Zavřít reklamu

Pokud lze o něčem v novém iPhone 5S říci, že daná funkce nese odkaz Steva Jobse, je to jednoznačně fotoaparát. Vždyť samotný slogan Applu k novému fotoaparátu u iPhone 5S zní: „It just makes more sense to teach iPhone how to take a great picture rather than teach people how to be expert photographers,“ tedy „Dává mnohem větší smysl naučit iPhone pořizovat lepší fotografie, než učit lidi jak být profesionálními fotografy“. A právě toto bylo poselství Steva Jobse, produkty mají být tak jednoduché, aby je dokázal ovládat každý a lidé nemají být profesionální fotografové, aby dokázali zachytit nádherné snímky, o to se má postarat samotný fotoaparát, ne uživatel. Pojďme se tedy podívat na to, proč je fotoaparát u iPhone 5S jedinečný a proč dokáže pořídit snímky, které budou stát za to!

Větší snímač  a čočka se světelností F/2,2, který pojme víc světla
Jak sám Apple uvádí, světlo je jedním z nejdůležitějších faktorů při fotografování a nutno podotknout, že Apple skutečně nelže. Světlo je alfou a omegou každé fotografie a nejde jen o to jak je nasvícený samotný objekt, ale také jak citlivý je senzor fotoaparátu na světlo, které na něj dopadá. Senzor nebo-li čip shromáždí na jednotlivé body které obsahuje světlo. Čím větší je čip, tím větší jsou pixely na něm a tím více může shromažďovat světlo, což se následně promítá do lepší, jasnějších fotografií s věrnějšími barvami a tím méně digitálního šumu na fotografii vzniká. A právě na velikosti čipu u Applu zapracovali.

U mobilních telefonů, které v honbě za co nejtenčím tělem nemohou vsázet na pokročilé objektivy, je samotný snímač nejdůležitější částí fotoaparátu. Apple si je toho samozřejmě dobře vědom a aby mohl udržet iPhone 5S tenký stejně jako je iPhone 5 a zlepšit jeho fotoaparát, přidal nový snímač, který nese označení state-of-the-art, tedy to nejlepší co je v dané chvíli dostupné. Nový senzor nebo chcete-li čip, dokáže zachytit o 15% světla více, než tomu bylo u iPhone 5. Samotné pixely jsou pak také větší a to konkrétně o 1,5 mikronů. Díky tomu nabízí iPhone 5S světelnost f/2.2.

Pro srovnání například poměrně oblíbený objektiv od společnosti Canon, který vyšel společně s modelem Canon 650D, tedy Canon 40mm má světelnost F/2,8 a pokud zapomeneme na nějaké „elkové“ skla, zjistíme že fotografie z tohoto objektivu jsou skutečně velmi povedené a portréty vypadají prosvětleně i v případě, když fotografujete za horších světelných podmínek. Apple nabídl u iPhone 5S o 33% větší citlivost čipu na světlo, než jak tomu bylo u iPhone 5. Díky tomu budou fotografie kvalitnější v momentě, kdy je například pod mrakem nebo kdy je již šero.

iPhone_5S_Camera

True Tone blesk
Ani ten nejsvětelnější objektiv na světě nedokáže při fotografování z ruky zachytit kvalitní fotografie bez šumu v noci nebo za skutečně velmi špatných světelných podmínek. Toho si je samozřejmě Apple taktéž vědom a tak představil v iPhone 5S nový duální blesk, který označuje jako True Tone blesk. Blesk je tvořen ze dvou LED diod, přičemž jedna je bílá a druhá žlutá. Celý zázrak se však neodehrává tím, že současně blesknou dvě LED diody místo jedné a výsledný snímek je díky tomu kvalitnější, vtip je naopak přímo v softwaru a v algoritmech, které Apple používá.

Softwarová výbava iSight kamery totiž dokáže pomocí algoritmu posoudit barevnou teplotu scény a poté automaticky určí správný podíl intenzity bílého a žlutého LED blesku. Apple díky dvojici LED diod dokáže vytvořit více než 1000 unikátních kombinací, které změní nasvětlení scény díky poměru a intenzitě ve které se rozsvítí žlutá a ve které bílá LED dioda. Výsledkem jsou fotografie, které nabízí i za skutečně mizerných světelných podmínek mnohem kvalitnější podání barev než tomu bylo u iPhone 5.

iPhone 5S_True_tone

Deset snímků za jedinou vteřinu
Pokud fotografujete portrét, nemusíte rychlost s jakou fotí iPhone 5S příliš řešit, jakmile však vyrazíte například do skate parku, musíte bez možnosti nastavit rychlost uzávěrky clony spoléhat na to, že iPhone 5S dokáže vyfotografovat až 10 snímků v jedné vteřině, ze kterých automaticky vybere v reálném čase ten nejlepší, který vám následně předloží jako výsledek. Samozřejmě si však můžete nechat i další fotografie, nebo zkrátka vybrat tu, která se vám líbí nejvíc a ostatní vymazat. Díky procesoru Apple A7 dokáže telefon v reálném čase porovnat ostrost, čistotu obrazu a zjistit na kterých snímcích má například fotografovaný objekt zavřené oči a na základě těchto parametrů vybrat nejlepší fotografii. Fotoaparát iPhone 5S dokáže také zaostřovat dvakrát rychleji, než fotoaparát u iPhone 5, díky čemuž vznikají ostré fotografie okamžitě poté, co iPhone vytáhnete z kapsy. iPhone 5S nabízí také digitální stabilizaci obrazu, která sloučí čtyři fotografie do jedné tak, aby výsledný snímek nebyl rozmazaný.

Slow-Motion při 120 snímcích za vteřinu v HD
Abychom nezůstávali jen u fotografií, dokáže iPhone 5S samozřejmě jako jeho předchůdci také natáčet video v rozlišení FULL HD? které je díky novému čipu a technologiím kvalitnější a světelnější než kdy předtím. Pravá zábava však začíná při přepnutí do módu Slo-mo, kde dokáže iPhone 5S zachytit video při 120 snímcích za vteřinu v rozlišení 720p, tedy HD. Následně si můžete vybrat scény nebo celé video, které chcete přehrát v takzvaném slow-motion záznamu, který si možná mnozí pamatují jako takzvaný Bullet-time z filmu Metrix, kde byly tato záběry poprvé použity ve větší míře. Scény nebo videa která označíte tím, že se mají přehrát ve slow-motion se následně přehrávají o 75% pomaleji než běžné video, díky čemuž je možné dosáhnout uměleckých efektů. Během natáčení videa můžete také nově použít trojnásobný zoom, tedy přiblížení.

 

video_recording

Související články

Dnes nejčtenější

.