Zavřít reklamu

Poté, co se v médiích objevila zpráva o odchodu Jonyho Iva z Applu, začaly se také objevovat různorodé reakce. Zatímco někdo věštil cupertinské společnosti postupnou záhubu, jiní nad touto změnou mávli rukou. Jednotný názor nezastávají ani současní zaměstnanci Applu. Někteří jsou přesvědčeni,  že Iveho odchod nepřinese Applu nic dobrého, nemalé množství zaměstnanců si ale stojí za názorem, že Apple umí být dostatečně silný i bez svého šéfdesignéra.

Společnost Teamblind se rozhodla mezi zaměstnanci cupertinské společnosti provést průzkum, týkající se jejich názoru na Iveho odchod z firmy. 26 % dotázaných uvedlo, že Iveho rozhodnutí založit svou vlastní, nezávislou společnost bude mít na Apple negativní dopad. 22,1 % zaměstnanců je ale přesvědčených o tom, že tato změna naopak přinese Applu výhody. Zbylých 51,9 % v dotazníku uvedlo, že Iveho odchod nebude mít na chod firmy absolutně žádný vliv.

V rámci průzkumu také zazněla otázka, zda si zaměstnanci myslí, že si Apple dokáže udržet  svou pozici leadera na trhu i bez svého šéfdesignéra. Podle 76 % dotázaných to nebude žádný problém. Tuto odpověď nepřekvapivě většinou uvedli ti, kteří zároveň tvrdili, že Iveho odchod nebude mít na Apple žádný dopad.

Ive sice opouští Apple, aby rozběhl  chod vlastní firmy,  o definitivní rozluku se ale nejedná – jablečná společnost by měla být nejvýznamnějším klientem Iveho nově založeného projektu a Ive bude i nadále Applu poskytovat konzultace. Iveho odchod se pochopitelně neobešel bez personálních změn ve firmě. Vedení dnes už bývalého Iveho týmu byla pověřena Evans Hankey. Na tvorbu designu pro iOS, macOS a další jablečný software dohlédne Alan Dye, oba se budou zodpovídat Jeffu Williamsovi.

Jony Ive

Související články

Dnes nejčtenější