Zavřít reklamu

Když se řekne jméno Craig Federighi, tak si určitě spousta z vás řekne „hele, to je ten věčně vysmátý týpek“. Ano, tak přesně tento věčně vysmátý týpek se před několika dny zúčastnil epizody podcastu AppStories, který vede šéfredaktor magazínu MacStories. Celý podcast má něco málo pod 50 minut, a abyste jej nemuseli zbytečně celý v angličtině poslouchat, tak vám v rámci tohoto článku sepíšeme všechny nejdůležitější body, o kterých Craig v podcastu diskutoval. Není na co čekat, pohodlně se usaďte a pusťte se do čtení.

Projekt Catalyst

Na vývojářské konferenci WWDC 2019, kde Apple představil nové operační systémy, jsme se mimo jiné dočkali i představení nového projektu s názvem Catalyst. Možná se ptáte, co to ten Catalyst vlastně vůbec je. Jednoduše řečeno se jedná o jakýsi „převodník“ aplikací. Pomocí něj můžete jednoduše převést aplikaci určenou na iPad na aplikaci, která bude fungovat v macOS – a to všechno pomocí zaškrtnutí jedné fajfky. Samozřejmě aplikace nemusí fungovat naprosto bezchybně, tudíž bude nutná nějaká optimalizace. I přesto se pro vývojáře aplikací jedná o velké ulehčení práce, jelikož nyní nemusí zbytečně vyvíjet zvlášť aplikaci pro iPad a zvlášť pro Mac. Craig Federighi je z tohoto kroku naprosto nadšený, jelikož se jim podařilo „zalepit“ pomyslnou prohlubeň mezi frameworkem UIKit (určený pro vývoj iOS aplikací) a frameworkem AppKit (určený pro vývoj aplikací na Mac):

„UIKit a AppleKit byly vždycky dva rozdílné světy. Pokaždé, když vývojář pracoval na aplikaci, tak mohl využít toho, že v obou frameworcích jsou podobné syntaxe. Pořád ale bylo nutné, aby se v týmu nacházel specialista na UIKit a specialista na AppKit. Většina vývojářů si totiž vybere jen jedno odvětví, na které se specializuje,“ řekl Craig.

Zároveň byl Craig z projektu Catalyst velmi potěšen, jelikož si konečně bude moci užít aplikace určené pro iPad i na jeho Macu. Jedna z prvních společností, která se rozhodla pro rozšíření aplikace z iPadu na Mac, byla společnost Twitter.

Framework SwiftUI

Nový framweork SwiftUI nabízí vývojářům jednoduchý kód pro vytváření uživatelských prostředí. Tímto krokem dal Apple vývojářům možnost vytvářet taková uživatelská rozhraní, o kterých se nám ani nesnilo. SwiftUI Craigh označil jako velmi interaktivní a přístupný i takovým uživatelům, kteří nemají s programováním velké zkušenosti.

Nový operační systém iPadOS

Podle Federighiho převzal mnoho operační systém iPadOS z iOS, což je samozřejmě pochopitelné. Některé funkce jsou však pro iPad jedinečné, například v podobě gest, funkcí a dalších „vymožeností“:

„Věci, jako je například funkce táhni a pusť, rozdělené zobrazení, anebo třeba Apple Pencil… to jsou věci, díky kterým můžete prostě a jednoduše iPad využívat naprosto jinak. Když na mém iPadu pracuji, rozhodně si nepřipadám, že pracuji na přerostlém telefonu, či že pracuji na Macu. Prostě se cítím tak, že pracuji na iPadu. Když řekneme macOS, tvOS, anebo watchOS, tak se většině z nás představí operační systémy, které jsou od sebe odlišné. Toho jsme chtěli dosáhnout i s iPadem, a proto vznikl iPadOS. Momentálně se cítíme tak, že všechny věci jsou tam, kde mají být,“ pronesl viceprezident softwarového inženýrství v Applu.

Podpora USB disků a SD karet u iPadů

Poslední věcí, která se v rámci rozhovoru řešila, byla podpora USB disků a SD karet u iPadů. V tomto případě se Craig nebál vtipkovat, jelikož prý tímto krokem poctili devadesátá léta minulého století:

„Externí zařízení… tímto krokem jsme poctili devadesátá léta minulého století. Víte, lidé pořád USB disky využívají, avšak osobně jsem fanoušek AirDropu, který pro tyto příležitosti využívám. Každopádně naprosto chápu, že tady je druhá strana uživatelů, například fotografové. Pro ty je možnost připojení fotoaparátu k iPadu a okamžité přenesení fotografií například do Lightroomu velice důležité.“

Zdroj: Apple.com

Související články

Dnes nejčtenější