Zavřít reklamu

Pandemie koronaviru, která celý svět sužuje ve velkém od začátku letošního roku, dala mnoha výrobcům elektroniky v čele s Applem tvrdou lekci v nastavení jejich dodavatelského řetězce. Ten byl totiž v minulosti u většiny z nich umístěn primárně do jedné země (zpravidla Číny), což se nyní ukazuje jako velmi rizikové kvůli jejímu možnému “vypnutí” vládními restrikcemi. Výrobci jsou tak nyní nuceni svůj dodavatelský řetězec rozložit do více zemí, čímž si mohou velmi dobře zajistit alespoň nějaké dodávky jejich produktů v případě krize. Všechny země, ve kterých se jejich produkty vyrábí, totiž zpravidla současně výrobu nepřeruší. A jak se zdá, toto šachování s dodavatelským řetězcem se alespoň Applu povedlo ve skutečně krátkém časovém úseku. 

Brazilský regulační úřad, u kterého si musel Apple před spuštěním prodejů nových iPhonů novinky certifikovat, ve své databázi nyní odhalil, že minimálně 6,1” iPhone 11 Pro je kromě Číny vyráběn ještě v Brazílii a Indii. Ačkoliv se certifikace vztahuje samozřejmě jen na brazilský trh, je prakticky jasné, že telefony vyrobené v těchto zemích budou určeny pro mnohem více zemí, potažmo celý svět. Montáž jednoho modelu (nebo i více) jen pro jeden – tedy tamní – trh by se totiž Applu určitě nevyplatila. 

Je poměrně zajímavé, že zatímco o Indii bylo jakožto o potenciálním novém montérovi iPhonů 12 v minulosti slyšet celkem často, v případě Brazílie tomu tak v žádném případě nebylo. S ohledem na tuto skutečnost se proto dá usoudit, že se jedná ze strany Applu o předem neplánované rozhodnutí, které bude možná svým způsobem i nouzové – právě kvůli problémům s výrobou kvůli koronaviru. Běžné uživatele to však samozřejmě štvát nebo ve výsledku zajímat nemusí. Jejich telefony totiž budou dodány ve stejné kvalitě jako vždy. 

Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější