Zavřít reklamu

U nedávno představených iPhonů XS a XS Max se Apple krom vylepšení procesoru, reproduktorů či voděodolnosti zaměřil i na výrazné zlepšení fotoaparátu, který by měl nyní zvládat daleko kvalitnější fotografie, než tomu bylo doposud. Po zahájení prodejů nových telefonů se však začaly ozývat zklamaní uživatelé, kteří poukazují na to, že minimálně přední fotoaparát fotí daleko méně realisticky, než tomu bylo v loňském roce. Podle mnohých z nich totiž obsahuje jakýsi “Beauty mode”, který objekty a zejména pak osoby na fotografiích výrazně zkrášluje. Zda vůbec a proč tomu tak je se pokusit zjistit vývojář Sebastiaan de With, který stojí za oblíbenou fotografickou aplikací Halide. 

Sebastiaan se pustil do zkoumání předních i zadních fotoaparátů obou modelů iPhonů, díky čemuž zjistil poměrně zajímavé věci. Podle jeho zkoumání totiž přináší letošní iPhony určitou revoluci v pojetí fotografování na iPhone, protože se daleko více než kdy předtím spoléhají na software, než na hardware. Ten je nyní daleko agresivnější při redukci šumu a dalších věcí, které by mohly kvalitu výsledné fotografie snižovat. Právě šum může být u nynějších fotoaparátů poměrně problémovým faktorem, jelikož se Apple dle vývojáře zaměřil na vyšší rychlost uzávěrky fotoaparátu, což s sebou právě vyšší šum přináší. Kvůli tomu tak musel Apple sáhnout po jeho agresivnější regulaci. 

Takto vás přední fotoaparát iPhonu XS zkrášlí:

Velkou roli hraje i sloučení jednotlivých expozic a softwarové úpravy jasných a tmavých míst, což může vést právě k pocitu umělosti fotek. Veškeré detaily, na které jsme byli doposud z fotek z iPhonů zvyklí, zachyceny sice jsou, nicméně kvůli softwarovým úpravám je nemusíme vidět příliš ostře. Při fotografování si totiž iPhone sám vybírá ty nejlepší prvky z jednotlivých expozic, ze kterých pak fotku skládá a to může v konečném důsledku vést až k přílišné dokonalosti, kdy například obličeje ze selfie fotek vypadají daleko lépe, než ve skutečnosti jsou. Jinými slovy – světlá místa mohou být ztmavena, tmavá naopak zesvětlena a celkově má být fotka upravena tak, aby vypadala co možná nejlépe. Tedy, alespoň podle vyhodnocení softwaru fotoaparátu. 

Dobrou zprávou ale je, že jelikož se jedná o ryze softwarový problém, neměl by být problém jej vyřešit pomocí softwarové aktualizace, která by nastavení redukce šumu, jasu a skládání expozic přiblížila opět k reálně vypadajícím fotografiím. Zda se ale Apple k tomuto kroku odhodlá jasné zatím není. Vyjádření z jeho strany k tomuto tématu totiž ještě nedorazilo. 

iPhone-XS-Max-Gold1

Související články

Dnes nejčtenější

.