Zavřít reklamu

Minulý týden Apple vcelku nečekaně uvolnil první vývojářské beta verze nového iOS 13.4, který bude pravděpodobně jednou z posledních verzí iOS 13. Beta přinesla na iPhony relativně velké množství novinek a vylepšení, které jejich využívání velmi slušně usnadní. Nejednoho jablíčkáře proto napadla po zveřejnění bety otázka, kdy se dočkáme i verzí pro veřejnost. Na tu nám však poskytl Apple odpověď sám – tedy svým způsobem. 

Jednou z novinek, které nové systémy nabídnou, bude možnost nakupování aplikací napříč platformami. To jinými slovy znamená, že vývojáři dostanou do rukou možnost své aplikace prodávat tak, aby například při nákupu iOS verze aplikace odemkl App Store i verzi té stejné aplikace pro macOS a naopak, díky čemuž budeme moci velmi slušně ušetřit. Doposud bylo totiž nutné macOS a iOS aplikace nakupovat jednotlivě, přestože se byly de facto stejné. Na tuto novinku připravuje Apple vývojáře i přes svůj vývojářský portál, na kterém je informuje o tom, že funkce bude dostupná v březnu. A jelikož je novinka součástí iOS 13.4, iPadOS 13.4 a macOS 10.14.4, je jasné, že právě v březnu dorazí jejich ostré verze. 

Přesnému datu vydání se však můžeme přiblížit ještě daleko více. Stačí se totiž podívat do minulosti a spočítat, na kolik bet vychází zhruba testování větších updatů iOS. Pokud tak učiníte, zjistíte, že se u větších updatů bavíme zpravidla o čtyřech až pěti betách, které mají od sebe zhruba týdenní rozestupy. Pokud budeme počítat s tím, že tento týden už bety nedorazí (což je velmi pravděpodobné) a mezi jejich budoucím vydáváním bude Apple držet standardní rozestupy, při zachování jejich standardního počtu se dostaneme k vydání ostré verze v období mezi 16. až 27. březnem. Budeme-li navíc brát v potaz fakt, že Apple nevydává ostré verze svých iOS zpravidla v pondělky a pátky, lze iOS 13.4 očekávat mezi 17. až 19. březnem či 24. až 26. březnem. V úvahu může ještě teoreticky připadat úterý 31. března, avšak tento termín už je opravdu mezní a tak úplně bychom na něj nevsázeli. 

Vydání iOS 13.4 ve druhé polovině března dává smysl i z hlediska první jarní keynote, která by měla právě v tomto období proběhnout. Na té by totiž měl Apple světu představit iPhone SE 2 nebo chcete-li iPhone 9, ve kterém takřka stoprocentně právě iOS 13.4 poběží. Aby tak byl tento telefon plně kompatibilní se všemi iPhony, nebude Apple s vydáním stejné verze iOS pro ně rozhodně otálet. 

Související články

Dnes nejčtenější

.