Zavřít reklamu

Jablečná společnost se včera zapojila do daleko striktnějšího boje proti nenávistným skupinám a nacionalismu. Prvním krokem, který na této zdlouhavé cestě učinila, bylo okamžité zrušení podpory plateb Apple Pay na webech prodávajících předměty s nenávistnou tématikou.

Podle dostupných informací se na webech, kterým Apple zrušil podporu Apple Pay, prodávaly například svetry s nápisy „White Pride“, trička s nenávistnou tématikou či nálepky na nárazník automobilu, na které bylo znázorněno auto najíždějící do davu lidí. Krok Applu je tak s ohledem na tyto skutečnosti více než jasný.
Jablečná společnost se však zatím k tomuto problému sama nevyjádřila, v následujících hodinách či dnech se však dá její vyjádření očekávat, protože se jedná o palčivou záležitost, zvlášť s ohledem na události v posledních měsících. Zrušení podpory však stihla už alespoň potvrdit i médiím. Rovněž poukázala na platné pokyny pro používání Apple Pay. Podle těch je absolutně vyloučeno, aby se služba využívala na stánkách podporujících nenávist, násilí, nesnášenlivost na základě barvy pleti, pohlaví, genderové identity, náboženství či sexuální orientace.

Shodou okolností se podobným problémem zabýval na svém Twitteru i ředitel společnosti Tim Cook. Podle něj je nadřazenost bílé rasy a rasistické násilí pořád velmi aktuálním problémem, proti kterému by měl svět bojovat.

Strach z bílé nadvlády a rasistického násilí už jsme tu viděli mockrát. Je to morální problém a dehonestace Ameriky. Musíme se tomuto problému postavit čelem a vymýtit ho,“ napsal na svůj účet Cook.

Do boje jde i PayPal

Po vzoru Applu přistoupil ke stejnmu kroku i PayPal. Ten po blokaci plateb ze stránek dokonce uvedl, že se snaží zablokovat veškeré stránky tohoto typu, které získávají prodejem nenávistných předmětů finance na další podporu nenávisti, násilí a nesnášenlivosti. Za posledních šest měsíců proto takto zablokoval i mnoho jiných podobných webů.

Kroky Applu a PayPalu jsou alespoň pro začátek boje s podobnými věcmi velkým přínosem. Společnosti zapojení do tohoto projektu však teď primárně apelují na společnosti zabývajícími se kreditními kartami. Platby z nich jsou totiž podle všeho velmi využívané a jejich blokací by se finanční podpora těchto záležitostí výrazně omezila. Každopádně je odstartování podobné snahy dobrým základem pro zlepšení světa. Alespoň v to doufejme.

apple-pay-fb

Zdroj: BuzzFeed

Dnes nejčtenější

.