Zavřít reklamu

Slovensko bije na poplach. Stejně jako do naprosté většiny evropských zemí totiž dorazil i na jeho území koronavirus, který ohrožuje na zdraví a životech jeho obyvatele. Aby bylo nakažených co možná nejméně, rozhodli se tamní zákonodárci k razantnímu opatření. Ještě dnes chtějí změnit zákon, který jim umožní využívat lokalizační data tamních operátorů ke sledování osob, které jsou nakaženy koronavirem či lidí, kteří s nimi mohli přijít do kontaktu. 

Slováci se v tomto směru inspirovali několika dalšími zeměmi, které se již ke sledování svých obyvatel skrze operátory uchýlily. Princip sledování obyvatel skrze telefony bude tedy víceméně stejný jako u nich – z dat operátorů bude vytvořena mapa odhalující, kdy a s kým se daný rizikový jedinec setkal. Díky tomu je tak bude trasování jednotlivých lidí, kteří mohou být potenciálně nakaženi, poměrně jednoduché, což je v současné situaci extrémně důležité. S přibývajícím počtem nakažených totiž schopnosti hygieniků trasovat potenciálně nakažené upadají. 

Premiér Slovenské republiky Igor Matovič na tiskové konferenci, na které oznámil tento plán vlády,  hned několikrát podotkl, že veškerá data od operátorů budou slovenské úřady využívat jen v nouzovém stavu, který je nyní na Slovensku vyhlášen, a to navíc jen za účelem ochrany veřejného zdraví. Odkdy bude tato novinka v boji proti koronaviru na Slovensku nasazena nicméně bohužel neuvedl. Vzhledem k tomu, jak výrazně ovlivňuje tato nemoc lidské životy však nezbývá než doufat, že k nasazení dojde již velmi brzy a situace se i díky němu začne zlepšovat. 

Témata:

Související články

Dnes nejčtenější