Zavřít reklamu

Svými telefony fotíme všichni a často. Vzniká tak neuvěřitelné množství fotek, a to jak těch kvalitních, tak i množství opravdu nepovedených. A právě to, že mají možnost fotit úplně všichni, prý zabíjí klasické fotografie a jejich koncept. Tvrdí to Wim Wenders, který je světoznámým režisérem. Jeho snímek Buena Vista Socal Club byl dokonce v roce 2000 nominován na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. Dle jeho vlastních slov je fotografie „mrtvá více než kdy dřív“.

Prohlásil to v nedávném rozhovoru pro BBC, který poskytl při příležitosti výstavy svých polaroidových fotografií. „Problém s fotkami z iPhonu je v tom, že je nikdo nevidí. Dokonce ani ti, kteří je vyfotí, si je poté neprohlédnout a rozhodně je netisknout“ řekl dále Wenders a nutno podotknout, že má pravdu. Každý z nás má stovky, někdy dokonce tisíce fotografií ve svých telefonech, ale prohlížíme si je málokdy. Většina tam je prostě proto, abychom měli zachycenou určitou vzpomínku. Ale alba s fyzickými fotkami? Ty už v našich knihovnách téměř nepřibývají.

Může nám to připadat, že Wenders je ze staré školy a prostě nechápe, že trend se posunul k digitálním fotografiím, ale tak to rozhodně není. Focení na analogové fotoaparáty bez displeje, kdy jste výsledek viděli až při vyvolání filmu, měly své kouzlo. Bylo to opravdu umění, zachytit ten správný okamžik k vyfocení krásné fotky. Dnes to je opravdu snadné, když jich během vteřiny vyfotí náš iPhone několik, vše vidíme na displeji a můžeme si tak vybrat tu nejlepší. A 60 milionů fotek nahraných každý den na Instagram je toho důkazem.

iPhone X sice fotí nádherně, podle Wenderse se však vytrácí kouzlo fotografie.

Další problém vidí Wenders v různých aplikacích s filtry. Ty podle něho brání kreativitě a tvořivosti fotografa: „Z vlastní zkušenosti vím, že čím méně nástrojů máte, tím více se musíte stát tvořivým.“ Sám uznává, že i on používá svůj telefon k focení, ale nelíbí se mu, že je tato činnost nazývána fotografováním: „Je potřeba nalézt nové slovo pro to, co se velmi podobá fotografování, ale fotografováním není.“

wenders photo

Související články

Dnes nejčtenější

.