Zavřít reklamu

Apple během svého posledního keynote s přívlastky opravdu nešetřil. Slovy jako „nejlepší“ či „nejrychlejší“ se úterní představení nových zařízení jen hemžilo, a to zejména v souvislosti s novým procesorem Apple M1. Jak to ale vypadá, přinejmenším z části mluvila společnost v superlativech naprosto oprávněně. Nedávno vydaná nezávislá analýza totiž přišla se zjištěním, že Apple M1 je opravdu nejrychlejším laptopovým CPU současnosti.

Analýzu prováděl technologický magazín AnandTech. Ten si na adresu Applu neodpustil kvůli některým jeho výrokům i pár řádků kritiky, v textu ale na základě již známých skutečností o méně výkonném čipu A14 vyhodnotil, že M1 reálně ztělesňuje nejrychlejší procesor, jenž je v současnosti mezi laptopy možné nalézt. Právě s M1 bude Apple dodávat novou generaci MacBooku Air, MacBooku ProMacu mini. Čip A14, jenž používá například nově vydaný iPhone 12, si podle AnandTechu vedl během standardizovaných benchmarků jako SPECfp a SPEC2006 naprosto fantasticky. Konkurenci mu ve většině případů dělaly pouze nejnovější designy z díly AMD. Magazín dokonce uvedl, že kdyby testování výkonu A14 proběhlo naslepo, automaticky by vzhledem k výkonům čipu od Apple předpokládal, že testuje některý z čipů s architekturou x86 od AMD či Intelu. „Fakt, že se Applu u A14 dařilo při obou typech zátěže, je důkazem, s jak extrémně vyváženou mikroarchitekturou přichází a dá se očekávat, že Apple Silicon nebude mít s vypořádáním se s desktopovou zátěží jakýkoli problém,“ rozvedl magazín důvod, proč měl Apple ve svém tvrzení o rychlosti M1 patrně pravdu.

I vzhledem k dřívějším úspěchům, které Apple při vývoji vlastních čipů zaznamenal a rychlosti, s jakou společnost výkon svého hardwaru upgraduje, se ale není těmto výsledkům třeba divit. Analýza samotná zmiňuje, že zatímco Apple od roku 2015, kdy vyšel jeho čip A9, vylepšil svůj design téměř 3x, Intel dosáhl za stejnou dobu jen 28% zlepšení. „Vzhledem k tomu, jaká data jsme k A14 nashromáždili a jak dobře si čip vedl, kdy lehce ztrácel pouze na nejnovější Zen3 od AMD, můžeme říci, že M1 titulu nejrychlejšího CPU s jistotou dosáhne,“ uzavírá magazín analýzu. Budoucí majitelé nových Maců se tak mají bezesporu na co těšit.

Související články

Dnes nejčtenější