Zavřít reklamu

Mnoho nových i stávajících uživatelů počítačů Mac investuje nemalé finanční prostředky do nákupu operační paměti s vidinou, že se výkon jejich počítače zvýší a poznají viditelný rozdíl. Velké množství těcho uživatelů však investuje do operační paměti bez toho, aniž by zjistilo, zda její výkon skutečně využijí a potřebují. Pojďme se podívat na to, jak zjistit zda se investice do operační paměti vyplatí a zda ji skutečně potřebujete.  Mac OS X je Unixový operační systém, který rozlišuje čtyři typy operační paměti a právě v tom, je u většiny uživatelů problém. Nedokáží totiž správně vyhodnotit reálnou potřebu operační paměti. Pojďme se podívat na to, jak zjisti, zda se opravdu vyplatí do operační paměti investovat.

Pro měření aktuálně využité operační paměti slouží aplikace Activity Monitor, kterou naleznete přímo v Mac OS X. Stačí otevřít Applications – Utilities – Activity Monitor. Activity monitor dokáže měřit vytížení operační paměti a její rozdělení mezi jednotlivé aplikace v reálném čase. Jen pro upřesnění doplním, že nemusíte mít obavu z toho, když Activity Monitor naměří při vytížení CPU hodnoty vyšší než 100%. Unixovy operační systém a Activity Monitor dávají 100% výkonu každému jádru procesoru, pokud tedy váš počítač obsahuje čtyři jádra, má maximální výkon procesoru 400%. Operační systém Mac OS X je Unixový systém, který rozlišuje několik druhů paměti.

  • Wired – Paměť vyčlěněná pro samotný operační systém, kterou není možné přemístit do Swapu.
  • Active – Paměť kterou aktivně využívají spuštěné aplikace nebo jejich procesy.
  • Free – Volná, nevyužívaná paměť.
  • Inactive – Paměť díky které vzniká u uživatelů panika z nedostatku operační paměti. Jedná se o paměť, která obsahuje data aplikací, jenž nebyla po určitou dobu použita. Například data po zavření aplikace. Data jsou načtena v operační paměti z toho důvodu, že při opětovném spuštění aplikace není nutné data vyhledávat na disku a znovu je ukládat do operační paměti. Díky tomu je možné nejpoužívanější aplikace spouštět velmi rychle. Jistě sami víte, že pokud restartujete počítač trvá spuštění například aplikace Skype 1-2 vteřiny. Pokud aplikaci Skype ukončíte a znovu spustíte, její spuštění proběhne okamžitě bez 1-2 vteřinového čekání (Skype a čas berte prosím pouze jako názorný příklad). Tato paměť se tak tváří v podstatě jako obsazená, ale ve skutečnosti se jedná o volnou paměť. Její obsah je v případě potřeby využití více paměti než která je označena jako Free, okamžitě vymazán a paměť je okamžitě uvolněna pro použití! Pokud tedy máte 300MB operační paměti Free a 1000MB paměti Inactive, máte ve skutečnosti volných 1300MB operační paměti.

Paměť označena jako Inactive většinou způsobuje strach uživatelů z nedostatku operační paměti. Obvykle si totiž zejména při opětovném spouštění více aplikací zabere paměť Inactive větší množství místa a paměť označena jako Free je skutečně jen malá část z celé operační paměti, přitom dalších několik stovek MB nebo dokonce několik GB paměti je označeno jako Inactive.

ram-mac-os-x
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Kromě fyzické operační paměti obsahuje počítač také virtuální paměť označenou jako Swap. Jedná se o vyčleněné místo na disku, do kterého se při nedostatku operační paměti přesune část obsahu operační paměti. Jak sami tušíte, pokud dojde k nutnosti Swapovat operační paměť, začne být počítač velmi pomalý a jeho odezva na uživatele je výrazně nižší. Ideální velikost operační paměti je tedy taková, při které není nutné využívat Swap. To znamená, že si počítač vždy vystačí s fyzickou operační pamětí.

Potřebujete rozšířit operační paměť
Všechny v současné době prodávané modely počítačů Apple s vyjímkou základního modelu MacBook Air a Mac mini nabízejí minimálně 4GB operační paměti. Tato velikost by měla při běžném používání počítače stačit většině uživatelů. Pokud se rozhodnete investovat peníze do operační paměti, vždy se nejprve v Activity Monitor přesvědčte o tom, že to skutečně potřebujete. Spusťte všechny aplikace, které používáte a následně sečtěte v Activity Monitor paměť Inactive a Free, tím získáte přehled o tom, kolik vám při obvyklém použití počítače zbývá volného místa v operační paměti.

Související články

"pamet^1 operacni^0.9 se^0.8 aplikace^0.7 pocitac^0.6 uzivatel^0.5 activity^0.4 monitor^0.3 skutecny^0.2 inactive^0.1 "/2

Dnes nejčtenější