Zavřít reklamu

Pokud váš MacBook pravidelně aktualizujete, tak momentálně máte nejspíše nainstalovaný macOS Catalina 10.15.5 anebo 10.15.6. S příchodem těchto nových verzí macOS se našlo hned několik uživatelů, kteří si začali stěžovat na to, že se jejich MacBook při připojení k síti jednoduše nenabíjí. Pokud mezi tyto uživatele, kteří mají strach ze špatně fungující baterie či z nefunkčního adaptéru, patříte i vy, tak zbystřete. O žádnou chybu se nejedná, ba naopak se jedná o novou funkci, které se uživatelé dočkali právě v macOS 10.15.5 Catalina.

Funkce, o které jsme na konci předchozího odstavce zmínili, nese název Správa kondice baterie. Díky této relativně nové funkci dochází k menšímu opotřebování a stárnutí baterie. Pokud máte Správu kondice baterie aktivní, tak dochází k tomu, že se postupným stárnutím baterie snižuje maximální kapacita baterie. Pokud se systém se rozhodne tuto funkci využít, tak jednoduše pozastaví zbytečné nabíjení akumulátoru. Baterie se všeobecně rády pohybují v rozmezí nabití od 20 % do 80 % a právě v tomto rozmezí se systém snaží baterii MacBooku držet – samozřejmě pokud jej zrovna nepotřebujete. K pozastavení nabíjení dochází i tehdy, pokud váš MacBook používáte spíše jako stolní počítač a máte jej neustále připojený k síti. V případě, že se vám tedy u ikony baterie zobrazuje informace o tom, že se baterie nedobíjí, tak už se nemusíte více strachovat – jedná se o novou funkci v macOS.

macos vypnuté nabíjení
Zdroj: macOS

Správa kondice baterie vašeho MacBooku je k dispozici od macOS 10.15.5 Catalina, konkrétně pro všechna novější zařízení s Thunderbolt 3 konektorem. Jak už jsem zmínil výše, tak tato funkce za určitých okolností „utne“ nabíjení MacBooku. O všechno se v případě této funkce stará systém. Ten tedy rozhoduje, kdy se nabíjení povolí a kdy zase naopak zarazí, a to pomocí analýzy vašeho stylu nabíjení, společně s analýzou teploty baterie. Pokud vám tato funkce z nějakého důvodu nevyhovuje, popřípadě pokud si chcete naopak zkontrolovat, že ji máte aktivní, tak stačí přejít do Předvolby systému -> Úspora energie, kde vpravo dole klepněte na Kondice baterie…, kde už se funkce Správa kondice baterie nachází.

Související články

Dnes nejčtenější