Zavřít reklamu

Klávesa Option, u starších Maců označován též jako Alt, je jedna z celkem čtyř modifikačních kláves. Konkrétně klávesa Option se ve většině případech stará o zobrazení extra nabídky u různých aplikací či kdekoliv jinde v systému. Pokud Option podržíte například při přesouvání souboru, tak se namísto klasického přesunutí vytvoří kopie tohoto souboru v novém umístění. Takových triků je samozřejmě k dispozici více, ale dnes se zaměříme na použití klávesy Option v horní liště, chcete-li ve stavovém řádku. Pojďme se společně podívat na to, jaké možnosti si ve stavovém řádku společně s klávesou Option můžete zpřístupnit.

Notifikační centrum

Pokud kliknete společně se stisknutou klávesou Option na ikonu notifikačního centra, tak si můžete všimnout, že ikona zašedne. To samozřejmě není žádná chyba, ale důmyslně vytvořená zkratka pro aktivaci režimu Nerušit. Režim Nerušit není otázkou pouze iPhonů a iPadů, nýbrž také Maců a MacBooků. Perfektně se jeho aktivace hodí například při prezentování či jiných situacích, kdy máte Mac připojen k projektoru. Režim Nerušit totiž deaktivuje příchozí upozornění, tudíž máte jistotu, že vás jednak nikdo nevyruší, a jednak diváci případné příchozí oznámení neuvidí.

Baterie

V případě, že kliknete na ikonu baterie bez tlačítka Option, tak se zobrazí základní informace o baterii, jako je například stav nabíjení, anebo aplikace, které mají velkou spotřebu energie. Pokud kliknete na ikonu baterie společně s tlačítkem Option, tak se přidá možnost Stav baterie. Zde se vám zobrazí, zdali není baterie třeba vhodná k výměně.

Zvuk

Pokud kliknete na ikonu zvuku bez stisknutého tlačítka Option, tak se vám zobrazí posuvník hlasitosti společně s možností nastavení Výstupních zařízení. Pokud však na ikonu hlasitosti kliknete společně s tlačítkem Option, tak se vám navíc zobrazí ještě Vstupní zařízení. Přijdete však o posuvník hlasitosti, tudíž je třeba se s využitím klávesy Option v tomto případě naučit, abyste pokaždé zobrazili to, co potřebujete.

Time Machine

I v případě Time Machine se může klávesa Option hodit. V klasickém případě, tedy po stisknutí ikony Time Machine bez tlačítka Option, se zobrazí možnosti pro spuštění zálohování, otevření Time Machine, anebo zobrazení předvoleb Time Machine. Pokud na ikonu kliknete společně se stisknutým tlačítkem Option, tak se zobrazí možnosti pro přeskočení zálohy a pro procházení dalších zálohovacích disků.

Wi-Fi

Největší změnu uvidíte při stisknuté klávese Option u ikony Wi-Fi. Pokud na tuto ikonu kliknete bez tlačítka Option, tak se zobrazí pouze možnosti pro vypnutí Wi-Fi, anebo pro připojení ke konkrétní síti. Jakmile však na ikonu kliknete s tlačítkem Option, tak se k těmto možnostem přidají další informace. Zobrazí se například MAC adresa společně s informacemi o síti, ke které jste připojeni (zabezpečení, kanál, kód země, RSSI, šum, rychlost a další). Hodit se může také nástroj pro Diagnostiku bezdrátové sítě, například pro nastavení správného kanálu Wi-Fi apod.

Bluetooth

I v případě ikony Bluetooth získáte se stisknutou klávesou Option mnoho dalších informací. Zatímco po klasickém kliknutí se zobrazí pouze možnost pro vypnutí Bluetooth a připojení k zařízení, tak po stisknutí Option získáte navíc informace o názvu vašeho zařízení, o jeho adrese, verzi a zjistitelnosti.

Ikony aplikací třetí strany

Pokud se ve vaší horní liště nachází další ikony, například od aplikací třetí strany, tak rozhodně vyzkoušejte klávesu Option i v tomto případě. Dost možná se vám zobrazí jednoduchá zkratka anebo nějaké nastavení, které jste hledali už delší dobu. Rozhodně se není čeho bát, maximálně se po kliknutí se stisknutou klávesou Option zobrazí klasická nabídka, která nebude nijak obohacená.

Související články

Dnes nejčtenější