Zavřít reklamu

Sčítací formulář 2021 pro letošní sčítání lidu viděl v posledních několika dnech či týdnech v papírové či elektronické verzi snad každý z nás. Ne každý má však bohužel ve vyplňování zcela jasno, kvůli čemuž Českem koluje celá řada nejrůznějších otázek. Na ty se však naštěstí snaží svižně odpovídat pořadatel sčítání, konkrétně Český statistický úřad. Ten dnes na oficiálních stránkách sčítání zveřejnil čtyři nejpalčivější otázky ohledně sčítání posledních dní. Co tedy nejvíce Čechy v poslední době ohledně sčítání zajímá?

Již jsem se sečetl online, ale komisař mi chce předat listinný formulář. Jak postupovat?

„Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci nemohli sčítací komisaři dopředu zmapovat situaci přímo v domech a je tedy možné, že mohou listinný formulář nabídnout i domácnosti, která se již sečetla online. V takovém případě není nutné na výzvu reagovat, formulář přebírat či dokonce vyplňovat. Stejná možnost platí i v případě, že se na splnění své zákonné povinnosti prostřednictvím online formuláře teprve chystáte,“ upozorňuje mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová. Distribuce listinných formulářů je služba občanům, kteří se nemohou nebo nechtějí sečíst online. Čas k vyplnění a odeslání online či listinných formulářů je do 11. května.

Jak poznám, že jsem úspěšně vyplnil a odeslal elektronický formulář?

„Po úspěšném odeslání elektronického sčítacího formuláře se na obrazovce objeví hlášení o úspěšném odeslání. To mimo jiné obsahuje přesné datum a čas odeslání a také vygenerovaný unikátní kód ve formě čísla odeslaného formuláře. Zobrazením oznámení je zaručeno, že systém formulář přijal k dalšímu zpracování,“ říká Jolana Voldánová. Pokud si někdo není jistý, zda se skutečně sečetl a úspěšně odeslal formulář, může tak učinit znovu. Pokud pošlete více formulářů, bude vždy platit ten poslední.

Převzal jsem si listinný formulář, mohu se i tak sečíst online?

„I když si od sčítacího komisaře převezmete listinný sčítací formulář, můžete se rozhodnout pro vyplnění online. Tento způsob vyplnění upřednostňujeme, protože výrazně šetří váš čas, je jednodušší, zdravotně bezpečnější a mohou vám s ním například i na dálku pomoci vaši blízcí,“upřesňuje mluvčí Sčítání 2021. Sčítání probíhá do 11. května tohoto roku.

Potřebuji poradit. Na koho se mohu obrátit?

Až do 11. května je otevřené kontaktní centrum, jehož pracovníci jsou k dispozici každý den od 8:00 hodin do 22:00 hodin, včetně víkendů a svátků. Na telefonním čísle 253 253 683 lze s operátory komunikovat v českém, anglickém a ruském jazyce. Na kontaktní centrum je ale také možné pokládat dotazy prostřednictvím e-mailu dotazy@scitani.cz nebo chatu ve virtuální poradně. Další informační servis je poskytován na sociálních sítích projektu Sčítání 2021.

Související články

Dnes nejčtenější

.