Zavřít reklamu

Jablečná společnost poslední dobou sype z rukávu jeden patent za druhým a byť se většina z nich týkala iPhonu nebo dalších budoucích, zatím neoznámených zařízení, dnes máme na pořadu dne sluchátka AirPods. Ta jsou známá pro své nestandardní a často nadčasové funkce, které byste u konkurence hledali jen těžko, a zároveň se mohou pochlubit ergonomickým designem a vynikajícím zvukem. Nejinak je tomu i u nejnovějšího modelu Pro, který věci dotáhl k dokonalosti. Nyní se ale podíváme na zoubek budoucí generaci, která vy potenciálně mohla obsahovat další funkce.

Pokud máte AirPods doma, jistě jste si všimli, že mají jednu speciální vychytávku, díky níž dokáží detekovat zda jsou usazeny v uchu, a nebo ne. Díky tomu se sluchátka aktivují jen v případě, že je majitel využívá a neplýtvají zbytečně baterii. Pokud si zároveň z ucha vyndáte pouze jedno sluchátko, telefon automaticky začne vysílat signál jen do toho druhého. Tento aspekt ušetří spoustu času a není nutné vše ovládat manuálně. AirPods k této detekci totiž využívají jak optické senzory, tak akcelerometr, avšak obě součástky nemusí být vždy přesné a často se stává, že se při nepřirozeném pohybu sluchátka zapnou, nebo naopak vypnou, aniž by uživatel chtěl. Nejlepším případem je asi kapsa, která může optické senzory nedopatřením aktivovat a iPhone automaticky začne přehrávat hudbu. Naštěstí Apple přišel s řešením, které sluchátka, alespoň podle nejnovějšího patentu, tohoto neduhu zbaví. Sice v dnešní době již existuje záplata na tento problém, a to konkrétně technologie, jež sleduje okluzi a dokáže určit, zda se tlak při nasazení sluchátek změnil. Tento systém podle jablečné společnosti sice funguje, ale ne tak efektivně a navíc je snadno ovlivnitelný podprahovou frekvencí. V nejnovějším patentu Apple zdůrazňuje, že by se AirPods mohly řídit podle tlaku vzduchu. Sluchátka by se před připojením k telefonu nejdříve ujistila pomocí speciálního senzoru, zda jsou umístěna ve vnějším zvukovodu, a následně by teprve začala například přehrávat hudbu. Senzor by tak mohl detekovat rozdíly mezi tlakem uvnitř ucha a vnějším atmosférickým tlakem. Na základě prostého potvrzení by pak uživatelé měli jistotu, že se AirPods nezapnou v kapse při falešném závěru, že se mají aktivovat.

Uživatel by byl na aktivaci sluchátek upozorněn pomocí krátkého zapínání, který by signalizoval, že se v následujících několika vteřinách zařízení pokusí pomocí Bluetooth spojit s telefonem. Jedná se o poměrně elegantní a sofistikované řešení, který by eliminovalo problém s nežádoucí aktivací a zároveň by uživatel nepoznal jakýkoliv rozdíl. K žádné prodlevě by totiž nedošlo a jak Apple v patentu tvrdí, zatímco v kapse může vzduch volně proudit a tlak se změní jen minimálně, v případě ucha je změna již zaznamenatelná. Zároveň nebude potřeba žádné vzduchové těsnění jako v případě okluze, což zvýší komfort a umožní zvolit ergonomičtější design.

Uvidíme, zda někdy podobnou technologii v budoucí generaci uvidíme. Konec konců, jablečná společnost vyplňuje patenty jako na běžícím páse a zatímco v patentu z roku 2018 navrhovala senzory přiblížení, které by usazení sluchátka detekovaly, v srpnu letošního roku vsázela na ušní nástavce a rozeznání toho, kterým směrem jsou nastaveny. Vše je zatím však otázka budoucnosti a různých technologií, s nimiž Apple experimentuje.

Související články

Dnes nejčtenější