Zavřít reklamu

Jony IveApple nikdy příliš nezajímaly parametry jednotlivých produktů, zajímal je výsledek. Víc než počet megahertzů procesoru bylo vždy důležitější, jakou rychlost bude daný produkt nabízet, bez ohledu na výkon samotného procesoru a je také nutné dodat, že Apple nikdy do svých počítačů nemontoval to nejvýkonnější, co bylo v dané době na trhu. Nyní, když se bavíme o Apple Car, nastává otázka, zda zvolí Jony Ive a jeho inženýři stejný přístup.

Je velmi pravděpodobné, že Apple nebude zajímat jaký výkon má motor nebo jaký je točivý moment, ale fakt, jakou rychlostí můžete jet, jaký okolní hluk vnímáte a jaké pohodlí vůz poskytuje. Apple netvoří produkty, tvoří zážitky, tvoří příběhy o kterých si lidé povídají a stejně by tomu mělo podle všeho být i u auta.

A právě na to, jaké zkušenosti může Jony Ive přenést do světa automobilů, se zaměřil redaktor serveru Cultofmac, Leander Kahney, který stojí za knihou Jony Ive: The Genius Behind Apple’s Greatest Products. Když Leander dělal rozhovor s designéry Applu pro svou knihu o Jonym Ivovi, vysvětlili mu, že designéři v Applu neřeší rozlišení displeje, počet jader procesoru nebo paměti RAM, ale pocit, který uživatel získá při používání daného produktu.

Leander se zamyslel nad tím, proč má Jony Ive šoféra a podle něj to není tím, že by ho nebavilo řízení, což je mimochodem důvod, proč mám šoféra já, ale proto, aby lépe zažil pocit, který by měl přinést autonomní vůz.

Podle Leandra nesouvisí fakt, že má Jony šoféra s jeho bohatstvím, ale s tím, že chce zjistit, jaké to je nemít věci pod kontrolou a nechat je na někom jiném. Z vlastní zkušenosti totiž mohu říct, že je velký rozdíl mezi tím, když řídíte vůz vy nebo šofér a právě tento pocit Jony pravděpodobně řeší. Je neuvěřitelně pohodlné, když dojedete na schůzku, vystoupíte před budovou, ve které jednáte a o nic víc se již nemusíte starat a v momentě, kdy schůzka končí, jen vytočíte číslo nebo pošlete sms a vůz opět čeká před vchodem. Pro mě osobně je můj šofér právě o tomto pocitu, nikoli o tom, že za mě někdo točí volantem a právě pocit z osobního šoféra by měl Apple přenést do svého Apple Car, pak bude autonomní vůz z dílny Applu dokonalý.

2012 Bentley Mulsanne Mulliner
2012 Bentley Mulsanne Mulliner

Jony Ive miluje vozidla a vlastní například Bentley, Aston Martin, Saab, Land Rovery a mnoho dalších. Každoročně navštěvuje Festival of Speed a sbírá auta. Každý den po dobu několika let jezdil více než 100 kilometrů do práce a zpět, když bydlel daleko od sídla společnosti Apple a neměl s tím problém. Dokonce byl mále zabit při autonehodě, která se mu stala v roce 2000 a přesto dál řídil sám.

Navíc upřímně řečeno, šofér není záležitost, kterou by Jony vůbec zaznamenal na výpisu z jeho účtů, přesto jej nikdy v životě neměl. V loňském roce byl však poprvé viděn jak jeho černé Bentley řídí profesionální šofér. Leander se jej měl možnost zeptat na šoféra a Jony na zadním sedadle svého vozu odpověděl: „Je to jen něco málo přes rok co mám šoféra, že ano Jean?“ a mezi zubi procedil něco o tom, že jej musel přijmout.

Je tedy otázkou, zda Jony chce zvýšit produktivitu své práce a během cesty odpovídat na maily a řešit další důležité věci nebo skutečně testuje, jaké to je mít v podstatě autonomní vůz. Ovšem Jony Ive je nesmírně bohatý muž a neměl by sebemenší problém létat každý den do práce vrtulníkem, aby ušetřil svůj drahocenný čas, takže je možné, že Jony skutečně testuje autonomní vozidlo, které však zatím místo počítače řídí šofér.

Dnes nejčtenější

.