Zavřít reklamu

Jablečná společnost je průkopníkem z mnoha různých ohledů a zdaleka již neplatí, že se toto tvrzení týká pouze hardwaru. Konec konců, Apple si nechává potvrzovat jeden patent za druhým a nemalé procento z nich se týká i bezdrátových technologií, které jsou a budou alfou a omegou technologického sektoru. Nyní kalifornský gigant přišel s novým řešením, jak by se daly sdílet informace mezi uživateli.

O patentech Applu píšeme dnes a denně a mnohdy se jedná o poměrně zajímavé a inovativní způsoby, které jen čekají na to, až je někdo zrealizuje. Nejinak je tomu i u nejnovějšího potvrzeného patentu, který se zaměřuje na bezdrátový přenos dat. Ten by podle společnosti mohl probíhat tak, že by se na sebe dvě zařízení navzájem namířila a ihned by započal přenos. Apple zkrátka počítá s tím, že takto bude v budoucnu probíhat většina lidské komunikace, a tak se snaží celý koncept zjednodušit. AirDrop a potažmo Bluetooth je totiž podle kalifornského giganta již poměrně zastaralá technologie, jejíž pomalá odezva nedrží tempo s dobou. Detekce okolních zařízení totiž trvá často relativně dlouho, což je podle společnosti zřejmě nepřijatelné. Apple tak chce docílit toho, aby celý proces proběhl za několik málo sekund, a uživatel tak nemusel příliš dlouho čekat.

Náhradou by tak mohly být optické vysílače a přijímače, které se až nápadně podobají starému IRTalk systému. Ten byl založen na konceptu optických zařízení, která si pomocí paprsků navzájem vyměňovala informace. Ostatně, byla to právě jablečná společnost, kdo tehdy s tímto nápadem přišel a úspěšně ho zrealizoval. Na patentu se podílelo 6 vynálezců a výzkumníků, kteří mají za sebou až 200 různých patentů, zaměřených zejména na optickou komunikaci, ultra červené záření a fotovoltaická zařízení. Dva z nich, Omid Momtahan a Tong Chen, stojí také za novou metodou využití pohyblivých čoček v prostoru pro přenos informací. Ve své práci dospěli k tomu, že by se jednalo o mnohem rychlejší a efektivnější způsob výměny informací a souborů, avšak na druhou stranu záleží na tom, jak přesně je zařízení na mířeno a stačila by mírná odchylka k tomu, aby celý koncept selhal. Jednoduše řečeno, prim by hrál paprsek, který by putoval z jednoho zařízení na druhé.

V praxi by tedy stačilo, aby jste váš telefon namířili ve správném úhlu na zařízení dalšího člověka, což by vyústilo v okamžitý přenos pomocí elektrického či světelného impulzu. V každém případě by měla být čočka, tedy přijímač paprsku, schopná natáčet se tak, aby informaci správně uchopila. Jedná se o neuvěřitelně komplexní systém založený na přesném pohybu světla, který by však vyžadoval přesné zacházení. Jednodušším řešením by tak bylo využití infračerveného světla, podobně jako při ovládání televize dálkovým ovladačem. Uvidíme, zda Apple koncept zrealizuje, nebo přijde s něčím efektivnějším.

Související články

Dnes nejčtenější