Zavřít reklamu

Apple je již léta známý svým pozitivním přístupem k ochraně životního prostředí. To se snaží chránit všemi dostupnými prostředky v čele s používáním obnovitelných zdrojů energie či recyklací materiálů z produktů, které se mu vrátí nejrůznějšími způsoby od zákazníků zpět a již je nemůže nebo nechce uvést do prodeje. Právě na svou dobrotu však nyní nepěkně doplatil. Jedna z firem, kterou pro recyklaci svých produktů využívá, se totiž rozhodla za jeho zády místo rozebírání produktů spoustu z nich opravit a znovu prodat. 

Celý “recyklační skandál” se podařil odhalit přímo Applu díky důkladnému auditu, který u společnosti, jenž jej měla na svědomí, provedl. Skrze něj se mu podařilo zjistit, že jeho partnerská společnost Geep sídlící v Kanadě místo recyklace opravila více než 103 000 iPhonů, Apple Watch a iPadů, které následně prodala koncovým uživatelům zřejmě jakožto zánovní či repasované produkty.  Přesný počet prodaných Apple produktů bohužel není zpětně možné jakkoliv dohledat, jelikož výše zmíněné číslo 103 000 vychází jen z dat kanadských operátorů, skrze které byl Apple schopen zařízení určená k recyklaci odhalit. Jelikož se však do sítě přihlašovaly jen zařízení s nimi kompatibilní (tedy iPhony a maximálně některé modely iPadů a Apple Watch), je jasné, že non-GSM zařízení celkový počet ještě navýší. 

Kanadská firma se hájí tím, že o celém “recyklačním skandálu” neměla ponětí, protože za ní stojí jen tři její zaměstnanci. Tomu však Apple nevěří, jelikož jsou tito zaměstnanci dle jeho informací vedoucími celé společnosti. I kvůli tomu nemá s firmou slitování a u soudu po ní požaduje jak vyplacení všech peněz, které prodejem opravených zařízení utržila, tak i odškodnění ve výši 23,3 milionů dolarů. Jak celý spor dopadne je nicméně zatím ve hvězdách. Žaloba na firmu totiž byla ze strany Applu podána teprve před pár dny, takže se ještě nestihla soudní soukolí řádně roztočit. 

Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější