Zavřít reklamu

S novým iOS 12.1 dorazila na loňské iPhony 8, 8 Plus a X novinka ve formě deaktivovatelné správy výkonu, která má zabránit neočekávaným vypnutím, které může způsobit zhoršený baterie. Tento prvek Apple na iPhony poprvé přinesl již v iOS 10, avšak oficiálně se k němu přiznal až po vlně kritiky způsobené výrazným zpomalováním starších iPhonů před pár měsíci. Do iOS 11.2.6 proto implementoval novinku ve formě Kondice baterie, která umožňuje krom kontroly opotřebení baterie správu výkonu deaktivovat, čímž si uživatel zajistí maximální možný výkon, ale vystaví se rizikům neočekávaného vypnutí. Svým způsobem se tedy jedná o dobrou věc, která ztroskotala jen na tom, jak špatně jí Apple veřejnosti (ne)prezentoval. 

I přesto, že se jedná o dobrou věc, která se navíc aktivuje až při výrazném zhoršení stavu baterie (do té doby běží výkon telefonu na 100 %), se v některých českých médiích objevily titulky typu “Apple začal záměrně zpomalovat i nové iPhony”, které vykreslují příchod tohoto prvku na nové iPhony jako naprostou katastrofu. To mě ale jakožto člověka pracujícího pro největší Apple magazín v Česku poměrně rozohnilo a tak jsem se rozhodl, že se pokusím alespoň v tomto článku uvést věci na pravou míru. Nemyslím si totiž, že je dobré tuto novinku označovat za “nepříjemné překvapení”. 

V první řadě je potřeba vědět, že valné většiny vlastníků loňských iPhonů se novinka nedotkne, jelikož je po roce používání baterie v iPhonu pořád ve velmi dobrém stavu. Díky tomu tak zvládá dodávat stále dostatek energie, čímž prakticky odpadá možnost nečekaného vypnutí. Pokud je tedy kapacita vaší baterie stále výrazně nad 90 %, což ve většině případů určitě je, obavy na místě nejsou. 

Panikařit nemusíte ale ani v případě, že je vaše baterie již ve stavu horším. Samotný Apple totiž na svém webu uvádí, že mají nové iPhony vyspělejší hardwarovou konstrukci a softwarový design, který by měl případné problémy s neočekávanými vypnutími eliminovat. Pokud k němu ale přeci jen dojde a software pro správu výkonu se aktivuje, jeho vliv bude podle Applu výrazně menší než u starších iPhonů. Jinými slovy, na loňských iPhonech pokles výkonu téměř nepoznáte, přestože na nich může být spuštěná jeho správa kvůli neočekávanému vypnutí. Z těchto dvou odstavců tedy vyplývá, že se o záměrném zpomalování starších iPhonů rozhodně hovořit nedá. 

Rozhodně tedy není na místě panikařit a lamentovat, že Apple loňské iPhony odepsal a chce vás donutit přejít na novou generaci představenou letos v září, jelikož to tak zkrátka není. Je sice jasné, že by byl z vašeho přechodu rád, updatem iOS 12.1 k němu ale majitele loňských iPhonů rozhodně donutit nechce. Bohužel se však tímto “skandálem”, který z updatu některá média dělají, jen potvrzuje, jaký přešlap bylo kdysi neoznámení této novinky už při její první implementaci. Kdyby se k němu totiž Apple tehdy odhodlal, nejspíš by na ní nyní nebylo nahlíženo jako na “kurvítko”, kvůli kterému můžete svůj iPhone zahodit. 

iPhone 8 Plus camera FB

Související články

Dnes nejčtenější

.