Zavřít reklamu

Apple nepředstavil pouze nový iPhone, představil zároveň také první 64-bitový telefon na světě. Nový čip Apple A7 nabízí oproti předchozímu Apple A6 použitého u iPhone 5 dvojnásobný grafický a výpočetní výkon. Apple iPhone 5S se tak oficiálně stává prvním smartphonem na světě s 64-bitovou architekturou, která byla až doposud výsadou pouze počítačů. Operační systém iOS 7 byl navržen tak, aby dokázal čip A7 plně využít a animace nebo další efekty na něm byly skutečně plynulé.

Apple A7 navíc podporuje OpenGL ES 3.0, díky čemuž jak sám Apple říká, mají vývojáři možnost přinést na displeje iPhone 5S takovou grafiku a vizuální efekty, které bylo možné až doposud vidět pouze na počítačích Mac, PC nebo na herních konzolích. Textury a stíny, sluneční světlo s odrazy ve vodní hladině, imaginární světy ve hrách, to vše je podle Applu možné díky Apple A7 a jeho podpoře OpenGL ES 3.0 přenést z počítačů a konzolí na displeje mobilního telefonu iPhone 5S. Všechny aplikace v iOS 7 jsou optimalizovány pro využití čipu Apple A7. Skvělým příkladem je aplikace Camera, tedy fotoaparát, která díky procesoru Apple A7 dokáže až dvojnásobně rychleji zaostřovat než u iPhone 5S. Procesor Apple A7 je podle Applu také neuvěřitelně energeticky efektivní.

Informace od Applu tedy znějí skutečně krásně a pokrok se určitě odehrál a to skutečně revoluční, nikoli pouze evoluční, problém je však v tom, že ani plný výkon procesoru Apple A6 v iPhone 5 nedokáží téměř žádné aplikace a hry naplno využít a vývojáři, kteří jsou stále nuceni své výtvory optimalizovat také pro starší zařízení kvůli zajištění prodejů tak prozatím přinesli skutečně jen velmi omezený počet her a aplikací, které dokáží využít iPhone 5S naplno. Navíc je potřeba vzít v potaz fakt, že iPhone 5 je na trhu již rok, je tedy otázkou kdy se reálně dočkáme dalších aplikací které využijí potenciál Apple A7, jednu totiž již máme, je ji prezentovaný Infinity Blade III, který bude dostupný v době uvedení iPhone 5S do prodeje. Pokud se navíc opět setkáváme s pojmem energeticky úsporný a to více než Apple A6, je k nevíře, že Apple nijak dramaticky nezvýšil výdrž baterie.

Jediné co totiž v rámci výdrže baterie nabízí iPhone 5S oproti iPhone 5 navíc je výdrž při stand-by režimu, kde iPhone 5 vydržel 225 hodin a iPhone 5S zvládne 250 hodin, ovšem to asi není to co by uživatele který si kupuje takto výkonný smartphone příliš zajímalo. Naopak při používání jako je surfování po internetu na 3G, LTE, Wi-Fi nebo sledování filmů, případně přehrávání videa, což jsou údaje u kterých Apple uvádí výdrž baterie, se setkáme se zcela stejnými hodnotami jako u iPhone 5. Je tedy otázkou, zda by si lidé nevybrali raději o něco méně výkonný procesor, který by však dokázal uspokojit jejich požadavky v rámci výdrže baterie.

A7

Související články

Dnes nejčtenější

.