Zavřít reklamu

Je to již pár týdnů, co světlo světa spatřila nejnovější generace jablečného telefonu a z iPhonu 11 se stal prodejní hit. Designem ani hardwarem se sice od svých předchůdce tak dramaticky neliší, ale zato nabízí rozmanité funkce a nové, dosud nevídané možnosti, které ocení jak běžní uživatelé, tak profesionální fotografové. Řeč je o fotoaparátů, který je bezkonkurenční a ostatními telefony v podobné cenové kategorii si příliš nezadá. Jak si ale trojitý objektiv povede proti fotoaparátu za 20 tisíc dolarů, tedy asi 460 tisíc korun?

Jednou za čas se na YouTube objeví někdo, kdo chce mermomocí porovnat dvě na první pohled neporovnatelné věci. Nejinak je tomu i u tvůrce Sawyera Hartmana, který takto proti sobě postavil iPhone 11 Pro a fotoaparát za 20 tisíc dolarů od německé renomované značky Leica, konkrétně model M10-P. Na pomoc si Sawyer přizval rovnou čtyři profesionální fotografy, kteří snímky hodnotili a určovali, jaký z nich je lepší. Ku překvapení všech se nakonec ukázalo, že si iPhone nevede vůbec špatně a v režimu portrétu s neostrým pozadím se nanejvýš činil. Konec konců, model od Leicy s objektivem 50 mm f/0.95 zvládl téměř dokonalou hloubku ostrosti a jablečný telefon statečně držel tempo. Snímky jsou si velmi podobné pokud nejste profesionálové, nejspíš mezi nimi nenajdete příliš rozdílů. Zatímco iPhone exceluje v přirozené, byť ne tak perfektní hloubce ostrosti, Leica se zaměřuje spíše na vykreslení barev. To však posuďte sami na videu níže.

Ač je pochopitelně dvacetkrát dražší vybavení lepší, vzhledem k ceně se vyplatí jen opravdovým profesionálům a amatérům i běžným uživatelům bohatě postačí právě iPhone 11 Pro. Není divu, že prodeje zrcadlovek rapidně klesají a čím dál tím více filmařů, zejména těch nezávislých, se kloní právě k jablečnému telefonů. Ostatně, je to o poznání levnější a efektivnější řešení, které se dá ještě k tomu navíc využít multifunkčně. Nejinak to viděli i fotografové ve videu, kteří sami mezi fotkami viděli jen pramalé rozdíly a v mnoha případech spíše náhodně tipovali. V každém případě se tím jen potvrdila kvalita fotoaparátu iPhonu a nezbývá než čekat, zda nás čeká podobný skok i v příští generaci, jež přijde příští rok.

Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější