Zavřít reklamu

Přestože se Apple na venek prezentuje jako ekologická společnost, která se snaží vylepšit svět nejen svými technologiemi, v mnoha ohledech se má pořád hodně co zlepšovat. Na jednu takovou stinnou stránku poukázala nedávnou organizace Repair.org, což je volně přeloženo opravářská asociace starající se o co možná nejlepší opravitelnost, likvidaci a následnou využitelnost elektroniky z celého světa. Apple není podle ní v tomto ohledu vůbec šetrný a světu spíše ubližuje.

V rozsáhlé zprávy organizace osočuje Apple, Sony a další elektronické giganty z tohoto průmyslového odvětví, že největším důvodem, proč pokulhává v USA normová politika, která by zajistila daleko lepší podmínky pro již zmíněnou opravitelnost a další věci s nimi spojené, jsou právě oni. Repair.org uvedl, že tyto společnosti vydávají záměrně špatně opravitelné produkty, které se navíc rozbijí v relativně krátkém čase jen kvůli tomu, aby si udrželi co možná nejlepší umístění v ekonomických tabulkách.

Velké společnosti reformy bojkotují

Podle asociace je ale největší problém v tom, že změny, které by byly k reformě tohoto odvětví potřeba, nejsou proveditelné. Na místech, ze kterých by o tomto problému rozhodovalo, totiž sedí ve valné většina právě zástupci těchto společností a lobbují za to, aby měly případné změny na jejich společnost co nejmenší dopad.

„Zelené reformy v USA hrají důležitou roli. Snaží se elektronický průmysl lépe utvářet a povzbuzovat výrobce, aby vytvářeli udržitelnější produkty. Jako spotřebitelé bychom jim pak měli v konečném důsledku věřit, to se však s ohledem na nynější stav této záležitosti nestává,“ povzdechl si ředitel společnosti a iniciátor zprávy Gay Gordon-Byrne.

K opravě jsou potřeba nestandardní nástroje

Největší problém společnosti Apple spatřuje organizace v odmítnutí vyhovět podpoře standardizovaných pracovních nástrojů, pomocí nichž by bylo možno přístroje rozebrat a pokusit se je opravit. To je sice pravda, jablečná společnost si však už dlouhou dobu zakládá na jednoduché reklamaci přístroje, který je následně rozebrán profesionály za pomocí potřebných nástrojů.

Zda je obvinění společnosti z Cupertina oprávněné už nechám na vás. Je však potřeba si uvědomit, že se Apple už dlouhou dobu v otázce životního prostředí angažuje a dělá více, než většina jemu podobných společností. Kdyby k tomu všemu přidal ještě delší životnost svých produktů, lehčí opravitelnost či podobné věci, které po něm ostatní požadují, nebyl by to zřejmě takový Apple, jak jej známe nyní. Tedy pokud by vůbec nějaký Apple byl.

apple-environment-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější