Zavřít reklamu

Tisková zpráva: Letos v září přišel Apple s novými produkty – tím nejočekávanějším byl bezesporu nový iPhone 5S. Apple ale překvapil, kromě zmíněného modelu přinesl ještě model 5C, odlehčenou verzi lepšího iPhone 5S. Jak si stojí v bratrském souboji? Apple si zřejmě začal uvědomovat, že těch, kteří by rádi vlastnili iPhone, ale nemohou si ho finančně dovolit, je příliš mnoho na to, aby je mohl nechat bez povšimnutí. A tak je tu, kromě špičkového nástupce posledního iPhonu, i verze 5C, která disponuje o něco menšími schopnostmi. Její cíl je jasný – méně movitým uživatelům dát možnost zahryznout se do jablečných produktů, byť ne zrovna do těch nejšťavnatějších.

Chcete špičku na trhu, nebo odlehčenou verzi?
Apple iPhone 5S má oproti svému mladšímu bratrovi 5C o trochu propracovanější fotoaparát, výrazně výkonnější procesor či možnost odemykání telefonu prostřednictvím otisků prstů. Dříve striktně platilo, že iPhone je především designovou výsadou a výkonově jej nelze srovnávat s jinými – parametry vyspělejšími – telefony. S příchodem verze 5C tomu tak už není. Nový iPhone patří k absolutní špičce a srovnání parametrů s aktuálně nejlepšími modely na trhu není žádnou ostudou.

Apple iPhone 5C je naopak náplastí pro ty, kteří prostě nejsou s to zaplatit za mobilní telefon částku okolo 20 tisíc. Náplast je to ale vskutku důstojná – ani 5C totiž není žádnou nižší třídou. Levnější model má řadu funkcí, které odkoukal od svého výkonnějšího sourozence, omezený je v zásadě jen v maličkostech. Ty však většinu majitelů nemusí příliš pálit, a tak se pro mnohé může stát plnohodnotnou alternativou aktuálně nejlepšího modelu iPhonu.

Jdeme na slíbené srovnání. Nejprve si ukážeme tabulku, kde srovnáme jednotlivé technické charakteristiky obou modelů. Posléze si řekneme něco málo o tom, jak rozdílné je jejich užívání a pro koho se který z modelů hodí.

Parametr Apple iPhone 5S Apple iPhone 5C
Operační systém iOS 7 iOS 7
Procesor A7 + coprocesor M7 A6
Displej 4“ RETINA 1136 x 640 4“ RETINA 1136 x 640
Paměť 16 GB / 32 GB / 64 GB 16 GB / 32 GB
Konektivita Wi-Fi, Bluetooth 4.0, 3G Wi-Fi, Bluetooth 4.0, 3G
Fotoaparát 8 Mpx, LED, autofocus, video 1080p 8 Mpx, LED, autofocus, video 1080p
Rozměry 123,8 x 58,6 x 7,6 mm 124,4 x 59,2 x 9,97 mm
Hmotnost 112 g 132 g
Baterie Li-Ion (hudba až 40h) Li-Ion (hudba až 40h)
Procenta 75% 70%

Jak sami vidíte, ochuzení o funkce a vlastnosti u modelu 5C nepůsobí nijak drasticky. Vlastně není ani příliš znatelné. Přesto vám v peněžence ušetří pár tisíc, což je rozhodně příjemná zpráva. Je pochopitelné, že se iPhone nepustil i do výroby nějakého extrémně ochuzeného modelu za babku – Apple prostě není výrobcem mobilů nižší třídy a jinak tomu v nejbližších letech pravděpodobně ani nebude.

5S: Výkonnější procesor a lepší fotoaparát
Rozdíl ve funkcích není v praxi příliš velký. 5S má lepší a vyspělejší procesor, ale nejste-li vášnivým hráčem her, rozdíl nijak citelně nepoznáte. Chcete-li tedy ušetřit a přesto vlastnit stylový mobil od Applu, 5C je pro vás jako dělaný. Máte-li navíc omezený rozpočet, rozhodně není o čem váhat.

Je-li pro vás však výkon důležitý – a jste přesvědčeni, že jej využijete – bude potřeba zainvestovat a pořídit si 5S. 64bitový procesor A7 je dvakrát rychlejší, než jeho starší verze A6, kterou najdete v těle modelu 5C. Fotoaparát je parametrově stejný, 5S má však vylepšený snímač a propracovanější funkce jako vyrovnávání barev nebo úprava pleťových tónů. Zároveň existuje i ve verzi 64 GB, která modelu 5C chybí.

iphone5s-gallery1-2013

5C: 5 různých barevných variant!
Co se týče konstrukce, vyhrává jednoznačně iPhone 5S. Je vyroben z klasických kovů, 5C je plastový. Nelze říct, že by proto působil lacině, naopak – i plasty zde působí velmi stabilně, ale na konstrukci si dal Apple záležet především u lepšího modelu. Ten je navíc dostupný v nové – zlaté – barvě, která si získala už řadu fanoušků. 5C zase nabízí pět různobarevných variant, což je také zajímavá a často vyhledávaná změna. 5S má čidlo na otisky prstů, 5C nikoliv. Naopak operační systém je naprosto shodný u obou modelů; to platí i u displeje. Celkový dojem z obou modelů je parádní. Je však nutno říct, že iPhone 5S je právem aktuální vlajkovou lodí Applu a tomu také odpovídají rozdíly mezi oběma modely. Nejsou velké, pro náročné uživatele ale mohou být zásadní.

Sečteno, podtrženo: iPhone 5C je v podstatě iPhone 5 v plastovém těle vložený do krytu různých barev. Můžete-li si to finančně dovolit a jste-li vysoce náročným uživatelem mobilních telefonů, zcela určitě sáhnete po vrcholu v podobě Apple iPhone 5S. Jste-li naopak méně nároční a není-li pro vás extrémní výkon tím nejdůležitějším parametrem, ideální volbou bude Apple iPhone 5C. Navíc ušetříte!

iphone5c-gallery2-2013

Související články

Dnes nejčtenější

.