Zavřít reklamu

Apple je jeden z mála technologických gigantů, kterému záleží na ochraně soukromí a bezpečnosti zákazníků. Dokazuje nám to především tím, že sbírá o svých zákaznících minimum dat, a když už nějaké ano, tak je bezpečně ukládá. Ostatní technologičtí giganti, například Google či Facebook, jsou často zapleteni do různých problémů, které souvisí právě s únikem dat – Apple však nikoliv. Kromě toho jablečná společnost přichází s mnohými funkcemi, které mohou sami uživatelé využít pro ochranu soukromí a zvýšení bezpečnosti na internetu. Mezi jednu z nich patří také Private Relay, potažmo Soukromý přenos, z nových systémů od Applu.

Co je to Private Relay?

Private Relay je jednoduše řečeno funkce, která se v iOS 15, iPadOS 15 a macOS 12 Monterey stará o ochranu soukromí uživatelů. Private Relay dokáže před poskytovateli sítí a webovými stránkami skrýt vaši IP adresu a informace o vašem prohlížení internetu v Safari. Aby vás nebylo možné vystopovat, tak Private Relay také mění vaši polohu. Díky tomu nemůže nikdo zjistit, kdo vlastně jste, kde se nacházíte a popřípadě jaké stránky navštěvujete. Kromě toho, že váš pohyb na internetu nebudou moci sledovat ani poskytovatelé, ani webové stránky, tak nebudou žádné informace předány ani Applu.

private_relay_iphone_fb2
Zdroj: SmartMockups

Jak přesně funguje?

Pokud vás zajímá, jak přesně Private Relay funguje, tak pokračujte ve čtení tohoto odstavce – méně znalí čtenáři v oboru však nemusí některým pojmům rozumět. Jestliže je Private Relay aktivní, tak je veškerá aktivita v prohlížeči Safari směřována skrze dva uzly. Díky Private Relay se veškerá vaše data zašifrují, a poté jsou odeslána Applu (první uzel). Díky šifrování není schopný poskytovatel internetu získat jakékoliv informace o vaší činnosti na internetu. Jakmile se ocitnete na proxy serveru Applu, tak se vaše IP adresa „oddělí“. IP adresa konkrétně zůstane u Applu, avšak DNS požadavek se předá jednomu z důvěryhodných partnerů od Applu (druhý uzel). Ti zprostředkují dešifrovací klíč a falešnou IP adresu, jejíž poloha může být v závislosti na nastavení poblíž vás či někde dál. Apple tak zná pouze vaši IP adresu a nic dalšího. Nikdo tak není schopný vytvořit váš internetový profil.

Jaké jsou rozdíly oproti VPN?

Mnoho uživatelů si mylně myslí, že je Private Relay nějaká VPN služba, akorát s vlastním jménem a od Applu. Nejedná se však o pravdu, jelikož se Private Relay od VPN liší. Primárně je nutné zmínit, že Private Relay funguje pouze v prohlížeči Safari a nikoliv jinde. Zároveň tedy musíte mít iOS a iPadOS 15 či macOS 12 Monterey. Kromě toho nedokáže Private Relay přesunout vaši adresu do jiného státu, pouze dojde k přemístění v rámci toho státu, ve kterém se nacházíte – nedostanete se tak například k obsahu, který je „uzamknut“ v zahraničí. Řešení od Applu se navíc nijak netají tím, že se jedná o proxy server, kdežto VPN se naopak snaží vypadat co možná nejvíce přirozeně. Private Relay je tedy „lehčí“ a méně razantní VPN.

Jak aktivovat Private Relay

Private Relay je součástí služby iCloud+. Tuto službu mají k dispozici všichni uživatelé, kteří si předplácí iCloud a nevyužívají tedy bezplatný tarif. Zároveň je nutné, abyste pro využití Private Relay měli na vašem zařízení nainstalovaný iOS a iPadOS 15 či macOS 12 Monterey. Berte na vědomí, že prozatím je Private Relay v betaverzi, tudíž se mohou objevit určité chyby.

iPhone a iPad

 • Prvně je nutné, abyste se na vašem iPhonu s iOS 15 přesunuli do nativní aplikace Nastavení.
 • Jakmile tak učiníte, tak v horní části displeje klepněte na řádek s vaším profilem.
 • Tímto se ocitnete v nastavení vašeho Apple ID, kde níže rozklikněte kolonku iCloud.
 • Na další obrazovce pak přímo pod grafem využití úložiště na iCloudu rozklikněte Soukromý přenos (betaverze).
 • Zde už jen stačí, abyste Soukromý přenos pomocí přepínače aktivovali.

Mac a MacBook

 • Prvně je nutné, abyste na Macu s macOS 12 Monterey klepnuli v levém horním rohu na ikonu .
 • Jakmile tak učiníte, tak z menu, které se zobrazí, vyberte možnost Předvolby systému…
 • Tímto se otevře nové okno se všemi dostupnými sekcemi pro úpravu předvoleb systému.
 • V rámci tohoto okna lokalizujte a rozklikněte sekci Apple ID.
 • Nyní v levé části okna v bočním panelu otevřete kolonku iCloud.
 • Zde pak v pravé horní části okna klepněte na tlačítko Volby v řádku Soukromý přenos (betaverze).
 • Nakonec už jen stačí, abyste Soukromý přenos pomocí přepínače aktivovali.

Změna nastavení Private Relay

Jak na iPhonu a iPadu, tak i na Macu je možné si Private Relay přizpůsobit. Konkrétně si můžete nastavit polohu podle IP adresy. Buď můžete využít obecnou polohu odvozenou z vaší IP adresy, aby vám webové stránky v Safari mohly poskytnout místní obsah, popřípadě můžete přejít na širší určení polohy podle IP adresy, z kterého lze zjistit jen zemi a časové pásmo. Pro změnu tohoto nastavení stačí, abyste se pomocí výše uvedených postupů přesunuli do zmíněných sekcí. Následně v sekci Poloha podle IP adresy vyberte jednu ze dvou možností.

private_relay_macos12_4
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější