Zavřít reklamu

Jak jistě většina z vás ví, tak si pomocí mnoha dostupných nástrojů můžete během několika sekund provést test rychlosti rychlosti internetového připojení. V mnohých případech se stává, že rychlost vašeho připojení, potažmo rychlost stahování a odesílání, není taková, jaká by měla být. Samotný údaj z měřiče rychlosti připojení toho však moc neřekne, navíc k tomu se nemusí jednat o stoprocentně spolehlivou možnost pro měření. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) však nyní spustil nový certifikovaný nástroj NetTest, díky kterého je možné jednoduše zjistit, zdali je váš internet rychlý tak, jak udává poskytovatel. Pokud není, tak vám právě tento certifikovaný nástroj může pomoci s reklamací.

Jak zjistit, zda je váš internet rychlý tak, jak udává poskytovatel

Nástroj NetTest vám může posloužit jakožto obyčejný nástroj pro změření rychlosti stahování, odesílání a odezvy. Nově však přibyla možnost pro certifikované měření. Pokud tohle měření podstoupíte, tak na konci získáte přehledný PDF dokument, ve kterém se nachází veškeré potřebné informace o rychlosti vašeho připojení. Právě tento dokument je pak možné využít pro reklamaci, tedy pokud zjistíte, že máte dlouhodobě pomalejší připojení k internetu než je uvedeno ve smlouvě. Certifikované měření je možné provést následujícím způsobem:

  • Prvně se přesuňte na stránky NetTest – stačí klepnout na tento odkaz.
  • Jakmile tak učiníte, tak v rámci rozcestníku klepněte na Certifikované měření.
  • Následně si přečtěte veškeré podmínky využití, a poté klepněte dole na tlačítko Další.
  • Poté je v dalším kroku nutné, abyste zadali své osobní údaje, tedy jméno a adresu. Po vyplnění stiskněte Další.
  • V dalším kroku je nutné uvést další informace o vašem připojení k internetu, tedy název poskytovatele, číslo smlouvy apod. Po vyplnění stiskněte tlačítko Spustit certifikované měření.
  • Poté už se spustí samotný certifikovaný test, který může trvat déle než jednu hodinu.
  • Nakonec, jakmile se test dokončí, tak se vám zobrazí výsledek, společně s možností stažení podrobného PDF dokumentu s informacemi.

Pomocí výše uvedeného postupu je tedy možné provést certifikovaný test rychlosti připojení k internetu. Díky PDF dokumentu, který na konci testu získáte, bude o mnoho jednodušší řešit jakékoliv reklamace, jelikož poskytovatel bude v ruce držet přesné informace, které potřebuje. Je nutné zmínit, že při konání testu byste měli mít zařízení připojené kabelem, nikoliv bezdrátově. Kromě toho je nutné se ujistit, že síť nevyužívá nikdo jiný, a že na počítači nic nestahujete, ani neodesíláte. Ideální je, pokud test spustíte, a poté necháte počítač volně běžet, dokud se test nedokončí. Zároveň byste měli mít také nainstalovanou poslední aktualizaci vašeho operačního systému a webového prohlížeče, který využíváte.

Certifikovaný test rychlosti internetu spustíte zde

Dnes nejčtenější

.