Skandál se záměrným zpomalováním starších iPhonů by mohl mít pro Apple daleko větší následky, než nejspíš sám čekal. Poté, co se na něj sesypalo několik desítek žalob od jeho zákazníků a jeho podivné kroky začaly zkoumat i mnohé státy včetně Francie či USA, včera oznámily zapojení se do celé zápletky i úřady v Itálii. Ty jdou však podle dostupných informací po něčem mnohem větším.

Je poměrně jasné, že impulzem pro zahájení vyšetřování ze strany italských úřadů bylo doznání jablečné společnosti k záměrnému zpomalování iPhonů. Italové jsou však podle všeho přesvědčeni, že je tento prohřešek Applu jen jedním z mnoha kroků v jeho obchodní politice, která je zaměřena především na donucování zákazníků každých pár let svůj iPhone upgradovat, čímž zajistí jablečné společnosti stálý tok peněz. Právě neinformování zákazníků o přidání softwaru, který může zásadním způsobem ovlivnit výkon jejich iPhonů, je toho jasným důkazem.

Takovýto výkonnostní propad zaznamenali uživatelé iPhonů po zavedení správy napájení:

Podezřelý je i Samsung

Podivné chování Applu však není to jediné, co italské vyšetřovatele vyvádí z míry. Svou pozornost totiž upřeli i na konkurenční Samsung, u kterého je prý podobná politika také možná. Podrobné informace, které by nám prozradily, jak k tomuto závěru vyšetřovatelé došli, však bohužel k dispozici nemáme. Mělo by se ale nejspíš jednat též o softwarové aktualizace, které telefony jihokorejského giganta zpomalují. Samsung však již před nějakým časem podobná tvrzení vyvrátil.

V tuto chvíli není jasné, jak budou vyšetřovatelé při vyšetřování nekalých obchodních praktik dále postupovat a ani to, zda budou zveřejňovat v průběhu své práce nějaké zajímavé poznatky. Pokud se však vina obou technologických gigantů prokáže a od soudu odejdou s tím, že se skutečně snaží své zákazníky donutit k upgradování telefonu nekalými praktikami, dají se očekávat vysoké finanční pokuty a ve vedení společností i různé personální čístky. Případ je však zatím na samotném začátku, na závěry je tedy ještě moc brzy.

Zdroj: 9to5mac

Dnes nejčtenější

Další články