Zavřít reklamu

Čím dál tím více nadnárodních korporací i běžných společností inklinuje k využití technologie rozpoznání obličeje, od níž si slibují bezpečnost, menší chybovost než v případě lidského faktoru a především celkové usnadnění pro samotné uživatele. Není ale vše zlato co se třpytí, což brzy zjistili výzkumníci ze společnosti Kneron, jež se zaměřuje na praktické využití a aplikaci umělé inteligence. Většinu systémů se jim totiž podařilo obejít pomocí pouhé masky.

Technologie rozpoznání obličeje dospěla do takového bodu, kdy ji využívají kromě výrobců smartphonů také bezpečností agentury a korporace po celém světě. Využití se umělá inteligence dočkala tedy například také na letištích, hranicích a dalších klíčových lokacích, kde je totožnost uživatele ověřována. Ukázalo se však, že kyberzločinci se nemusí ani příliš snažit, aby tyto systémy obešli. K tomuto poznatku dospěli výzkumníci ze společnosti Kneron, kteří se pomocí masky, dokonale replikující obličej dotyčného uživatele, pokusili technologii rozpoznání obličeje přelstít rovnou na třech kontinentech. Povedlo se jim to v podstatě všude, ať už v případě čínských platebních systémů, letištních kontrol, nebo nákupních terminálů. Ve všech případech jim pokus prošel bez jakéhokoliv odporu, což je poněkud alarmující. Jedinou výjimkou bylo FaceID od Applu a ekvivalent z dílny společnosti Huawei, kterým se podařilo masku rozpoznat a žádost o přístup zamítnout.

K celému experimentu se vyjádřil dokonce i samotný generální ředitel společnosti Kneron, Albert Liu, podle nějž by měli být výrobci zodpovědní za jejich technologii a především data uživatelů, která mohou být tímto způsobem snadno zkompromitována. Pokus samozřejmě probíhal pod dozorem a nejednalo se o žádný nelegální přečin, ale i tak jsou výsledky nanejvýš překvapivé a technologické giganty nejspíše příliš nepotěší. Konec konců, tato možnost jen nahraje kyberzločincům, kterým postačí jen výroba masky, díky níž se mohou nabourat téměř kamkoliv. Uvidíme, zda se jednotlivé společnosti poučí a dají si na vývoj svých technologií větší pozor.

Dnes nejčtenější

.