Zavřít reklamu

V pondělí jsme vás  informovali o tom, že Apple a jeho partner Goldman Sachs čelí kritice za diskriminaci žen. Během schvalovacího procesu pro získání a využívání Apple Card si manželské páry všimly toho, že nabídky mužů si nejsou prakticky vůbec podobné s nabídkami ženskými. Na tom by zřejmě nebylo nic zvláštního, kdyby ovšem muži, kteří měli nižší kreditní skóre, nedostávali lepší podmínky společně s větším limitem útraty než jejich manželky, které na tom byly se skórem lépe. Objevil se i případ, ve kterém měla manželka jednoho uživatele Apple Card až 20x nižší limit útraty, než její manžel – a to i přesto, že měla lepší kreditní skóre. A aby toho nebylo málo, tak se mezi tuto skupinu párů zapojil i spoluzakladatel Applu, Steve Wozniak, který chování společnosti Goldman Sachs potvrdil.

Generální ředitel společnosti Goldman Sachs, Carey Halio, už se k této zprávě stihl vyjádřit. Uvedl, že Goldman Sachs rozhodně při posuzování nezajímá pohlaví dotyčného zákazníka, nýbrž fakta, která se týkají správy financí zákazníka. Údajně k tomu využívá i dalších společností, kteří mohou při posuzování pomoci. Podle toho poté Goldman Sachs stanoví nabídku. Halio dále uvedl, že jeho společnost bere v potaz i kreditní historii, nikoliv jen momentální počet kreditů. Pokud navíc zákazník už nějaké kreditní karty vlastní, může to výslednou nabídku také ovlivnit. „Víme o vás. Vaše názory jsou pro nás důležité a bereme je vážně. Nikdy jsme nepodnikali a nikdy nebudeme podnikat rozhodnutí v závislosti na pohlaví. Upřímně, během vytváření nabídky pro vaši Apple Card nevíme, zdali zrovna posuzujeme muže, nebo ženu,“ uvedl ve svém prohlášení na Twitteru Carey Halio.

Na závěr společnost Goldman Sachs uvádí, že pokud nějaký zákazník získal o mnoho nižší a horší nabídku, než očekával, tak může požádat o ověření znovu. David Heinemeier Hansson, který tuto „kauzu“ na Twitteru rozpoutal, rozhodně není s vyjádřením Goldman Sachs spokojený: „Nevíte vůbec nic. Tvrdit, že tvrzení zákazníků není správné, a že vy máte pravdu, rozhodně nepatří mezi naslouchání. Prosím přestaňte s tím,“ uvedl Hansson. Při spuštění Apple Card společnost Goldman Sachs zákazníkům nenabízela možnost přezkoumání nabídky, což se nyní změnilo. Údajně má o přezkoumání zájem mnoho lidí, což vyúsťuje až v měsíční čekací dobu. Samotná společnost Apple se k této kauze nikterak nevyjádřila.

Dnes nejčtenější

.