat z peněženky, ve které mám ještě firemní kartu s obavami, aby se nenačetla právě ta firemní. Už absence Apple Pay mě tedy poměrně dost rozčilovala, ovšem když Apple představil nové Apple Watch Series 4, které vybavil EKG, byl jsem nadšený. Nadšení opadlo o zhruba tři minuty později, kdy se celý svět dozvěděl, že se této funkce dočkají jen uživatelé v USA a ostatní si budou muset počkat. Bohužel tak trošku znám Apple a když jsem si uvědomil, že na Siri čekáme 7 let, na Apple Pay zatím 4 roky, tak nějak mi došlo, že infarkt možná dostanu dřív, než se EKG vůbec na hodinkách v ČR/SR dočkáme.

Připadám si zkrátka v současné době ochuzený o tři funkce Apple Watch, z nichž minimálně dvě jsou pro mě poměrně zásadní. Když navíc připočítám, že pro svou edici Hermés budu muset cestovat do Německa, protože je Apple nenabízí ani v Rakousku, které mám zhruba deset minut od domu, jsem z toho mírně řečeno smutný. Musím si totiž koupit produkt za stejnou cenu jako Američan, který má o tři funkce víc. Navíc nemá hodinky vylepšené o tři drobnosti, ale o tři zcela zásadní funkce. Jsem obyčejný uživatel a nechce se mi polemizovat nad tím, do jaké míry je to chyba Apple a do jaké úřadů, bank nebo uživatelů v naší zemi. Zkrátka chci mít u stejného produktu, za který zaplatím stejné peníze jako Američan, ty stejné funkce a pokud mi je Apple nedokáže z jakéhokoli důvodu zajistit, pak to považuji za diskriminaci.

Opět budete mít úsměv na rtech!

Možná si řeknete, že to zní přehnaně, ale Apple letos nepředstavil novou generaci Apple Watch, ale představil zcela nový produkt, který nabízí úplně nové možnosti. Letos se totiž setkáváme nejen s prakticky dokonalým kusem hardwaru, který nabízí perfektní výkon a design, ale také s operačním systémem watchOS, který dokázal za poslední roky dozrát z notifikačního centra do plnohodnotného systému. V letošním roce se zkrátka potkaly tyto dvě věci a vytvořily tak společně perfektní produkt, který vám opět vykouzlí úsměv na rtech a budete spokojeni, že jej máte. Apple Watch Series 4 přináší zcela nový rozměr využití chytrých hodinek a je jen a jen na vývojářích, aby jej využili na sto procent.

Abych však jen nechválil, dovolím si na závěr kromě výtky za funkce o které jsem ochuzeni, ještě jedno malé rýpnutí. Už letos vás z pohledu lajka napadne, jak budou vypadat příští rok Apple Watch Series 5. Proč letos ještě pořád není displej od okraje k okraji, proč Apple nevyužil celou přední plochu a nevyužije ji náhodou za rok nebo za dva? Přistoupili jsme zkrátka na hru Applu, který nám již od prvního iPhonu dávkuje inovace postupně tak, abychom mu každý rok měli důvod zaplatit za nový produkt.

Doufám, že vám recenze Apple Watch Series 4 přinesla odpovědi na vše, co vás zajímalo. S čistým svědomím mohu říci, že je jedno, jestli to budou vaše první Apple Watch nebo na ně přecházíte z třetí generace, v obou případech budete nadšeni!

IMG_1667

Apple Watch Series 4 FB 2

Dnes nejčtenější

.