Zavřít reklamu

Od představení nových operačních systémů od Applu uběhly již celé dva týdny. Konkrétně jsme se na vývojářské konferenci WWDC21 dočkali představení iOS a iPadOS 15, macOS 12 Monterey, watchOS 8 a tvOS 15. Všechny tyto systémy pro vás na našem magazínu od vydání prvních beta verzí testujeme a přinášíme vám návody, ve kterých můžete zjistit, jak lze s novými funkcemi pracovat. To se hodí v případě, pokud jste se pro instalaci těchto nových systémů rozhodli také. Letos se Apple mimo jiné u nových systémů zabýval ochranou soukromí, což je v dnešní moderní době více než důležité.

macOS 12: Jak na Macu (de)aktivovat Private Relay

Co se soukromí týče, tak Apple přišel s funkcí Private Relay, která je k dispozici všem předplatitelům iCloudu. Private Relay dokáže před poskytovateli sítí a webovými stránkami skrýt vaši IP adresu a informace o vašem prohlížení internetu v Safari. Díky tomu nemůže nikdo zjistit, kdo vlastně jste, kde se nacházíte a popřípadě jaké stránky navštěvujete. Aby vás nebylo možné vystopovat, tak Private Relay také mění vaši polohu. Z hlediska ochrany soukromí je tato funkce skvělá, avšak z hlediska pohodlnosti využívání internetu nikoliv. Na vybraných stránkách se vám totiž může začít zobrazovat obsah, který je určený pro jiné státy a nikoliv Českou republiku. (De)aktivaci Private Relay lze v macOS 15 provést následovně:

  • Prvně je nutné, abyste na Macu s macOS 12 Monterey klepnuli v levém horním rohu na ikonu .
  • Jakmile tak učiníte, tak z menu, které se zobrazí, vyberte možnost Předvolby systému…
  • Tímto se otevře nové okno se všemi dostupnými sekcemi pro úpravu předvoleb systému.
  • V rámci tohoto okna lokalizujte a rozklikněte sekci Apple ID.
  • Nyní v levé části okna v bočním panelu otevřete kolonku iCloud.
  • Zde pak v pravé horní části okna klepněte na tlačítko Volby v řádku Private Relay.
  • Dále se otevře další menší okno, kde v jeho pravé horní části klepněte na Vypnout…
  • Nakonec se zobrazí poslední okno, ve kterém už jen stiskněte Vypnout Private Relay.

Pomocí výše uvedeného způsobu lze na Macu (de)aktivovat Private Relay. Pokud se vám myšlenka Private Relay líbí, ale na druhou stranu nechcete, abyste webovým stránkám poskytovali naprosto nepřenou polohu, tak si můžete nastavit, aby Private Relay pracovalo s přibližnou polohou. To znamená, že se například i nadále budete nacházet v Česku, byť na jiném místě, a tak se vám i přesto bude zobrazovat obsah určený pro Českou republiku. Tuto možnost lze nastavit poté, co rozkliknete tlačítko Volby v řádku s Private Relay. Zde pak stačí zvolit Zachovat přibližnou polohu. V první betě macOS 12 Monterey se pak navíc nachází chyba, kdy po deaktivaci Private Relay dojde po nějaké době k opětovné aktivaci této funkce. Prozatím tato chyba nebyla vyřešena, tudíž pokud byste chtěli Private Relay deaktivovat, tak je nutné, abyste tak činili pravidelně.

Související články

Dnes nejčtenější