Zavřít reklamu

Že Applu záleží na ochraně soukromí a bezpečnosti jeho uživatelů je již řadu let známá věc. Pojďme se společně podívat na 7 skrytých způsobů, pomocí kterých se Apple právě o tyto věci stará. O některých těchto způsobech jste možná věděli, o některých zase možná naopak nikoliv a proto budete překvapeni.

Odstraňování dat aktivity

Problém jakýkoliv dat je ten, že jakmile je dáte k dispozici někomu jinému, tak už nad nimi nemáte 100% kontrolu. Můžete je sice smazat ze svého zařízení, avšak v jiných zařízeních stále zůstanou a většinou s tím nic nezmůžete. To však ale neplatí při sdílení dat aktivity. Pokud tato data začnete s někým sdílet, tak se automaticky objeví i na druhé straně. Pokud však sdílení ukončíte, tak tato data nezůstanou v zařízení druhého uživatele. Společně se zastavením sdílení se všechna data z druhé strany automaticky smažou.

Všudypřítomné šifrování

Pokud se alespoň trochu zajímáte o šifrování, tak dost možná víte o tom, že iMessage i FaceTime jsou šifrované. Webová stránka Applu, která se zabývá šifrováním, uživatelům ukazuje, že k šifrování nedochází jen u komunikace skrze iMessage či FaceTime. Apple například šifruje také různá data z aplikací Mapy a Zdraví. Nutno podotknout, že šifrování dále využívá také samotné úložiště vašeho iPhonu či iPadu, společně s Klíčenkou na iCloudu a dalšími daty.

Anonymní režim

V nativním prohlížeči webových stránek Safari uvnitř operačních systému od Applu najdete kromě klasického režimu prohlížení také tzv. anonymní režim. Díky němu se můžete po webu pohybovat anonymně. Webové stránky toho o vás moc nezjistí, to samé platí pro cílení reklam. Další skvělou funkcí Safari je ochrana proti sledování mezi webovými stránkami. Pokud na internetu kliknete na nějakou reklamu, tak vás automaticky začne sledovat hned několik různých stránek. Safari však chrání vaše bezpečí tak, že tomuto sledování zabraňuje, ale na druhou stranu může webová stránka stále získat zisk z reklamy, na kterou jste kliknuli.

Bezpečnostní opatření

Bez bezpečnostních opatření neexistuje soukromí. Takto zní nejnovější slogan Applu ohledně ochrany soukromí jeho zákazníků. A rozhodně je to pravda – do Apple zařízení se bez kódu jednoduše nikdo nedostane, a to ani po resetování celého systému. Biometrická ochrana v podobě Touch ID a Face ID je poté dotažená do naprosté dokonalosti a nestává se, že by ji někdo prolomil. Apple šifruje také UID vašeho zařízení společně s funkcí Handoff a dalšími funkcemi kontinuity.

Zpracovávání fotografií

Anketa

Věříte, že jsou vaše data u Applu v bezpečí?

Ano 83,57 %
Ne 16,43 %
Celkem hlasovalo: 280

Mnoho velkých společností nutí své zákazníky, aby nahrávali své fotografie na cloud, odkud fotky mohou také upravovat. U Applu tuto možnost máte samozřejmě taky, ale veškeré úpravy, které provádíte, provádíte lokálně na vašem zařízení. K úpravě videa či fotografie je tady využíváno čistě výkonu vašeho zařízení a nikoliv nějakého vzdáleného serveru. To samé platí také u rozpoznávání obličejů – vše se děje na vašem iPhonu pomocí umělé inteligence a obličeje na fotografiích nejsou nikdy zasílány na servery Applu.

Polohové údaje

Součástí iOS 13 a iPadOS 13 jsou nové možnosti, pomocí kterých můžete spravovat vaše soukromí v kategorii polohových údajů. Apple se u svých zařízení snaží, aby co nejméně aplikací mohlo využívat vaši polohu neustále. Pokud tohle chcete určité aplikaci povolit, tak tak musíte učinit hluboko v nastavení. Pokud navíc operační systém zjistí, že nějaká aplikace využívá vaši polohu častěji, než by měla, tak vám to ihned oznámí – s přesným počtem a lokalitami.

Placení přes Apple Pay

Aby Apple chránil bankovní údaje svých uživatelů, tak při platbě pomocí Apple Pay nevyužívá vaší platební kartu. Namísto toho při každé platbě vygeneruje unikátní číslo zařízení, které je uloženo jen a pouze v něm. Apple ani nikdo jiný tímto nemůže sledovat to, co si kupujete, čímž odpadá také možnost cílení reklam.

Dnes nejčtenější

.