Zavřít reklamu

Activity MonitorMac OS X obsahuje mnoho užitočných aplikácií. Jednou z takých užitočných aplikácií je aj Activity Monitor, ktorý vám povie presne čo váš Mac v danej chvíli robí, ktorý proces používa koľko percent z procesora, ako je vyťažená pamäť RAM … To všetko a ešte aj viac informácií sa dozviete v tejto aplikácií, ktorú nájdete v priečinku s aplikáciami a následne v podradenom priečinku – utility. Netreba nič inštalovať ako v prípade iných aplikácií, aplikácia sa dodáva s každým Macom, čiže aj s každým Mac OS X 10.6.x.

Záhlavie okna
Hneď z ľavej strany sa nachádzajú tri výrazné ikony. Prvá slúži na ukončenie ľubovolného procesu (Quit Process), druhá na zobrazenie informácií k danému procesu (Inspect), tretia (Sample proces) ukážka procesu. Taktiež tu máte možnosť vybrať si z možností nachádzajúcich sa v dialógovom okne, a následné zoradenie/zobrazenie procesov podľa tejto podmienky, ktorú ste pred chvíľou zvolili. Samozrejme nechýba možnosť vyhľadať si daný proces medzi ostatnými.

Procesy
Okno aplikácie je môžeme rozdeliť na dve hlavné časti, hornú a spodnú. Práve v tej hornej časti sa nachádza časť s procesmi, ktoré si môžete zoradiť podľa viacerých kritérií, a to: PID, názov procesu, používateľa, %CPU, threads, real memory, druh aplikácie. Tieto informácie sa samozrejme s časom menia, a teda sú vždy aktuálne a ukazujú práve bežiace procesy. Taktiež hovoria, či sú procesy 64 alebo 32 bitové.

Activity Monitor

Teraz sa presunieme do spodnej časti okna, tá je rozdelená na viacero častí. Každá z nich hovorí o používaní inej časti hardwaru.

CPU
Activity Monitor farebne rozdelí vyťaženie procesora na tri časti, a to na User (zelená časť v grafe), System (červená časť), Indle (čierna). Vedľa sa nachádza graf, ktorý ukazuje informácie aj graficky kvôli lepšej predstave.

System  Memory

Inak povedané, aktuálne zaťaženie pamäte RAM. Tak ako aj pri CPU, aj tu je to farebne rozdelené, zobrazené v kruhovom grafe, ktorý pri letmom pohľade pripomenie ikonu prehliadača Google Chrome. V grafe sú zakreslené Free, Wired, Active, Inactive, Used memory. Myslím si, že im porozumie aj menej zdatný používateľ a ich vysvetľovanie je nepotrebné.

Activity Monitor

Disk Activity
Aktivita disku, prezrádza vám čítanie a zapisovanie dát na/z disku, aktivitu disku v aktuálnom grafe. Taktiež hovorí aj o množstve dát zapisovaných/čítaných za sekundu z disku.

Disk Usage
Vám povie, koľko GB je na disku voľných a zabratých, prezradí vám celkovú kapacitu disku. Pokiaľ používate viacej diskov, môžete si zvoliť, o ktorom chcete aby sa zobrazovali informácie. Informácie taktiež nájdete v grafe.

Network
Oznamuje vám prijaté a odoslané dáta celkovo, ale aj za sekundu, znovu pekne v grafe tak ako v ostatných kategóriach.

Activity Monitor

Ikona v docku
Ikona je animovaná a ukazuje aktuálne využitie procesora, takže na keď chcete rýchlo zistiť vyťaženie CPU, stačí len mrknúť do docku. Samozrejme sa dá nastaviť, aby sa v docku zobrazovali iné informácie, ako napr. disk activity, memory usage, …
Čo by Apple mohol pridať …
Aplikácia je fajn, ale chýba mi možnosť pozrieť si informácie o baterke v MacBooku, ako napr. životnosť, počet cyklov, … Taktiež by som uvítal možnosť, aby sa dané informácie nezobrazovali len v docku, ale aj v hornej lište.

Související články

Dnes nejčtenější

.