Zavřít reklamu

Prvním kdo se rozhodl následovat letošní krok společnosti Apple a představil taktéž procesor s 64-bitovou architekturou pro mobilní telefony, tablety a multimediální přístroje je společnost Qualcomm se svým procesorem Snapdragon 410 MSM8916. Procesor tak následuje Apple A7, který v letošním roce jako vůbec první mobilní procesor na světě přinesl 64-bitovou architekturu do iPhone 5s a později také do iPadů mini a iPadů Air. Nejzajímavějším na celém procesoru od společnosti Qualcomm je fakt, že se jedná o procesor střední třídy, nikoli o to nejvýkonnější co nyní Qualcomm umí.

Procesor se vyrábí pomocí 28nm technologie a jeho označení již nyní napovídá, že se dostane do telefonů střední třídy, nikoli do těch nejvyšší modelů na trhu. V současné době je totiž procesor s označením Snapdragon 400, tedy jeho předchůdce v telefonech HTC One mini, Nokia Lumia 625 nebo Motorola Moto G, všechny tyto telefony přitom spadají do střední třídy a procesory od Qualcommu pro vyšší modely mají jiné číselné označení řady. Novinka Snapdragon 410 nabídne čtyři jádra ARM Cortex A53 s taktem od 1,2 až po 1,4Ghz a o grafický výkon se postará čip Adreno 306. Procesor zvládá připojení k LTE sítím kategorie 4 a dokáže obsloužit také GPS, Glonass, Wi-Fi, NFC, Bluetooth a FM rádio.

Podle specifikace výrobce nabídne procesor podporu pro Android, Windows Phone a také Firefox. Prvních zařízení s 6č-bitovým procesorem od Qualcommu se však dočkáme až v polovině roku 2014, což stále znamená, že Apple a jeho iPhone 5s vytvořili v letošním roce téměř roční náskok před konkurencí co se výkonu týká. Ze strany Applu se navíc jedná o skutečně zajímavý krok, jelikož společnost byla známá spíše tím, že dokáže svůj software skvěle vyladit na poměrně běžné součástky a až v letošním roce vložila do mobilních telefonů iPhone a tabletů iPad skutečně to nejvýkonnější, co bylo možné.

Co je pak zajímavé pro naše pravidelné čtenáře je jistě fakt, že pouze před dvěma měsíci jsme přinesli článek s vyjádřením marketingového ředitele Qualcommu, který uvedl, že společnost Apple ukázala se svým 64-bitovým procesorem Apple A7 pouze marketingový tah, který má nulový přínos pro spotřebitele. Je tedy poměrně zvláštní, že sám Qualcomm o měsíc později začíná vyrábět procesor, který má podle jeho vlastních slov nulový přínos pro spotřebitele, ovšem všem je nyní již jasné, že v případě Qualcommu se jistě bude jednat o něco zcela jiného, než o marketingový tah.

qualcomm-103689

*Zdroj: reviews.cnet.com

Související články

Dnes nejčtenější

.