Zavřít reklamu

Macbookarna.czTisková zpráva: Jak všichni víme Macbooky jsou vyrobeny z hliníku. Hliník je náchylný k poškození, takže než se stačíte otočit Macbook má odřeninu. U klasikých PC – plasťáků nic moc problem, i když spadne na zem na rožku to nepoznáte. 
Mezi základní rady tedy patří uchovat Macbook v co nejvíce nepoškrábaném stavu a vždy ho nabít a vybít a až pak ho dát opět do zdroje. Je teď hodně populární hláška :”Tak kolik to má cyklů nabití?” Bohužel je to jen jakási fáma která má údajně ukázat, že Macbook má dobrou baterii.

Především záleží na tom jak cykly vznikly a jaká je v % životnost baterie, pokud je Mac starý a má původní baterii s 200 cykly, je baterie prakticky po smrti. Baterie jsou dělány k tomu aby se nabíjely a vybíjely, ne aby byly v zásuvce. V poslední řadě nevyhazujte krabici a nic co k Macbooku bylo a na čem je nakreslené jablíčko :) Apple udělal ze svých zákazníků tak trochu ovečky a běžně prodáte prázdnou krabici za 900 Kč a různé manuály po pár stovkách. Dávejte si pozor na dobíjecí adaptery, protože se rády ukrucují. Nejlépe hned na konce dejte nějakou bužírku a máte po starostech. Snažte se nepodřít ani nabiječku.
Zní to celé možná jako nějaké science fiction, ale z praxe vím co dělá Mac hodnotným.

Ve zkratce se budu snažit popsat jak si koupit nový Macbook, co možná nejvýhodněji. Je logické, když vyjde něco nového, je to hrozně cool a je to hrozně drahé. Moje rada je – nekupujte nově vydané modely, ale počkejte si na konec roku, kdy společnost Apple prohlásí, že bude vydávat nové modely. Na začátku i konci roku jsou velké slevy na starší modely, protože je potřeba vypráznit sklady,které se později budou plnit novinkami. Proč si vlastně použité Macky drží hodnotu?

Někdy klasický Windowsák kroutí hlavou a říká si jak se může prodávat 5 let starý core 2 duo Macbook prodávat za 14000 Kč když nový Win notebook se dá sehnat mnohem našlapanější za poloviční cenu. 
Společnost Apple díky své strategii zajišťuje použitým Macbookům velkou cenovou stálost. Osobně nevím jestli to byl původní záměr kluků z Apple od začátku, ale vyšlo jim to na jedničku. Zde je tedy vysvětlení proč na použitém Macku za 2 roky ztratíte třeba jen 1500 Kč.

  • Pověst Apple – Určitě jste slyšeli hodně názorů, pokud to nedělá Jobs tak to stoji za h… a podobně, nebo ono se to neseká, je to kvalitní a je to prostě styl. Takže celková pověst ovlivňuje cenu. Většina lidí , kteří mají Macbook o něm říká, že je to jejich děťátko a podobně. Celkově je cena hnána popularitou, na které Apple stále více získává i díky iPhone se kterými prorazil téměř do celého světa.
  • Cena –Tady není třeba nic vysvětlovat, všichni víme, kolik to stojí. Ti, kteří nejsou tak movití, aby si mohli koupit nové svítící jablíčko se spokojí se starším. Pak je na místě otázka, proč je to tak levné, když nový stojí 38.000 Kč?Levné je to jen proto, protože je to použité. Důležité je, že mají Apple, tím se odlišují. Nechci říct, že by Macky nebyly dobré, jen tak trochu produkuji reakce lidí. Jen taková vsuvka – věřte, nebo ne, ale v ČR a SK jsou použité Macbooky z celé Evropy asi nejlevnější v UK prodáte pěkný Macbook o 10-15% dráž než u nás. Cenu, jak tomu už tak bývá, ovlivňuje aktuální poptávka a může se Vám stát, že Váš Mac bude mít v určitou dobu i vyšší hodnotu, protože jich na bazarovém trhu bude prostě málo.
  • 
Díly a opravy – Zde se již dostáváme k poslednímu, asi nejvíce důležitému faktu dílů a oprav. 
Apple si velice stráží vekšré díly, pokud nesete Mac na Reklamaci vezmou vaši desku, kterou si nechají a dají Vám do Macu rovnou jinou. Ano můžete si koupit originální díly třeba display, nebo základní desku, ale cena je většinou stejná jakou má Macbook v té době hodnotu. 
Díky tomu, že 99% servisů Vám zvládne vyměnit jen díl za díl a nezvládají pájení a podobné úkony.
  • Pak stane, že samotné díly z použitých Macbooků mají velkou hodnotu. Přispívá tomu samozřejmě i fakt, že Apple Vám prodá opravdu jen díly typu display, Hardisk, klávesnice a podobně za hodně přemrštěné ceny. 
Pokud tedy chcete svůj rozbitý Macbook opravit za rozumnou cenu nezbývá Vám nic víc než jít po starších dílech. A zde přicházejí chvíle pro použité Macbooky a Macbooky které jsou rozbité, nebo polité. Je to opravdu velice podobné jako s auty. Když koupím celé auto má hodnotu, ale když ho rozložím na díly dostanu z něj mnhome víc peněz, než z celku. Kdyby jste vzali Váš krásný Macbook, rozložili ho do posledního šroubku a rozprodali můžete dosáhnout dvojnásobné hodnoty. 

To jsou asi hlavní faktory které ovlivňují stabilitu ceny Macbooků. Faktorů bude jistě celá řada, toto je však můj osobní názor, který vychází ze zkušeností.
10995674_812469125474903_1324506707368647252_o-2
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Související články

Dnes nejčtenější