Zavřít reklamu

Pokud alespoň okrajově sledujete zahraniční politiku či dění ve Spojených státech, jistě vám neuniklo, že americký prezident Donald Trump nemá zrovna na růžích ustláno. Doprovází ho jeden skandál za druhým a kromě údajných vazeb na Rusko, zmanipulovaných voleb, pletek s mafiány a spousty dalších kontroverzních přešlapů se mu na hlavu sesypaly další výtky. Ty se týkají bezpečnosti jeho iPhonu, a ač se podobné spekulace ve vlnách objevují na internetu již od minulého roku, nyní to máme černé na bílém.

Není to tak dávno, konkrétně zhruba rok zpátky, co byl Donald Trump opakovaně vyzýván svým kabinetem k tomu, aby využíval zabezpečený nebo chcete-li prověřený telefon. Jeden z jeho dvou iPhonů byl totiž stejně čitelný jako otevřená kniha a reálně hrozilo, že by hackeři či aktivistické skupiny mohli získat citlivé informace týkající se interních vládních procesů. Protokol sice velí, že mají být oba telefony každých 30 dnů kontrolovány, zda nedošlo k narušení bezpečnosti, avšak tento precedent Donald Trump odmítl s tím, že jsou nadměrné kontroly zbytečné. K pravidelné prohlídce tedy vydával pouze jeden telefon, zatímco druhý používal k tweetování, což vyústilo v 5 měsíců bez jakéhokoliv dozoru expertů. Nyní toto téma opět nabralo na obrátkách, zejména kvůli nejnovější analýze založené na výpovědích státních úředníků, podle nichž Donald Trump využíval smartphone k telefonování se svým právníkem Rudym Giulianim a dalšími důležitými osobami. Tentýž telefon by ale mohl být podle dostupných informací napíchnutý ruskými bezpečnostními službami a dalšími velmoci, které aktivně komunikaci odposlouchávají.

Ač by se mohlo zdát, že se jedná o poměrně divoké konspirační teorie, úředníci mají důkaz. Legislativní výbor totiž zveřejnil několik nahrávek, které zachytily část komunikace mezi hlavou Spojených států a Giulianim, do jednotlivých audio záznamů bylo zapleteno i několik státních úředníků. Hovory nebyly jakkoliv šifrovány a z valné části se týkaly právě Ukrajiny. Donald Trump totiž čelí dalšímu obvinění, a to z poskytnutí finanční pomoci Ukrajině, za níž měla vláda jako protislužbu potopit jeho politického oponenta. V každém případě se podle expertů jedná o bezpečnostní riziko, díky němuž mohou být hovory odposlouchávány. Naštěstí byl prezidentovi přidělen nový vládní telefon, údajně o poznání bezpečnější než jeho předchozí. Stejně tak Donald Trump pochybil i se svým telefonním číslem, které rozdal rovnou několika zahraničním státníkům. Jedni z nich byli například britský premiér Boris Johnson, francouzský prezident Emanuel Macron nebo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ač neexistují důkazy, že se hlava Spojených států se zmíněnými osobami spojila, jedná se o pravděpodobný scénář.

Prezident Donald Trump je v tomto ohledu zkrátka tvrdohlavý a nechce si nechat poradit. Způsob, jakým využívá svůj telefon se mu před dvěma lety snažil rozmluvit i šéf kabinetu John Kelly, a stejně tak inteligence z Bílého domu. Ti se ho snažili přesvědčit, aby používal pevnou linku, avšak jeho postoj byl neochvějný. Naštěstí přistoupil americký státník na kompromis, kterým je nové, zabezpečené zařízení. Konec konců, komunikaci mezi Donaldem Trumpem a jeho právníkem zaznamenali i operátoři, tudíž je jasné, že ani jeden z nich nevyužíval jakéhokoliv šifrování. Uvidíme, zda se prezident poučí, nebo nás v dohledné době čeká další podobný skandál. Jisté je, že se jedná o další pochybení ze strany americké vlády.

Dnes nejčtenější

.