Zavřít reklamu

Poslední dobou se s žalobami mířenými na technologické giganty přímo roztrhl pytel a středobodem většiny z nich je právě Facebook. Kalifornská společnost čelí útokům ať už ze strany vlády nebo dotčených uživatelů a nevypadá to, že by měla jejich intenzita klesat, ba právě naopak. Tentokrát si společnost zavařila kvůli rozpoznání obličeje, které je údajně v americkém státe Illinois nelegální, což posloužilo jako dostatečný důvod k podání žaloby.

Svým algoritmem, jenž dokáže rozpoznat obličej na fotce a následně vám doporučí, ať daného člověka na snímku označíte, se Facebook netají. Tato technologie je využívána již nějakou dobu a před několika lety, konkrétně v roce 2015, se skupina uživatelů z Illinois rozhodla, že tomu udělá přítrž. Uživatelé tedy podali na společnost žalobu, podle níž rozpoznání obličeje porušuje zákon o biometrických datech a soukromí. Od té doby bylo však ticho po pěšině a skoro to vypadalo, že se na případ zapomnělo a Facebook může tuto technologii nadále vesele využívat. Loni ale soud nakonec žalobu povolil a zahájil vyšetřování, které by mohlo mediálního giganta nemile překvapit.

Facebook sice argumentoval tím, že vždy uživatele na funkci rozpoznání obličeje upozorňuje, což by mohlo případ ve finále výrazně ovlivnit, ale přesto společnosti hrozí za potenciální zneužití pokuta několik tisíc dolarů za každé navržené označení uživatele. Uvidíme, zda se nakonec Facebook odvolá a povede se mu přesvědčit soud, že byli uživatelé s podmínkami srozuměni. Nicméně vyšetřování podobných záležitostí trvá léta a většinou jsou případy uzavřeny ještě před tím, než soud dojde k nějakému závěru. Není to ostatně poprvé ani naposledy, co někdo tohoto giganta obvinil ze zneužívání osobních dat a narušování soukromí. V každém případě si od nynějška vezme tento incident na starost místní okresní soud, kde bude také probíhat případné slyšení.

Dnes nejčtenější

.