Zavřít reklamu

Mohlo by se zdát, že z chystaného iPhone 8 jsou všichni bez výjimek nadšeni a slibují si od jeho příchodu velké věci. Analytička Deutsche Bank Sherri Scribner se však snaží přílišné nadšení mírnit a tvrdí, že jeho prodeje budou jen okrajově lepší.
Akcie Applu dosahují svého rekordního maxima, iPhone 8 je netrpělivě očekáván, i tak se ale najdou tací, kteří nadšení z „výročního“ modelu nesdílí. Minimálně jeden analytik je toho názoru, že řeči o „supercyklu“ a vzrůstající nadšení z připravovaného modelu se začíná vymykat z rukou.

Sherri Scribner, která v úterý ráno zvedla svou cílovou cenu akcií ze 115 dolarů na 125 dolarů, varuje, že očekávání, spojená s iPhonem 8, který by měl disponovat zcela novou 3D technologií, umožňující využití rozšířené reality, se nejspíš vyšplhala až příliš moc vysoko.

S potenciálním supercyklem výročního iPhonu se zatím pojí obrovský optimismus. Anoncované změny jsou opravdu velké a existuje obrovské množství majitelů starších modelů, kteří se k upgradu na iPhone 7 či iPhone 7Plus neodohodlali a čekají na revoluční smartphone od Applu. Sherri Scribner je však přesvědčená, že vysoká očekávání by mohla vést u investorů ke zklamání.

„V kontrastu z tržním nadšením z iPhonu 8 a s ním souvisejícím supercyklem upozorňujeme, že by nový model mohl své předchůdce překonat v prodejích pouze okrajově,“ uvedla. „Vzhledem k světovému zpomalení růstu u smartphonů, prodlužování cyklů obnovení a očekávaným vysokým cenám jsme i nadále opatrnější.“ Sherri Scribner poukázala na nedávné kontroly u dodavatelských řetězců. Celkový objem výroby iPhonů na druhou polovinu roku 2017 se odhaduje na 134,5 milionů kusů, což představuje pětiprocentní meziroční nárůst oproti stejnému období předešlého roku. To je podle Scribnerové výrazné zpomalení ve srovnání s předešlými roky, kdy výroba narostla skoro o 20%. „Je to na hony vzdálené tomu, čemu říkám supercyklus,“ uvedla.

Podle zatím dostupných zpráv můžeme od Applu v září očekávat vydání tří telefonů, z nichž dva budou téměř identické s odlišením ve velikosti displejů, a jeden bude superprémiovým telefonem, jehož cena bude rekordně vysoká. Od posledního jmenovaného modelu se očekává řada nových funkcí a vylepšení.

 

Ostatní analytici jsou ale i nadále optimističtí. Katy Huberty z Morgan Stanley v úterý uvedla, že u Číny očekává ve fiskálním roce 2018, začínajícím vydáním iPhonu 8, nesrovnatelný rozdíl v prodejích. „Čínští uživatelé jsou nesmírně citliví na nové technologie,“ uvedla.

iPhone 8 concept 3 FB

Zdroj: MarketWatch

 

Související články

Dnes nejčtenější

.