Zavřít reklamu

Jak v iOS 11 rychle a skrytě deaktivovat Touch ID nebo Face ID

V iOS 11 je zabudovaná nová služba, která se nazývá Tíseň SOS. Tato funkce má také pár skrytých funkcí. Jedna z nich je automatická deaktivace Face ID nebo Touch ID. V případě, že po aktivaci této funkce budete chtít odemknout telefon, budete muset zadat kód. To se může hodit v případě, že se cítíte v ohrožení. Například pokud máte podezření na přepadení nebo krádež vašeho zařízení. Dotyčná osoba tedy nebude schopna vaše zařízení odemknout pomocí vaší tváře nebo prstu. Pokud jí tedy heslo vysloveně neřeknete, k datům se nedostane.

Nouzová služba SOS je ve výchozím nastavení aktivována. Abyste ji vyvolali, musíte na starších zařízeních pětkrát po sobě stisknout boční tlačítko pro odemknutí/zamknutí zařízení. V případě nových zařízení iPhone 8, 8 Plus a X musíte stisknout a držet zároveň boční tlačítko s jedním z tlačítek hlasitosti.

V případě aktivace nouzové služby se vám zobrazí obrazovka, na které můžete váš iPhone vypnout, zobrazit Zdravotní ID (pokud jej máte nastavené) a zavolat Tíseň SOS. Pokud se k této obrazovce dostanete, úspěšně jste deaktivovali Touch ID / Face ID a pro další odemčení zařízení budete muset zadat kód.

Dávejte si ale pozor, pokud máte v nastavení povolenou funkci Automaticky zavolat, místo této obrazovky váš iPhone začne odpočítávat tři sekundy. Po třech sekundách začne volat na tísňovou linku 112. Pokud tuto funkci máte z nějakého důvodu zapnutou, doporučuji ji v nastavení následovně vypnout: Otevřete Nastavení -> Tíseň SOS. Zde deaktivujte Automaticky zavolat.

Pokud je funkce Automaticky zavolat vypnuta, vyvoláním SOS se vám zobrazí obrazovka, kterou jsem popisoval výše. Na této obrazovce můžete volání na tísňovou linku 112 zahájit slidnutím políčka Tíseň SOS.

Tato funkce byla původně pravděpodobně postavena tak, aby zajistila ochranu vašeho zařízení a vašich dat v situaci, kdy byste mohli být neschopní. Každopádně tato funkce může být využita také k tomu, abyste cíleně deaktivovali Touch ID nebo Face ID. To je velice pozoruhodné, jelikož především v zahraničí existují právní rozhodnutí, kdy byl obžalovaný povinen poskytnout otisk prstu, nikoliv však kód k odemčení zařízení. Na závěr doufám, že tuto funkci nebudete nikdy v budoucnu potřebovat. Kdyby se tak ale náhodou stalo, vzpomeňte si na tento článek.

|
7
Leitz

Diskuze

  David Šuráň

  Je moznost vypnout Face ID na iP X uplne? Pripadne vyzadovat az urcity cas po prechozim odemceni?
  Diky za info

  Reagovat
  David Šuráň

  Letem světem Applem díky. Myslím tím tohle – viz foto.
  Když zamknu iphone, tak bych ho chtěl odemknout např do 5 minut bez skenu obliceje. Na ip7 touch ID to prave nejde:/ tak ae ptam na ip X, ale tipuju, ze to taky nepude..

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz