Zavřít reklamu

O porušování zákonů a nedůstojném zacházení se zaměstnanci toho bylo okolo společnosti Apple slyšet v posledních letech skutečně mnoho, ovšem vždy se jednalo o nepřímé obvinění, které se nikdy netýkaly přímo Applu. Z podobných praktik totiž nejrůznější organizace vždy obvinily společnosti jako je Pegatron nebo Foxconn, jenž pro Apple pouze vyrábí produkty a samotná společnost byla pouze morálně vinna z toho, že na své výrobce nedohlíží. Nyní se však karta obrátila a na lavici obžalovaných stojí sám Apple, který podle všeho porušuje zákony přímo u svých vlastních zaměstnanců, kteří pracují v prodejnách Apple Store.

Pokud jste zaměstnanci Apple Store na pozicích nižších než vedoucí prodejny, jste nuceni se při každém opuštění prodejny podrobit prohlídce svých zavazadel od nadřízeného, který má za úkol odhalit, zda nekradete nějaké produkty. Problém je však v tom, že zaměstnanci jsou povinni takovou prohlídku absolvovat při každém odchodu na oběd, při každé přestávce a samozřejmě také na konci směny, kdy jim nadřízení kontrolují jejich tašky, kabelky nebo batohy.

Nadřízený však nemusí mít vždy okamžitě čas a tak mají zaměstnanci ve smlouvě jasně uvedeno, že jsou povinni čekat 5 až 15 minut na nadřízeného, který danou kontrolu provede. Problém je v tom, že toto čekání se jim nezapočítává do odpracované doby. Pokud tedy každý pracovní den budou jen jednou čekat 15 minut při konci směny na kontrolu, na konci pracovního týdne již čekali hodinu a čtvrt, kterou jim nikdo nezaplatil. Pokud navíc čekají například ještě při cestě na oběd nebo nějaké té pauze, jedná se již o čas, který se snadno může vyšplhat na více než tři hodiny týdně.

Tento čas nikdo zaměstnancům neproplácí ani se jim nezapočítává do odpracovaných hodin. Pokud tedy půjdeme do extrému a nebudeme počítat s tím, že většina nadřízených pouze mávne rukou nebo že zaměstnanci sebou na oběd obvykle nenosí batohy a jiné zavazadla, zjistíme, že není problém aby zaměstnanec za jeden měsíc takto nastřádal až dva plné pracovní dny, tedy více než 16 hodin, které nedostane proplaceny. Dvojice bývalých zaměstnanců společnosti Apple z Apple Store nyní podala na společnost žalobu, ve které žádá o kompenzaci bezpečnostních kontrol a to formou plného proplacení tohoto času včetně úroků, náhradu za škodu kterou jim tímto jednáním Apple učinil a samozřejmě také proplacení právního zastoupení. Problém je v tom, že pokud soud rozhodne v prospěch dvojice zaměstnanců, vznikne tak automaticky nárok na stejnou kompenzaci od tisíců zaměstnanců, kteří jsou k výše uvedeným praktikám nuceni dlouhé roky, což může stát Apple skutečně nemalou částku.

Apple Employee Class Action

*Zdroj: Nytimes.com

Související články

Dnes nejčtenější