Zavřít reklamu

Facebook má na krku další porušení ochrany osobních údajů. Nedávno bylo zjištěno, že společnost využívá stovky pracovníků, aby ručně označovali a kategorizovali statusy a fotografie uživatelů. Každý vybraný příspěvek je tak označen klíčovým slovem, čímž učí dělat totéž automatické systémy. Ty by pak měly samy rozpoznávat, čeho se statusy týkají, což Facebooku umožní lépe zacílit zveřejňovaný obsah včetně reklam. O této skutečnosti informovala agentura Reuters, která se o ní dle svých slov dozvěděla náhodou, a jak uvádí, potvrdilo ji více zaměstnanců. Jejich práce začala už v roce 2014, a k dnešnímu dni je pro ni vyčleněno až 260 indických pracovníků.

Facebook chce, aby byli roboti co nejinteligentnější

Prací automatických systémů je rozdělovat náhodně vybrané statusy a fotografie do několika „dimenzí“, jak jim říká Facebook. Patří mezi ně předmět příspěvku, kdy pracovníci vyberou, jestli je na fotce/v postu například jídlo, selfie fotka, zvíře, dítě, dovolená atd. Další dimenzi tvoří příležitost, kde zaměstnanci rozhodnou, jestli se jedná o každodenní činnost (cesta do práce), významnou životní událost (narozeniny) atd. A co je záměrem autora, tedy třeba naplánovat akci, inspirovat ostatní, pobavit vtipem apod. Smyslem práce je, aby automatické systémy chápaly, jak se mění význam a typy věcí, které uživatelé zveřejňují. Facebook tvrdí, že mu to pomáhá zveřejňovat pouze relevantní informace, stejně tak mu to ale může pomoci vyvinout nové funkce a zvýšit využití i příjmy z reklamy.

Sociální síť Facebook má ve více než 200 projektech na označování obsahu zapojeno několik tisíc lidí po celém světě. Na výše zmíněném pracují i zaměstnanci na Filipínách a v Rumunsku. Problém je, že nebyl nikdy zmíněný/představený, což naráží na legislativní překážky zejména na území Evropské unie. Facebook tvrdí, že jsou všechny statusy a fotky pro analýzu vybírány náhodně a neobsahují podrobnosti o tom, kdo je sdílel. Na druhou stranu uznává, že příspěvky nebo fotografie s komentáři mohou zobrazovat jména ostatních uživatelů.

Podle expertů je taková praxe nezákonná

K případu se vyjádřilo hned několik odborníků, přičemž se shodli, že se Facebook může dopouštět nezákonného jednání v případě, že takovým způsobem analyzuje a označuje příspěvky občanů Evropské unie. V nařízení GDPR jsou totiž jasně stanovená pravidla o tom, jak společnosti můžou shromažďovat a využívat osobní údaje; v mnoha případech musí firmy získat zvláštní souhlas, nestačí jim ve změti dlouhých podmínek „cosi“ zmínit.

Pokud se chce Facebook dívat na posty za účelem přesnějšího zacílení služeb, měl by to dát každému uživateli výslovně najevo, míní partner právní kanceláře Wiggin and Dana s pobočkami v oblasti New Yorku a ve Washingtonu DC. O porušení soukromí se prý jedná i přesto, že Facebook využívá na tuhle práci externí pracovníky. Americký gigant se k situaci vyjádřil a upozornil, že jsou uživatelé řádně informováni. V prohlášení stojí: „V naší politice dáváme jasně najevo, že informace, které nám uživatelé poskytnou, využíváme ke zlepšování prostředí, a že můžeme v tomto směru pracovat s různými poskytovateli služeb.“

V poslední době je Facebook spojován také se zmanipulovanými volbami, a to jak v EU, tak ve Spojených státech. Zatímco na našem kontinentu prý Facebook úmyslně blokoval některé zprávy těsně před volbami do Evropského parlamentu, v U.S.A. zase získala externí společnost Cambridge Analytica citlivá data uživatelů, která pak využila v prezidentské kampani Donalda Trumpa a v referendu o Brexitu.

Facebook analyzuje a označuje příspěvky svých uživatelů

Související články

Dnes nejčtenější