Zavřít reklamu

V loňském roce byl Apple první, kdo na trh uvedl smartphone vybavený procesorem vyrobeným 5nm výrobním procesem. Ten Applu dodává taiwanský gigant TSMC, jehož 5nm výrobní kapacity Apple využívá mnohem více, než kdokoliv jiný. Letošní rok se na tom dle předpokladů nemá co měnit.

Podle nového reportu zveřejněného společností Counterpoint Research to bude právě Apple, kdo vytíží výrobní kapacity TSMC z více než 50% u nejmodernějšího výrobního procesu. Loňské čipy A14 a M1 byly vyrobeny na základě běžného 5nm výrobního procesu, letošní čipy mají být vyrobeny „vylepšeným 5nm procesem“, který se technologicky překlopí na modernější variantu až v příštím roce (hovoří se o 4nm).

Vzhledem k tomu, že výrobní kapacity takto pokročilých procesů jsou velice omezené, je vždy zajímavé sledovat, kdo se k nim dostane a kdo si bude muset počkat. Jak již padlo výše, z celkového objemu si nejvíce ukrojí Apple, na druhém místě se pak bude nacházet společnost Qualcomm, na čemž se však Apple také výrazně podepsal. Velkou část 5nm výrobních kapacit totiž Qualcomm využije pro výrobu svých nových 5G modemů s modelovým označením X60, které se objeví jak v nových letošních iPhonech, tak možná i v iPadech. Dle informací od dobře seznámených zdrojů však Apple pomalu finišuje vývoj svého vlastního modemu a je tak pravděpodobné, že v příštím roce služby Qualcommu už potřebovat nebude, byť mají obě společnosti podepsanou smlouvu až do roku 2023.

Na třetím místě se nachází Samsung, který bude těžit z toho, že je kromě TSMC jediným dalším producentem čipů, jež zvládl 5nm výrobní proces úspěšně implementovat do komerční výroby. Jeho výrobní kapacity, ale i kvalita výsledné produkce zdaleka nedosahuje možností TSMC, i tak však Samsung těží z toho, že kapacity u TSMC jsou prakticky „vyprodané“.

Obecně se očekává velký nárůst výroby 5nm čipů, které by měly v roce 2021 představovat zhruba 5% všech vyrobených mikroprocesorů (oproti 1% v roce 2021). Velká část technologických společností (Intel, nVidia, AMD…) stále ještě nějakou dobu zůstane na 7nm výrobním procesu (nebo starších), a to 1z důvodu velice omezených výrobních kapacit.

Související články

Dnes nejčtenější