Zavřít reklamu

Analytický tým Picodi Česko prověřil ceníky 364 poskytovatelů internetových služeb v 85 zemích světa a vytvořil žebříček zemí s nejdostupnějším a nejméně dostupným internetem. Pro úplnost se sluší dodat, že do této zprávy zahrnul pouze nabídky s neomezeným přístupem k internetu bez doplňkových služeb, jako je televize nebo mobilní tarify.

100 Mb/s – nejčastěji nabízená rychlost internetu na světě

Podle nejnovějších údajů Speedtest.net je průměrná rychlost internetu na celém světě 85 Mb/s. Ukazuje se však, že ke sledování filmů v kvalitě 4K UHD na největších streamovacích platformách postačí šířka pásma mezi 15 Mb/s a 50 Mb/s.

1-Ceny-internetu-ve-svete

Z údajů Picodi.com vyplývá, že celosvětově nejčastěji nabízenou šířkou pásma je rychlost internetu 100 Mb/s, která je poskytována v 74 z 85 analyzovaných zemí. V zemích, jako je Čína, Španělsko, Francie a Singapur, již velcí poskytovatelé internetových služeb takto „pomalou“ šířku pásma nenabízejí.

Komfortních 100 Mb/s stojí nejvíce v Norsku (v průměru 76,40 eur/měsíc), na Islandu (59,50 eur/měsíc) a v Austrálii (58,30 eur/měsíc). Naopak nejnižší ceny za pásmo 100 Mb/s byly zaznamenány v Rusku (5,30 €/měsíc), na Ukrajině (5,60 €) a v Rumunsku (6,10 €/měsíc).

Česko se umístilo v dolní polovině žebříčku – šířka pásma 100 Mb/s nás stojí v průměru 13,40 €/měsíc.Nejčastěji však poskytovatelé internetu u nás nabízejí rychlost 500 Mb/s, která stojí v průměru 21,25 €/měsíc.

Internet do 20 € měsíčně

Podobně jako v našem reportu z roku 2019 jsme zjišťovali, jaké pásmo internetu lze pořídit za 20 eur měsíčně (cca 500 Kč). Z našeho žebříčku vypadlo 34 zemí, především ze západní Evropy, ale také Kanada, Jihoafrická republika, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland. V těchto zemích největší poskytovatelé připojení k internetu nenabízejí připojení k internetu v této cenové kategorii.

3-Nadpozemska-rychlost

Na vrcholu tohoto žebříčku je Lotyšsko, kde poskytovatelé internetu nabízejí šířku pásma 1,2 Gb/s za méně než 20 eur. Česko se dělí o 4. místo s dalšími 4 zeměmi, kde lze získat 500 Mb/s šířku pásma pod cenovou hranicí 20 €. Do této skupiny patří země jako Jižní Korea, Srbsko, Kazachstán a Pákistán.

Kolik stojí šířka pásma 1 Gb/s ve světě

Podle údajů Picodi.com gigabitový internet za 4 roky zlevnil v průměru o 15% (v Česku o 27%). Počet zemí, kde poskytovatelé internetu takovou šířku pásma nabízejí, se zvýšil o polovinu.

3-Nadpozemska-rychlost

V některých zemích je takto vysoká šířka pásma dostupným luxusem pro málokoho: na Filipínách, Kostarice, v Paraguayi, Peru a Venezuele stojí internet o rychlosti 1 Gb/s 100 eur a více. V Česku je šířka pásma 1 Gb/s dostupná za 25,2 € (629 Kč) měsíčně.

Dnes nejčtenější

.