Zavřít reklamu

Výkon včera představených procesorů Apple M1 Pro a M1 Max, které budou nabízet s nimi představené MacBooky Pro, bere dech a to jak z hlediska CPU, tak i GPU. Vzhledem k počtu jader, které lze do čipů nakonfigurovat, se však těmto faktům vlastně ani nedá divit. Vždyť GPU může disponovat až 32 grafickými jádry, což je jen pro srovnání čtyřikrát více, než kolika může disponovat základní M1. Tato grafická nálož zajišťuje podle prvních průzkumů odborného portálu Notebookcheck novince dokonce vyšší surový grafický výkon než který nabízí PlayStation 5.

Výše zmíněný portál na základě informací od Applu vypočetl, kolik teraflops (jednotka grafického výkonu) nabízí jednotlivé čipy Apple Silicon. Základní osmijádrový M1 má disponovat zhruba 2,6 TF, M1 Pro se 14jádrovým GPU nabízí 4,5 TF, M1 Pro se 16jádrovým GPU 5,2 TF, M1 Max se 24 jádrovým GPU 7,8 TF a nejvýkonnější M1 Max se 32jádrovým GPU úctyhodných 10,4 TF. Pokud bychom tedy tyto hodnoty srovnali se PlayStationem 5 od Sony, které disponuje zhruba 10,28 TF, zjistili bychom, že nejvýkonnější čipset Applu jej strká do kapsy. Na Xbox Series X nicméně zatím z hlediska grafického výkonu nemá, ten totiž nabízí 12 TF. Poměrně zajímavé srovnání je pak i u rychlosti čtení dat. Čim M1 Max zvládá číst až 7,4 GB/s, zatímco Playstation 5 “jen” 5,5 GB/s. Čip v Macu je tedy poměrně výrazně lepší, což však není ve výsledku vzhledem k tomu, jak drahé Macy jím osazené jsou žádné překvapení. 

Novou generaci MacBoolů Pro s čipy M1 Pro a M1 Max začal Apple v rámci svého Apple Storu i ostatních prodejů nabízet počínaje včerejškem s tím, že na pulty obchodů dorazí první modely v úterý 26. září. Poměrně zajímavé je pak to, že ačkoliv je cena nových Maců skutečně vysoká, Apple Story po celém světě hlásily velmi brzy po spuštění jejich předobjednávek vyprodáno a tedy odsun doručení na listopad či prosinec. Je nicméně otázkou, zda byl o novinky takový zájem, či zda jich bylo jednoduše pro dané státy naskladněno tak málo, že jich stačilo koupit jen pár a už byly vyprodány. 

Nový MacBook Pro lze předobjednat zde

Související články

Dnes nejčtenější

.