Zavřít reklamu

Před pár dny nezamířily na pulty obchodů jen nové iPhony 12 a 12 Pro spolu s iPady Air, ale také celá řada příslušenství k nim. Jedním z těch nejzajímavějších je bezesporu magnetická bezdrátová nabíječka MagSafe, kterou Apple s velkou parádou představil už na Keynote po boku iPhonů 12. Na tu si nyní posvítili odborníci z iFixit, díky kterým víme, jak vypadá uvnitř. 

S ohledem na design a povahu produktu vás zřejmě nepřekvapí, že je jakákoliv jeho oprava prakticky nemožná. Do jeho nitra se totiž nedá dostat jinak než násilnou cestou, což nabíječku samozřejmě poškodí a tedy i svým způsobem odepíše. Ze snímků iFixit, které si můžete prohlédnout v galerii vedle tohoto odstavce, je jasně patrné, že pro spojení jednotlivých komponentů využil Apple jako již tradičně relativně velké množství lepidla, které je při rozboru nutné nahřát, aby změklo. Pak už jen stačí skalpelem “obříznout” plastový střed nabíječky od hliníkového rámu a následně jej vypáčit. Ihned poté má uživatel přístup k měděným cívkám, které zajišťují bezdrátové nabíjení. Co se pak týče magnetů, které zajišťují připnutí MagSafe k telefonu, ty jsou ukryty v obvodovém hliníkovém prstenci, což můžete ostatně skvěle vidět i na rentgenovém snímku. Ten rovněž odhaluje prakticky nemožnou výměnu napájecího kabelu, kvůli čemuž bude nutné při jeho poškození vždy sáhnout po zcela nové nabíječce. 

S ohledem na nutnost invazivního rozboru nabíječky je jasné, že na stupnici opravitelnosti nabíječka absolutně pohořela. Nic jiného se však od tohoto typu produktu ve výsledku očekávat ani nedalo, jelikož je naprostá většina bezdrátových nabíječek konstruována stejně nebo minimálně velmi podobně. Kritika Applu za takto vyrobený produkt proto není v žádném případě na místě, byť by samozřejmě potěšilo, kdyby alespoň nějaká elementární možnost opravy existovala. 

Dnes nejčtenější

.